Bratislava 28. decembra (TASR) - Na boj proti korupcii na najvyšších miestach navrhuje predseda Smeru Robert Fico zriadiť osobitný ústredný orgán, vytrhnutý z klasických štruktúr ministerstva vnútra alebo prokuratúry.
Jeho šéfa by mohol vymenovať prezident, nie vláda alebo parlament, uviedol Fico v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Podľa Fica by sa tak zabránilo prípadným politicky motivovaným nomináciám. Rudolf Schuster si vie predstaviť, že ak by právna úprava bola takto pripravená, hľadal by do úradu vedúcu osobu bez politických vzťahov, konštatoval predseda Smeru, ktorý už s prezidentom o návrhu rokoval. Fico totiž boj s korupciou v najvyšších sférach považuje za prioritný. Súčasné orgány činné v trestnom konaní nie sú podľa neho schopné postúpiť v boji proti kriminalite, keďže samotná korupcia je v týchto orgánoch veľakrát prítomná. Dôvera verejnosti k protikorupčnému ťaženiu sa začne obracať potom, ak bude "konečne niekto odsúdený, napr. za branie úplatkov pri veľkom tendri," myslí si Fico. S ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom chce pri riešení boja s korupciou spolupracovať.
Lipšic šéfovi Smeru kontroval dopracúvaním zákona o špeciálnom prokurátorovi. Ten by mal mať v právomoci trestné stíhanie ústavných činiteľov, a preto by ho podľa Lipšica mal voliť parlament ako kolektívny orgán. Lipšic zároveň navrhuje zvýšiť dolnú hranicu za korupčné delikty na tri roky, keď už nie je možné podmienečné odsúdenie. Novozriadený odbor boja proti korupcii, ktorý Lipšic riadi, by mal dopracovať zákon o konflikte záujmov a preukazovaní pôvodu majetku. Na ňom spolupracuje s Lipšicom aj Fico. Odbor v rámci zastrešovania opatrení, ktoré majú byť prijaté na boj proti korupcii, posúdi aj legislatívne zámery rezortných ministrov, ktorí ich majú pripraviť do konca marca.
Na decentralizáciu korupcie upozornil Vladimír Pirošík z Aliancie Stop konfliktu záujmov. Podľa neho bujnie najmä na regionálnej úrovni samospráv.