BRATISLAVA. Do centra Bratislavy sa v sobotu vydali extrémisti z celého Slovenska, ktorí podporili pochod za samostatné Slovensko. Na námestí SNP sa proti nim chystala blokáda, ktorú zorganizovala iniciatíva Bratislava bez náckov.
Pochodu za samostatné Slovensko predchádzalo zhromaždenie na Hodžovom námestí. Vystúpili na ňom traja rečníci, pričom jeden pochádzal z nemeckej organizácie Junge Nationaldemokraten.
Súčasťou prejavov bol apel na osamostatnenie Slovenska a jeho vyslobodenie zo „žalára Európskej únie.“ Kritizovali tiež úverový systém, ktorý „predstavuje ekonomické zotročovanie“.
Ftáčnik chce mesto bez náckov
Podľa bratislavského exprimátora Milana Ftáčnika by mesto malo zaujať jednoznačný postoj. „Chceme mesto, kde náckovia nebudú mať miesto,“ povedal.
Na jednom mieste môže prebiehať iba jedno zhromaždenie a to mestu nahlásili prví organizátori pochodu za samostatné Slovensko.
Na to, aby povolenie nebolo udelené by podľa Ftáčnika „musel mať niekto z úradu mestskej časti Staré mesto odvahu označiť akciu za v rozpore s ústavou.“ Účastníci pochodu však zhromaždením v takejto podobe zákon neporušujú
„Upínať sa k niečomu tak temnému, diktátorskému a totalitnému ako bol i Slovenský štát i komunistický režim, ako sa to strieda medzi námestiami, je náboženstvom lúzrov,“ myslí si Peter Osuský z SaS. „V jednoduchých hlavičkách sa uchycujú jednoduché slogany,“ povedal.
V skupine „blokádnikov“ sa objavil aj bývalý prezident Rudolf Schuster. Rozhodol sa zúčastniť kvôli bratovi, ktorý bol partizán. Zúčastnil sa aj Ľuboš Blaha zo SMER-u, v rukách držal menší transparent s preškrtnutým hákovým krížom.
Polícia zadržala jedného prívrženca antifašistov, aktivistu Roberta Mihályho. FOTO - SME Jozef Jakubčo
Zadržaný aktivista
Aktivisti chceli pochod priebežne blokovať a vytlačiť ho mimo centrum mesta. Pri presune smerom na Obchodnú ulicu však zasiahla polícia a aktivistov odrezala. Tých, ktorí sa pred políciou otočili a chceli sa k pochodu dostať inou cestou zastavila jazdecká zložka polície. Ulicou sa niekoľkokrát ozvalo „Občan, zastav!“
Práve na tomto mieste polícia zadržala aktivistu Roberta Mihályho, ktorý nerešpektoval pokyny polície.
Priamy účastník Slovenského národného povstania na námestí SNP dav vyzval k zodpovednosti za boj proti fašizmu. „Možno očakávať od Vás, ktorí ste tu zhromaždení, že zodpovednosť za to, či uspeje fašizmus i v budúcnosti, prevezmete od nás i vy. Fašizmus je vždy priamo zlúčený s násilím a prejavuje sa iba násilím,“ povedal Ján Chudík.
Po ňom vystúpil popredný neurológ a čestný predseda Židovských náboženských obcí Pavel Traubner, ktorý je pamätníkom fašistických represálií z obdobia Slovenského štátu.
„Hnedej farby, farby neonacizmu a neofašizmu pribúda. Mojou povinnosťou je, aby som vás poprosil, aby sme zdvihli prst narastajúcemu neonacizmu, neofašizmu a nenávisti. Našou povinnosťou je tomu brániť,“ vyhlásil Traubner. „Nechcem, aby naše deti mali také detstvo, aké som mal ja.“
Spomienka na cintoríne
Pred vchodom a v okolí Martinského cintorína stálo približne 70 uniformovaných policajtov. Účastníci pochodu extrémistov mali riadne povolenie na vstup na cintorín.
Pri hrobe prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa obklopili slovenské zástavy a dvojkríže, vládla pokojná a pietna atmosféra, rozprávalo sa miestami šeptom. Návštevníci hrobu nechceli o svojej motivácii rozprávať a slušne odmietli odpovedať na otázky denníka SME. Viacerí mali na bundách a kabátoch odznaky ľudovej strany Naše Slovensko.
Po približne polhodine sa zhromaždenie rozpustilo, autobusy hromadnej dopravy od Martinského cintorína sprevádzali policajné autá.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
