BRATISLAVA. Prispieť k riešeniu celospoločenského javu, ktorý sa v zahraničí označuje pojmom únos štátu, chce mimovládna organizácia Via Iuris.
V rámci dvojročného projektu ponúkne riešenia, ktoré by pomohli eliminovať prax, keď verejná moc nie je vykonávaná volenými zástupcami, ale ľuďmi v pozadí.
Via Iuris sa zamerala na opatrenia, ktoré by posilnili samostatnosť a zodpovednosť práce polície, prokuratúry a súdov.
Upozorňuje totiž, že únos štátu je možný nielen pre zlyhávanie ľudí v kľúčových pozíciách, ale aj pre nedostatočné inštitucionálne záruky nezávislého vyšetrovania a vyvodenia zodpovednosti voči aktérom citlivých káuz.
Analýzy naznačujú silný vplyv vládnej moci
Za 20 rokov samostatnosti nebol na Slovensku úspešne odstíhaný žiaden z kľúčových aktérov spoločensky významných káuz.
Nebola potrestaná žiadna vplyvná osoba za korupciu, porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku alebo pre zneužitie právomocí verejného činiteľa, skonštatovala Zuzana Čaputová, právnička spolupracujúca s organizáciou.
Čaputová ďalej vysvetlila, že mienia priniesť rozpracované riešenia pre Slovensko až do podoby legislatívnych návrhov, prípadne i paragrafového znenia.
Chcú pritom využiť obdobie pred budúcoročnými parlamentnými voľbami, pričom dúfajú, že si niektoré z politických subjektov návrhy osvoja a pôjdu s nimi do politickej súťaže.
Už vykonané analýzy Via Iuris naznačujú, že polícia je pod príliš veľkým vplyvom výkonnej moci a vedenie prokuratúry príliš naviazané na vládnu moc.
Ani výber sudcov a systém vyvodzovania ich zodpovednosti však nie je porovnateľný s vyspelými krajinami. To podľa Čaputovej prináša nekvalitné a nedôveryhodné rozhodovanie, predovšetkým v citlivých kauzách.
Slovensko by sa mohlo inšpirovať modelmi z Čiech a Holandska
V zásade smerujeme k tomu, že by bolo vhodné posilnenie samostatnosti polície od politickej moci, najmä ministra vnútra vo vzťahu k policajnému prezidentovi a posilnenie nezávislosti inšpekcie ministerstva vnútra, ktorá skúma nezákonnosť konania polície, priblížila prvé závery právnička. Inšpiráciou by pritom mohol byť český model.
Čaputová upozornila na prax, keď minister vnútra po každých parlamentných voľbách odvolá policajného prezidenta, menia sa však aj policajní riaditelia a dokonca i niektoré vyšetrovacie tímy.
U našich západných susedov je policajný prezident odvolateľný len z presne určených dôvodov a nezávislejšie postavenie má i inšpekcia, ktorá nie je podriadená ministrovi, ale kreovaná cez predsedu vlády a poslaneckú snemovňu.
V prípade prokuratúry bolo prílišné naviazanie na vládnu moc viditeľné pri poslednej voľbe generálneho prokurátora v parlamente, ktorá vyústila do situácie, že Slovensko malo dvoch právoplatne zvolených generálnych prokurátorov a jedného vymenovaného, vysvetlila právnička.
Inšpiráciou pre Slovensko by podľa nej mohol byť holandský model, kde prokuratúru nevedie jeden človek, ale viacčlenný senát.