Bratislava 8. júla (TASR) - Koaliční partneri Strany maďarskej koalície (SMK) budú po augustovom rokovaní jej Republikovej rady "asi už bývalí", povedal dnes predseda SMK Béla Bugár. Ak však SMK vystúpi z koalície a opozičné strany nato podajú návrh na odvolanie premiéra Mikuláša Dzurindu, SMK takýto návrh nepodporí, dodal. Ohlásené predloženia úprav v územnosprávnom členení krajiny zo strany premiéra na odstránenie deformácií na Spiši považuje Bugár za naprávanie imidžu Dzurindovej SDKÚ na východe Slovenska.
Aj predseda KDH Pavol Hrušovský označil v dnešnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť premiérove sľuby Spišiakom za "falošné proroctvo". Stabilitu vlády považuje za vážne ohrozenú po spojení sa SDĽ s opozíciou v parlamente kvôli presadeniu ôsmich vyšších územných celkov (VÚC) v rámci reformy verejnej správy. Práve táto reforma je podľa Hrušovského po novele ústavy druhým najdôležitejším bodom koalície - takým dôležitým, že Dzurinda mal spojiť hlasovanie o vládnom návrhu zákona o samospráve VÚC s hlasovaním o dôvere vláde. Koalícia sa týmto hlasovaním stala "rukojemníkom opozície" a bude "visieť na šnúrke Mečiarových gatí", poznamenal líder KDH. Na adresu SDĽ podotkol, že sa dopredu dohodla s HZDS o podpore pozmeňovacích návrhov Jána Cupera výmenou za podporu "osmičky". Hoci ďalšie vládnutie bude komplikované, Hrušovský si myslí, že súčasná koalícia dovládne, aj keď možno bez niektorého subjektu.
Reforma s ôsmimi VÚC je lepšia ako žiadna reforma, odôvodnil postoj poslancov za SDK a členov SDKÚ vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. V záverečnom hlasovaní SDK podporila aj osmičkový variant, pretože nebolo jasné, ako sa zachová HZDS, dodal. Vláda podľa neho môže uvažovať, že by požiadala prezidenta, aby vrátil zákony do parlamentu, napríklad kvôli Cuperovým pozmeňovacím návrhom, diskusia o počte VÚC je však zrejme skončená.
Podľa poslanca za SDĽ Petra Weissa by sa jednoduchšie diskutovalo o počte VÚC, keby sa reforma nerobila "od strechy", ale od základov, teda rozhodnutím o kompetenciách novej formy samosprávy. Chyba nastala v tom, že parlament neprediskutoval koncepciu reformy, povedal Weiss. Bugárovi pripomenul, že SMK nepodporila vládny návrh zákona v prvom čítaní, hoci sa s SDK dohodla na niektorých zmenách mimo SDĽ.
Poslanec za SNS Jozef Prokeš neverí, že by SMK vystúpila z vlády, "lebo by to bolo prvý raz, čo urobí niečo pozitívne pre celé Slovensko". Na margo protestov mimovládnych organizácií uviedol, že nezastupujú občanov, pretože ich nikto nevolil. Miklošove slová o účelovom spojení SDĽ s opozíciou zhodnotil tak, že vicepremiérovi ide o rozbitie Slovenska, pretože je proti dohode koalície s opozíciou.
KDH a SMK sa spojili proti reforme, povedal podpredseda HZDS Ján Gabriel. Nazdáva sa totiž, že kto je za nestabilitu, ten je proti reforme i proti vstupu SR do Európskej únie, ktorej podmienkou bolo konštituovanie VÚC.