Bratislava 28. decembra (TASR) - Primárnym programom Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na ďalšie roky bude budovanie povodňového a varovného systému (POVAPSYS).
Ústav bude v roku 2003 disponovať sumou prevyšujúcou 600 miliónov Sk, z čoho 250 miliónov bude vyčlenených na POVAPSYS. Dôjde pritom k modernizácii celej infraštruktúry SHMÚ, výpočtovej techniky aj monitorovacích systémov.
Do zaktualizovania telekomunikačného počítača a komunikačnej siete investuje SHMÚ približne 60 miliónov, do modernizácie výpočtovej techniky a databázových systémov asi 70 miliónov. Prostriedky chce venovať takisto na zahustenie a modernizáciu siete hydrometrických a klimatických staníc na meranie zrážok, čo si vyžiada okolo 23 miliónov korún. Zakúpiť bude potrebné aj nový meteorologický radar pre lokalitu Kojšovská hoľa.
Dôležitým výstupom projektu, ktorý by mal byť ukončený v roku 2006, pričom si vyžiada investíciu okolo 500 miliónov korún, bude vytvorenie internetového portálu a geografického informačného systému ako platforiem na poskytovanie výstupov užívateľom.
V prvej fáze projektu sa začne aj budovanie lokálnych varovných systémov, ktoré by v danej lokalite mohli signalizovať zvyšujúce sa riziko povodňovej vlny. Malo by ísť o jednoduché automatické zariadenia, ktoré budú pracovať autonómne v danej lokalite v povodiach riek Myjavy, Kysuce, Torysy a Moravy. Financie sa využijú aj na zriadenie mobilných staníc na meranie prietokov, integrovaný systém prevádzky POVAPSYS-u, štúdie, vedeckovýskumné projekty, semináre a podobne.
Základným styčným bodom SHMÚ s verejnosťou a užívateľmi bude Centrum operatívnych informácií. Primárne sa budú informácie poskytovať vodohospodárskym organizáciám, rezortu vnútra, energetickým závodom, poisťovniam, plavebným orgánom. Prístup k nim bude mať aj verejnosť.