Bratislava 8. júla (TASR) - Obnovu náučného turistického chodníka v Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla dnes ukončili účastníci letného tábora dobrovoľných ochrancov prírody.
Skupina siedmich britských a deviatich slovenských dobrovoľníkov za desať dní vyčistila chodník od vegetácie, osadila päť informačných panelov a upravila porast lúk s výskytom chránených rastlín od náletov burín a od kríkov.
Finančné krytie celého projektu vo výške 60 tisíc korún bolo zabezpečené z grantu 400 tisíc korún, ktorý občianske združenie DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie získalo na tento rok od veľvyslanectva Veľkej Británie v SR. Do konca roka bude v súvislosti s táborom vydaná publikácia o Devínskej Kobyle. Náklady na jej vydanie budú predstavovať 100 tisíc korún.
DAPHNE vznikla minulý rok a vo svojej činnosti sa zameriava na obnovu integrity ekosystémov strednej Európy. Zúčastňuje sa aj na projektoch environmentálnej výchovy a na podporu ekoturizmu. V súčasnosti má 11 zamestnancov.
Náučný chodník na Devínskej Kobyle bol zriadený v roku 1986. Na jej chránenom území rastie 40 druhov vzácnej a ohrozenej teplomilnej flóry. Devínska Kobyla je zároveň náleziskom skamenených predhistorických organizmov.
Zvýšený počet návštevníkov chráneného územia, ktorý spôsobuje najmä atraktívnosť prostredia a blízkosť Bratislavy, spôsobil v poslednom období narastanie záťaže ekosystému Devínskej Kobyly.
Tábor organizovalo od 29. júna DAPHNE v spolupráci s britskou mimovládnou organizáciou British Trust for Conservation Volunteers a Správou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.
TASR o tom informoval koordinátor projektu Vladimír Kočrava.