BRATISLAVA. Lekárom a zdravotníkom v rómskych osadách od marca pomáha 172 asistentov osvety zdravia.
Ich úlohou je dohliadať na zdravotný stav v osadách či spolupracovať s lekármi a zdravotnými záchranármi, agentúru SITA o tom informoval PR manažér neziskovej organizácie Zdravé komunity Rudolf Sivý.
Na Slovensku je v súčasnosti 803 rómskych osád a get, pričom asistenti osvety zdravia pracujú v 165 z nich.
"Sme veľmi radi, že sa nám podarilo zvýšiť počet asistentov a rozšíriť našu pomoc všetkým, ktorí ju potrebujú, a teda obyvateľom osád, obcí, miestnym školám, starostom, lekárom a mnohým ďalším,“ uviedol riaditeľ projektu Zdravé komunity Michal Kubo.
Do konca roka by malo pôsobiť v rómskych komunitách tristo osvetárov
Kubo ocenil pomoc ministerstva zdravotníctva, vďaka ktorému môžu spoločne aktívne realizovať tento systémový program na celoslovenskej úrovni.
K osvetárom sa pripojilo sedem nových vrátane dvoch, ktorí pôsobia na rómskom sídlisku Lunik IX v Košiciach a v obci Hodejov pri Rimavskej Sobote.
Najviac asistentov Zdravých komunít dnes pracuje v okresoch Bardejov, Kežmarok, Vranov nad Topľou, Poprad a Spišská Nová Ves.
Podmienkou pre ich prijatie bola znalosť rómskeho jazyka, kandidát musí takisto dlhodobo žiť v danej lokalite.
Podľa Atlasu rómskych komunít 2013, ktorý vlani zverejnilo ministerstvo práce, ide o lokality, kde žijú najpočetnejšie komunity Rómov na Slovensku. Segregované rómske komunity sú priemerne vzdialené od obce 900 metrov.
Asistenti pomáhajú s osvetou viac ako 100-tisíc Rómom
Ako vysvetlil Rudolf Sivý, pomáhajú im pri preventívnych prehliadkach, očkovaniach, koordinujú príjazd záchraniek do osád alebo pomáhajú školám a samosprávam pri šírení osvety o základných hygienických návykoch.
"Projekt Zdravé komunity ukázal, že najväčšími zdravotnými rizikami boli v rómskych osadách uhryznutia hlodavcami, ale aj šváby, ploštice, ovčie kiahne a žltačka typu A," vysvetlil s tým, že príčinou boli katastrofálne hygienické podmienky, nízka úroveň vzdelania, v niektorých lokalitách nemali Rómovia prístup k pitnej vode.
Najčastejším problémom v osadách sú však kardiovaskulárne ochorenia Rómov, tvoria 40 percent úmrtí.
Pre zlé zdravotné návyky v osadách sa ich obyvatelia dožívajú v priemere o päť až sedem rokov menej ako majorita. Segregovaní Rómovia sa priemerne dožívajú 55 rokov, Rómky 59,5 roka, upozornil vlani Výskumný demografický ústav.
Pilotný projekt Zdravé komunity spustila pred dvoma rokmi Platforma na podporu zdravia znevýhodnených skupín s podporou Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Od októbra minulého roku zastrešuje projekt nezisková organizácia Zdravé komunity, ktorú založilo ministerstvo zdravotníctva spolu s platformou. Osvetári sú platení z Operačného programu Európske únie Zamestnanosť a sociálna inklúzia.