SME

Rómovia z Letanoviec majú problémy, ktoré v starej osade nepoznali

Získali nové bývanie, ale aj tlak exekútorov. V murovaných a teplých bytoch sa darí parazitom. Obec začína s rozvojom cestovného ruchu.

Marián Žiga žije v osade Strelník a pracuje tu ako asistent sociálnej práce.Marián Žiga žije v osade Strelník a pracuje tu ako asistent sociálnej práce. (Zdroj: INGRID ĎURINOVÁ)

LETANOVCE, BRATISLAVA. Osadu Letanovský mlyn presťahovali v októbri 2013 do novej lokality Strelník. Niekoľko stovák pologramotných ľudí bez civilizačných návykov získalo nájomné byty s vodou a elektrinou.

Ukazuje sa, že to nestačí. Už teraz je bytov málo a na dobudovanie ďalších, ako aj základnej sociálnej infraštruktúry nie je na Strelníku miesto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vieme, že nemôžeme stagnovať, ale momentálne je to pre nás väčší šok ako pre nich. Vynaložili sme maximálne úsilie, aby sme ich sem dostali. Musíme sa z toho trošku spamätať,“ hovorí koordinátorka terénnych sociálnych pracovníkov Klaudia Nemčíková.

SkryťVypnúť reklamu

Letanovčania si v jeseni 2014 zvolili nového starostu Slavomíra Zahornadského, ktorý zvíťazil v konkurencii ďalších šiestich protikandidátov. Jeho víziou sú nové Letanovce orientované na turizmus.

„Človek musí načúvať a akceptovať aj názory druhých. My sme v regióne národného parku Slovenský raj ostali za posledných desať rokov neskutočne pozadu za ostatnými. Nielen kvôli financiám, ale aj celkovej námahe so zabezpečením tohto presunu,“ povedal starosta Zahornadský.

Zariaďovanie nových bytov dostalo Rómov do dlhovej pasce

Podľa miestnych sociálnych pracovníkov neboli parazity, chrobač a choroby v starej osade takým častým javom, ako dnes v nových bytoch.

„Prinesú si to s nábytkom zo skládky odpadu,“ myslí si Marián Žiga o plošticiach. Je jediným obyvateľom osady, ktorý má vzdelanie potrebné na vykonávanie asistenta terénnej sociálnej práce.

SkryťVypnúť reklamu

Pri zariaďovaní nízkoštandardných bytov si miestni Rómovia museli prikúpiť dlažbu, kuchynské linky, sanitu a zariadenie bytu. Tieto výdavky boli nad ich možnosti, a tak si vzali pôžičky.

Po roku a pol sú mnohí z nich v dlhoch. Sociálnych pracovníkov zamestnávajú stohy exekučných prípisov.

Úžera bola vraj v starej osade tiež menej vypuklá, ako na Strelníku. Klaudia Nemčíková, ktorá má desaťročné skúsenosti so sociálnou prácou, viac o tomto jave nechcela hovoriť.

Z jej pohľadu je na Strelníku bývanie výrazne lepšie práve pre inžinierske siete, ale vyskytujú sa ťažkosti pri vyžadovaní dodržiavania pravidiel. Rómovia často nechápu, prečo nemôžu pristavovať nové objekty ku nájomným bytom.

„Vtedy žili hoci v biednych podmienkach, ale po svojom. Teraz sa to už nedá. Na to, že buchnú po vypínači a zasvieti svetlo, si zvykli rýchlo. Ale je rozdiel, keď máte chatrč a zmyslíte si, že si posuniete stenu alebo pristavíte ďalšiu izbu. Tu je to ohraničené a musia sa prispôsobiť,“ dodáva Nemčíková.

SkryťVypnúť reklamu


V osade Letanovský mlyn žili obyvatelia obce bez vody a elektriny. Viac fotografií na konci článku. Foto Jan Ďurina

Nová osada už teraz puká vo švíkoch

Na Strelníku stojí 24 domov, každý so štyrmi bytovými jednotkami. Jeden byt nazývajú komunitným centrom. Využívajú ho na správu bytového fondu a prácu sociálnych pracovníkov. Rómovia žijú v 95 dvojizbových bytoch s kuchyňou. V niektorých z nich bývajú aj tri rodiny.

„V obci Letanovce zle dizajnovali celý projekt. Mali počítať s nejakou demografickou krivkou, že sa za roky výstavby narodia deti a vzniknú nové rodiny. Nemali plánovať projekt na 96 bytov, ale na 150 bytov,“ myslí si Ivan Mirga z regionálnej kancelárie splnomocnenca vlády v Spišskej Novej Vsi.

