Bratislava 30. decembra (TASR) - Jednou z najdôležitejších zmien nového azylového zákona, ktorý začne platiť od 1. januára 2003, je ustanovenie nezávislého druhostupňového rozhodovacieho orgánu. Podľa právneho poradcu zastupiteľského Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov Jána Šikutu budú týmto orgánom krajské súdy v Bratislave a v Košiciach.
Zákon, cieľom ktorého je harmonizovať národnú legislatívu v oblasti azylu, rieši aj podmienky zlúčenia rodín. Útočisko sa bude môcť udeliť rodičom azylanta mladšieho ako 18 rokov. Legislatíva ustanovuje tiež postup pri poskytovaní dočasného útočiska, pričom podmienky jeho poskytnutia rozširuje aj o ochranu pred následkami humanitárnej katastrofy a hromadného porušovania ľudských práv.
Novovymedzuje pojmy ako bezpečná krajina pôvodu a bezpečná tretia krajina, ako aj podmienky vyhostenia a vrátenia cudzinca. Novodefinuje aj požiadavky integrácie utečenca do spoločnosti.
Azylový zákon zavádza tzv. vylučovacie klauzuly. Na ich základe sa neudelí azyl cudzincovi, ktorého nie je možné považovať za hodného medzinárodnej ochrany napriek tomu, že splnil podmienky na udelenie azylu, avšak existujú vážne dôvody domnievať sa, že spáchal zločin proti mieru, ľudskosti alebo vojnový zločin.
Azyl sa neudelí ani osobe, ktorá je dôvodne podozrivá, že sa dopustila vážneho nepolitického trestného činu mimo územia SR skôr, než požiadala o udelenie azylu. Toto ustanovenie je mimoriadne závažné a aktuálne je najmä s prihliadnutím na súčasnú medzinárodnopolitickú situáciu a boj s terorizmom.
Šikuta poznamenal, že zákon tiež upravuje spoluprácu medzi vládnymi, mimovládnymi a medzinárodnými organizáciami. O priznanie postavenia utečenca tento rok požiadalo na Slovensku okolo osemtisíc ľudí. Rezort vnútra priznal postavenie utečenca v 16 prípadoch, 216 žiadostí zamietol a 3733 zatiaľ posudzuje. Najväčšou skupinou utečencov, ktorí v tomto roku prišli na Slovensko, boli Afganci (1516 žiadostí), za nimi Číňania (1126) a Iračania (1072).
Od roku 1992 požiadalo na Slovensku o priznanie štatútu utečenca viac ako 20 tisíc ľudí, 533 žiadateľov uspelo.
*ad som NNNN