BRATISLAVA. Štvorročná Maja sa na tablete hráva každý deň, občas aj tri hodiny. Jej mama Timea Hudáková si vyčíta, že si pri výchove pomáha technikou. „Je náročné nájsť si pri dieťati aspoň chvíľku pre seba,“ hovorí.
Tablet dcéru zaujme natoľko, že stihne nerušene navariť, upratať domácnosť alebo sa porozprávať s kamarátkou.
Pani Jarmila tablety oceňuje najmä počas dlhších ciest s vnúčatami. V bežný deň majú jej šesť a sedemročné vnúčatá čas pri tablete obmedzený na pätnásť minút predpoludním a popoludní. Počas stolovania majú zariadenia prísne zakázané.
Dôsledky nepoznáme
Ak dieťa nedovŕšilo aspoň dva roky, mobilné zariadenia mu zatiaľ neukazujte a ani nepožičiavajte. „Deti do päť rokov by nemali stráviť so zariadeniami viac ako pol hodinu denne. Šesť až sedemročné zase viac ako hodinu,“ odporúča psychologička Katarína Trnovská.
Keďže deti sa začali hrávať s mobilnými zariadeniami iba nedávno, zatiaľ neexistuje detailná vedecká štúdia, ktorá by vyhodnotila efekt na detský mozog a jeho vývoj.
Psychológovia sa však zhodujú, že „kvalitný psychický aj fyzický vývoj si vyžaduje kontakt s okolím a najmä s rodičmi“.
Motivácia a endorfíny
Konzervatívnejší rodičia sa obávajú, že mobilné zariadenia zhoršujú pozornosť detí, schopnosť nadväzovať vzťahy a komunikovať.
„Kolegovia z celej Európy sa sťažujú na nepozornosť,“ hovorí učiteľ Viktor Pončák. Netýka sa podľa neho len detí, ale aj dospelých. Východisko vidí v type aktivít a úloh, ktoré majú deti riešiť. Najdôležitejšia je motivácia.
„Pri vyriešení problému sa dostavia endorfíny. Úlohy treba postaviť tak, aby bol výsledkom nový objav,“ radí Pončák. Tablety používa napríklad pri výučbe dejepisu. Deti pomocou hádaniek a GPS súradníc spoznávajú históriu mesta priamo v teréne.
Riadia sa inštinktmi
Edita Sliacka s manželom vytvárajú mobilné aplikácie pre deti. Pri vymýšľaní hier sa riadia najmä rodičovským inštinktom, hry tvoria podľa záujmov a reakcií svojho dvojročného syna. Zohľadňujú, čo sa môže naučiť a čo mu robí radosť. Sliacka obsah hier zvyčajne konzultuje so svojou mamou, pedagogičkou.
„Veľký dôraz kladieme na zvuky, aby deti nevyplašili,“ vysvetľuje Sliacka. Hry nehodnotia výkon detí a môžu vďaka nim aktívne spoznávať tvary, zvieratá či dokonca pochopiť koncept času.
„Tablety sú rovnakou pomôckou ako hračky či knihy. Len rodič dokáže vzbudiť v dieťati záujem o získavanie nových informácií,“ upozorňuje Sliacka.

Beata
Balogová