Podľa neho bol v tom čase štát ochotný dať na samostatnú výstavbu v Letanovciach dostatočné zdroje, ale vtedajšia samospráva to nevyužila.

SkryťVypnúť reklamu

V marci 2015 býva na Strelníku 943 ľudí. V niektorých bytoch sa tlačí dvadsať ľudí.

Časť obyvateľov nemá roky legalizovaný svoj pobyt, čo im sťažuje rodinný život. Manželia, ktorí sa priženili, nemôžu dosiahnuť, aby ich prihlásili na trvalý pobyt. Toto konanie samosprávy je v rozpore so zákonom o trvalom pobyte. Podľa I. Mirgu o ňom vie aj okresný prokurátor, ale ani on nič v tejto veci neurobil.

Dedina má priority v rozvoji turizmu

Starostovia Letanoviec vyvinuli od roku 2004 nemalé úsilie, aby postavili nové bývanie pre temer tisícku Rómov. Vykúpili pozemky, písali projekty a rokovali, aby získali finančné zdroje od štátu a Európskej únie. Zadlžili obec z bankových úverov.

Za segregačné prenesenie osady do lokality Strelník boli neraz kritizovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz sa Letanovce tešia na druhý krok, na rozvoj obce. Podľa starostu Zahornadského si aj majorita zaslúži, aby sa po desiatich rokoch konečne investovalo do jej potrieb.

Obec potrebuje opraviť rozbité cesty a vybudovať podmienky pre rozvoj turizmu.

Za legitímne právo samosprávy to považuje aj Ivan Mirga z regionálnej kancelárie splnomocnenca pre rómske komunity v Spišskej Novej Vsi, ale upozorňuje na možné riziká.

„Ak sa nebude posúvať rozvoj osady vyššie, do piatich-desiatich rokov sa ten život vráti do štádia, v akom bol na bývalom mieste pod lesom,“ hovorí Mirga.

Starosta Letanoviec plánuje využívať možnosti dotačných programov a získavať zdroje pre Strelník, avšak bez výrazného finančného zapojenia obce.

Biedne podmienky pre sociálnu službu

Podľa koordinátorky terénnych pracovníkov Klaudie Nemčíkovej štyria sociálni pracovníci na prácu s komunitou stačia. Ako dôvod vníma hlavne to, že sa dobre poznajú s klientmi a ich problémami.

SkryťVypnúť reklamu

„Ďalší by sa tu iba motal,“ usudzuje.

Komunita ale nemá priestor na stretávanie sa, šport či relax, hoci je v strede voľná plocha, ktorá sa sama ponúka na dostavbu bytov alebo občianskej vybavenosti. Dôvody zakonzervovaného stavu sú vraj v technických obmedzeniach.

„Táto osada má jedno obrovské nešťastie, a to je vysokotlakové vedenie plynu, ktoré ju pretína,“ priznáva starosta.

Terénne sociálne pracovníčky by potrebovali na prácu s komunitou spoločenskú miestnosť. Osade chýba materská škola, zdravotné stredisko alebo špecialisti, ktorí bežne pracujú v odborných tímoch s vylúčenými skupinami ľudí. Kvalite života by pomohla občianska hliadka, ktorá by zabezpečila poriadok v medziľudských vzťahoch v nočných hodinách.

Stará osada pripomínala stredoveké osídlenia

Za rúbanie stromov v chránenom území a obťažovanie turistov deťmi z osady Letanovský mlyn sa pred rokom 2013 hanbilo celé Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Segregovanú komunitu Rómov vtedy spoločnosť vnímala nielen ako sociálny problém. Pre dopady na krajinu a Národný park Slovenský raj to bol problém kultúrny, environmentálny aj ekonomický.


Foto Jan Ďurina

V zrubových domoch nalepených na sebe vtedy žili Rómovia bez vody, kanalizácie a elektriny. Jediným zdrojom vody bola studňa, často pokazená pre jej neustálu vyťaženosť. Miestni kúrili drevom nazbieraným v národnom parku a odpadky v lepšom prípade zakopávali do zeme.


Foto Jan Ďurina

Foto Jan Ďurina

Foto Jan Ďurina

Foto Jan Ďurina

Foto Jan Ďurina

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 976
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 382
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 954
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 649
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 166
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 040
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 012
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 912
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Počmáraný podstavec sanitky na Hlinkovom námestí v Žiline.

Zdravotnícke vozidlo je vystavené v Žiline.


2
Premiér Robert Fico v Handlovej 15. mája 2024.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


6
Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Daniel Bednárik o dobrodružstve, smútení a o hľadaní seba samého.


a 1 ďalší

Dôvodom je zapojenie záložných energetických systémov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu