Jeho hlavným zámerom je zabezpečiť zachovanie vojnových hrobov, pohrebísk a cintorínov, ako aj starostlivosť o ne spôsobom ustanoveným v platnom medzinárodnom humanitnom práve. Upravujú ich napríklad Ženevské dohody z 12. augusta 1949 v znení dodatkových protokolov k týmto dohovorom z 8. júna 1977.
Zoznamy a evidenciu hrobov bude viesť Ministerstvo vnútra SR. Tento orgán štátnej správy zabezpečí ochranu hrobov a právo trvalého odpočinku vojnovým obetiam a civilným vojnovým obetiam, ako aj to, že v okolí vojnových hrobov nebudú umiestnené zariadenia nezlučiteľné s úctou k týmto miestam. MV SR na náklady vyčlenené v štátnom rozpočte zabezpečí starostlivosť a bude udržiavať hroby.
Podľa tohto zákona štátny rozpočet na kalendárny rok vyčlení na jeden vojnový hrob sumu rovnajúcu sa dvojnásobku minimálnej hodinovej mzdy v príslušnom roku. Ak je vojnový hrob vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku alebo kultúrnu pamiatku, táto suma sa bude rovnať štvornásobku spomínanej mzdy.
Na území Slovenska je registrovaných vyše tisíc vojnových cintorínov, skupinových hrobov, vojnových polí a osobitných hrobov, v ktorých je pochovaných dovedna takmer 150 tisíc obetí viac ako dvoch desiatok národností. Nie sú v tom zahrnuté viaceré vojnové cintoríny z rokov 1. svetovej vojny z územia severovýchodného Slovenska, kde je viac ako tristo vojnových pohrebísk. Na nich je podľa odhadov pochovaných vyše 70 tisíc vojakov.