BRATISLAVA. Martin Turi Nagy je 35-ročný softvérový inžinier, ktorý pred niekoľkými rokmi rozmýšľal, čo ďalej so svojím životom. Práca vysokoškolského učiteľa ho nenapĺňala, bol nešťastný a chcel zmenu.
Mal niekoľko možností, akou cestou sa vydať ďalej, ale potreboval poradiť. Vyhľadal pomoc kouča, prešiel niekoľkými tréningami sebarozvoja.
„Koučing človeku pomôže zistiť, čo chce od života a ako byť šťastnejším,“ povedal. „Mne osobne to pomohlo vyprofilovať sa.“
Ľudí, ktorí hľadajú pomoc, je na Slovensku čoraz viac. Dokazuje to rastúci záujem o podobné služby za posledné dva roky, či o kúpu motivačnej literatúry.
„Už nemyslíme len na svoje základné potreby, ale snažíme sa žiť svoj život naplno,“ povedal Nagy.
Nešťastný národ
Štatistiky OECD tvrdia, že ľudia zo Slovenska patria z vyspelých krajín medzi menej šťastné národy. Podľa posledných údajov z roku 2013 sme ohodnotili svoju spokojnosť so životom na stupnici od 1 do 10 číslom 5,9. Priemer 34 krajín OECD je pri tom 6,6.
Najspokojnejší sú Švajčiari, ktorí svoju spokojnosť ohodnotili známkou 7,8 a poslední sú Gréci s číslom 4,7.
Širší pohľad ponúka správa OSN takisto z roku 2013. Najšťastnejšie krajiny sú podľa OSN v severnej Európe s priemerným skóre 7,48 na škále 0 až 10. Na druhom konci sú africké národy v Rwande či Stredoafrickej republike. Priemerné hodnotenie spokojnosti mali 2,94.
Slovensko sa umiestnilo na 46. mieste z 156 krajín.