BRATISLAVA. Novela zákona, ktorá mala priniesť poriadok do poplatkov v ambulanciách lekárov, je podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) nevykonateľná.
Na štvrtkovom stretnutí s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom preto jej zástupcovia požiadali ministerstvo o výklad jednotlivých ustanovení.
"Budeme zvedaví, akým spôsobom sa s tým ministerstvo popasuje a aký dá výklad," povedal po stretnutí prezident komory Marian Kollár.
Na nejasnosť legislatívneho rámca poukazuje aj Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR. "Počas legislatívneho procesu prijímania novely sme opakovane, a žiaľ, neúspešne, upozorňovali na nejasné formulácie, ktoré zrejme prinesú zbytočné konflikty medzi pacientom a lekárom," uviedol šéf asociácie Ladislav Pásztor.
Rovnako ako SLK vidí problém napríklad v tom, že podľa novej legislatívy nebude možné poskytnúť zdravotné výkony na vlastnú žiadosť pacientov.
Prídu o financie
Ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že k novému fungovaniu poplatkov zriadi od apríla call centrum, kde by sa lekári či zástupcovia samospráv mohli obracať s podnetmi. "Predpokladáme, že keďže ide o novinku, budú viaceré nevyjasnené veci," uviedla šéfka kancelárie ministra Zuzana Čižmáriková.
Rezort podľa jej slov privítal prelomenie veta prezidenta. Od novely zákona si sľubuje poriadok. "Ide o výrazný benefit pre pacientov," skonštatovala Čižmáriková s tým, že tí sa na ministerstvo obracali s mnohými podnetmi pre nezmyselné poplatky.
Komora i ASL SR upozorňujú, že v dôsledku novej legislatívy prídu ambulancie o doplnkový zdroj financovania. Podľa Kollára môže ísť v prípade niektorých aj o štvrtinový výpadok zdrojov.
Tvrdí, že na rade sú preto zdravotné poisťovne, ktoré by výpadok mali nahradiť zvýšenými platbami. Kollár verí, že rokovania s poisťovňami budú úspešné a po zrušení viacerých poplatkov dostanú od nich ambulancie viac peňazí.
Pázstor avizoval, že ASL SR a Zdravita, ktoré reprezentujú väčšinu ambulancií, v najbližších dňoch začnú rokovania s poisťovňami.
Zvyšovať poplatky nebudú
"V posledných desiatich rokoch to boli práve tieto poplatky pacientov, ktoré nahrádzali výpadok príjmov ambulancií z dôvodu nedostatočnej úhrady zdravotných poisťovní," skonštatoval Kollár.
Platby od poisťovní podľa jeho slov nezodpovedajú reálnym nákladom ambulancií a skutočným potrebám pacientov.
"Zrušenie poplatku za prednostné ošetrenie ruší možnosť určitého komfortu pre pacientov a pre mnohých poskytovateľov to znamená vážny a neočakávaný výpadok príjmov na ambulanciu," podotkol Pásztor.
Deklaroval však, že do vyriešenia otázok kompenzácie výpadku príjmov nedôjde k zvyšovaniu cien v súčasnosti legálnych poplatkov.