BRATISLAVA. Medailisti z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier a zlatí majstri sveta a Európy budú mať garantovaný minimálny dôchodok od 550 do 800 eur podľa medailového umiestnenia.
Vyplýva to z návrhu zákona o príspevku športovému reprezentantovi, ktorý do parlamentu predložili poslanci za Smer Otto Brixi, Anton Martvoň, Dušan Čaplovič a Dušan Galis.
Diskusiou k návrhu ukončili zákonodarcovia štvrtý deň 48. schôdze parlamentu.
Dôstojný život
"Chceme pomôcť udržať si dôstojnú životnú úroveň na dôchodku vrcholovým športovcom, ktorí sa zaslúžili o prezentovanie dobrého mena Slovenska, respektíve niekdajšieho Československa v zahraničí.
Po dlhom čase a viacerých pokusoch by sme radi presadili návrh aspoň v takejto podobe," povedal Martvoň.
O príspevok budú môcť požiadať medailisti po dovŕšení dôchodkového veku.
Ak dôchodok reprezentačných športovcov bude nižší ako 550 až 800 eur, štát im ho dorovná v prípade bronzových medailistov na úroveň 550 eur, strieborných olympionikov na 650 eur a zlatých víťazov na úroveň 800 eur.
Nepôjde teda o automatickú dávku, ale dorovnanie dôchodku na stanovenú úroveň.
Nevenujú sa iným oblastiam
Nárok na príspevok podľa zákona budú mať prvý, druhý a tretí z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier a zlatí na majstrovstvách sveta alebo majstrovstvách Európy.
"Vrcholoví reprezentanti vynakladajú úsilie, aby dosiahli životné úspechy a ocenenia a nemajú dostatočný priestor venovať sa iným oblastiam, v ktorých by si zabezpečili finančné prostriedky potrebné na bežný život," vysvetlili poslanci za Smer-SD.
Žiadosť o príspevok športovému reprezentantovi budú medailisti podávať písomne Sociálnej poisťovni.
Ak športový reprezentant dosiahol viacero medailových ocenení, bude mať nárok len na jeden príspevok, a to v sume prislúchajúcej najvyššiemu medailovému oceneniu.
Návrh na odmeňovanie úspešných športovcov už v tomto volebnom období predkladala strana Most-Híd, vládny Smer-SD ho neschválil.