Bratislava 29. decembra (TASR) - Bývalého lídra českej Občianskej demokratickej strany (ODS) Václava Klausa označil predseda Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimír Mečiar za najvýraznejšiu osobnosť rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR).
Líder víťaznej strany vtedajších volieb na Slovensku, ktorý dva roky po nežnej revolúcii viedol rokovania o rozdelení ČSFR, ocenil Klausov korektný prístup a to, že nikdy neporušil dané slovo. Priznal, že jeho postoj ovplyvnili najmä brnianske rozhovory medzi štyrmi očami z 8. júna 1992. "Mnoho dohôd bolo postavených na čestnom slove, pričom ani jeden z nás ho neporušil," zdôraznil. Mečiar si vysoko váži aj to, že doma i v zahraničí vystupovali jednotne a nepotrebovali sa vopred dohodnúť na tom, kto čo povie.
Negatívny vplyv na proces rozdelenia Československa mal podľa Mečiara vtedajší prezident ČSFR a súčasná hlava Českej republiky Václav Havel. Odôvodnil to tým, že ako česko-slovenský prezident sa výrazne podieľal na vzniku krízy celého ústavného systému a otváral problémy, na ktoré nemal riešenia. Je presvedčený, že Havel nemal v obľube Slovákov. "Celkom úprimne, Havel nemal rád Slovákov a provokácie, ktoré organizoval v roku 1991 na bratislavskom Námestí SNP, boli medzinárodne zohratým divadlom, niečím, čo sa v slušnej politike nerobí," zdôraznil. Priznal však, že ich vzájomné vzťahy a hodnotenie Havla sú poznačené "istou dávkou osobných animozít, ktoré pretrvávajú dodnes".
Za významný faktor rozdelenia ČSFR a vzniku Slovenskej republiky považuje vtedajší slovenský premiér ekonomickú inteligenciu, ktorá pozitívnym hodnotením odobrila vznik samostatného Slovenska. "Išlo o jasné stanovisko ekonómov, ktoré hovorilo o tom, že vydržíme a dokážeme sa vyrovnať so všetkými problémami," pripomenul Mečiar.