BRATISLAVA. Aktivity extrémistov sa čoraz viac presúvajú na internet. Sú sofistikovanejší, je ťažké ich usvedčiť a majú politické ambície, píše sa v koncepcii boja proti extrémizmu na ďalšie štyri roky. Vláda ju schválila v stredu.
„Vývoj kriminality naznačuje trend, že prejavy rasovej diskriminácie a iných foriem neznášanlivosti sa v poslednom období postupne presúvajú z 'ulice' do 'virtuálneho priestoru',“ hovorí koncepcia.
Prečo internet
Internet je vhodným miestom pre extrémistické skupiny, pretože v médiách priestor nedostávajú. Takisto je doménou mladších ľudí, hovorí politológ Tomáš Nociar, ktorý sa zaoberá pravicovým extrémizmom. Štát má podľa neho v tejto oblasti limitované možnosti, lebo množstvo vyslovene extrémistického obsahu je na serveroch v Spojených štátoch, kde platí iná legislatíva a štát naň nemá dosah.
Štát by podľa stratégie mal rozšíriť spoluprácu s poskytovateľmi internetových služieb, aby rozpoznali výroky, ktorých odkazom je nenávisť k jednotlivcom a skupinám.
Veľký brat nepomôže
Nie je to ľahká úloha, aj administrátori diskusií na sme.sk sa každý deň boria s tým, ktoré výroky sú v poriadku a čo už je šírenie nenávisti či sofistikovaná manipulácia s faktami, hovorí Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.
„Chýba nám rozhodnutie, že v jazyku je istá hranica, ktorá keď sa prekročí, tak je trestným činom,“ povedal. Môže to podľa neho ovplyvňovať aj policajtov pri riešení takýchto prípadov.
V boji s extrémizmom by sa mala skôr angažovať občianska spoločnosť než štát a nabúravať či zosmiešňovať extrémistickú rétoriku, hovorí Nociar. „Takto sa skôr stáva menej atraktívnou, ako keď je prezentovaná ako hrozba.“ Oravec súhlasí, že boj proti extrémizmu je skôr úlohou spoločnosti a politických predstaviteľov než polície. „Nemyslím si, že oko veľkého brata štátu by malo byť hlavným nástrojom proti šíreniu nenávisti na internete.“
Na verejnej debate sa však zúčastňujú len novinári, akademici, experti a ľudia z mimovládneho sektora, politici v tomto úplne zlyhali, tvrdí politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky.
„Všimli ste si, že by vládny predstaviteľ jasne definoval svoj postoj k extrémizmu a nie len vo forme všeobecných vyhlásení?“ pýta sa.
Zoznam skupín podľa koncepcie
- Ľudová strana Naše Slovensko
- Národný odpor Slovensko
- Slovenská pospolitosť
- Nové slobodné Slovensko
- Slovenské hnutie obrody
Športovobranné organizácie
- skupina Vzdor Kysuce
- oddiel Dobrovoľník
- Slovenskí branci
Subjekty ľavicovej extrémistickej scény
- Antifa (tiež AFA)
- Československá anarchistická federácia
Zahraničné extrémistické subjekty, ktoré pôsobia na Slovensku
- Jobbik - Hnutie za lepšie Maďarsko
- Mládežnícke zhromaždenie Hnutie 64 žúp

Beata
Balogová
