Najsilnejšou stranou ostáva vládny Smer, ktorého preferencie sa oproti poslednému prieskumu z novembra 2014 nezmenili.
BRATISLAVA. Strana Sieť stratila oproti poslednému prieskumu agentúry MVK viac ako štyri percentá preferenčných hlasov.
„Sieť stráca, pretože ju menej vidieť,“ vyjadril sa sociológ Pavel Haulík, ktorého agentúra MVK prieskum robila od 3. do 10. marca na vzorke 1106 respondentov. „Takisto zatiaľ nesplnila očakávania voličov, že bude schopná konkurovať Smeru, že bude jeho hlavným súperom,“ označuje ďalší dôvod poklesu.
Najsilnejšou stranou ostáva vládny Smer, ktorého preferencie sa oproti poslednému prieskumu z novembra 2014 nezmenili. „Smer sa však trochu obáva, že sa zopakuje scenár z volieb do Európskeho parlamentu a prvého kola prezidentských volieb, keď mal preferencie vyššie než výsledok. Predtým to pri Smere bývalo opačne,“ hovorí Haulík.
Druhé KDH síce oproti poslednému prieskumu mierne kleslo, udržuje si však prvú pozíciu z pravice. Podľa Haulíka sú jeho preferencie slabé na to, aby mohli ašpirovať na stranu, ktorá pripraví Smer o vládu.
KDH by malo zabudnúť na ambíciu zjednotiť pravicu proti Ficovi, ako to ohlásilo na nedávnom sneme. „Aby mohli byť významnejšou stranou, ich politická ponuka by musela byť oveľa širšia a flexibilnejšia. V podobe, v akej sú dvadsaťpäť rokov, ich ťažko možno vnímať ako budúceho lídra pravice,“ myslí si Haulík.
Kresťanským demokratom podľa neho chýba pragmatickejší prístup, príliš sa spoliehajú na to, že presadzovanie ich videnia sveta zaručuje účasť v parlamente.
Lídra pravice nevidí ani v Sieti, ktorá akoby zaspala. „Preferencie nie sú ako garantované vklady v banke, že keď ich tam dáte, tak ich tam proste máte. Je to niečo, čo treba neustále obnovovať, asi ako oheň – keď doňho nebudete prikladať, začne vyhasínať,“ dodáva Haulík.
Najpravdepodobnejším povolebným scenárom teda zostáva vláda Smeru a jedného či dvoch ďalších subjektov. „Viem si predstaviť vládu Smeru s dvoma koaličnými partnermi, ale podľa mňa by sa uspokojil aj s jedným. Most by im stačil, s KDH by mali dokonca ústavnú väčšinu,“ mieni Haulík.
Na hranici zvoliteľnosti sú SMK a SNS. „SMK je zaujímavá v tom, že si s Mostom rozdelili maďarských voličov zhruba pol na pol. Ak si to udržia do volieb, šancu na zvolenie majú. SNS ťaží z toho, že začala predvolebnú kampaň už teraz, skôr ako iné politické strany,“ povedal Haulík.
Štyri percentá neprekročila žiadna z menších pravicových strán SDKÚ má 3,5, SaS 2,6, Skok 2,1 a Nova 2 percentá.
Autor: Daniela Jančová

Beata
Balogová
