BRATISLAVA. Súčasný model financovania cirkví ani podľa Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku nie je optimálny, ale je potrebné dohodnúť taký model, pri ktorom by bolo možné napĺňať dôležité poslanie, ktoré má cirkev v spoločnosti.
Ako povedala pre agentúru SITA tajomníčka pre mediálnu komunikáciu na generálnom biskupskom úrade ECAV Edita Škodová, ECAV diskutuje o zmene modelu financovania cirkví už dlhšie, a to aj vo vnútri cirkvi, aj v rámci expertnej komisie, ktorú vytvoril minister kultúry SR.
V rámci tejto komisie sa podľa nej posudzujú rôzne možnosti a hľadá sa dohoda, ktorá by vyhovovala všetkým štátom registrovaným cirkvám.
Zaujímavý variant
„Súčasný model financovania cirkví ani podľa nás nie je optimálny, ale je potrebné dohodnúť taký model, pri ktorom by bolo možné napĺňať dôležité poslanie, ktoré má cirkev v spoločnosti, ako o tom hovorí aj minister Marek Maďarič. Cirkev bola totiž počas 40 rokov totality výrazne poškodená odobratím cirkevných majetkov, ktoré sa jej po roku 1989 síce postupne vracali, no nie v celom rozsahu a v zdevastovanom stave,“ povedala Škodová.
Podľa ECAV si navyše ľudia v období totality odvykli od pravidelného finančného podporovania svojich cirkevných zborov, ako to fungovalo v minulosti.
„Názor pána ministra o možnej kombinácii súčasného modelu s asignáciou, kde by časť financií na svoje fungovanie cirkvi dostávali od štátu a časť od svojich členov, je pre nás zaujímavým variantom, ktorý však treba dopracovať do detailov,“ uviedla Škodová.
Pokiaľ ide o financovanie ECAV, poznamenala, že členovia cirkvi už teraz prispievajú na pokrytie nákladov spojených s prevádzkou kostolov, prácou s mládežou, pomocou pre starších a chorých a ďalšími aktivitami. „Takže z pohľadu celej cirkvi zdroje od štátu tvoria len časť zdrojov, z ktorých sa financuje činnosť cirkvi,“ dodala.
Dozrel čas na zmenu modelu cirkví. Maďarič hovorí o budúcej vládeČítajte
Nastal čas na zme nu
Podľa Maďariča sa zdá, že už dozrel problém ďalšieho nastavenia financovania cirkví. Po ďalších voľbách sa “dá nadviazať na nejaké návrhy, na expertné rokovania. Myslím si, že je to zrelé, aby to v ďalšom období bolo nastavené do polohy, ktorá tu môže fungovať bez zmien desaťročie, možno viac desaťročí,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister.
Vyjadrenie premiéra Roberta Fica pri opätovnom nástupe Mareka Maďariča do funkcie spred troch rokov o zachovaní status quo platí. “Nesľubovali sme, že v tomto volebnom období to zmeníme. Povedali sme, že budeme rokovať, budeme viesť expertné, odborné rokovania s cirkvami, čo sa aj deje.“
Financovanie cirkví a náboženských spoločností - najmä platov a poistného duchovných, ale aj prevádzky ústredí cirkví a náboženských spoločností a charitných domov (domovy dôchodcov pre kňazov), ministerstvu kultúry vyplýva zo zákona o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom.
Ministerstvo na tento účel dá podľa štátneho rozpočtu tento rok vyše 38 miliónov eur. Na Slovensku je 18 registrovaných cirkví a náboženských spoločností.