BRATISLAVA. Na Slovensku nefunguje terénna sociálna práca, ktorá je na pleciach mimovládnych organizácií, no zodpovednosť za ňu by mal na seba stopercentne prevziať štát.
Ten by ju mal celú zorganizovať a vedieť aj zaplatiť. Vyplýva to zo správy o činnosti verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej za minulý rok.
Diskusiou k materiálu dnes poslanci otvoria deviaty deň 48. schôdze Národnej rady.
Chýba riešenie „Chýba dlhodobé, zákonné a štrukturálne riešenie zo strany štátu, pričom zákon o terénnej práci doteraz neexistuje,“ upozornila Dubovcová.
To, že budú na terénnej práci mimovládky participovať, je len pozitívum, no nemôžu to byť len ony. Ombudsmanke preto chýba systémové riešenie. Navrhuje, aby štát do svojej činnosti prevzal zodpovednosť za terénnu prácu.
„A to nielen čo sa týka právnej úpravy, ale aj jej vykonávania,“ poznamenala. Nefunkčnosť terénnej sociálnej práce má podľa jej slov dopady na riešenie situácií tých najslabších.
Poslancom to prišla povedať aj do parlamentu, ale ich jej prejav nezaujímal. V rokovacej sieni ich bolo počas jej príspevku len niekoľko.
Podobne riešenie tejto situácie vidí aj podpredsedníčka ľudskoprávneho výboru Lucia Nicholsonová.
Podľa nej by mal riešenie prevziať odborný aparát, ktorého vytvorenie je úlohou ministerstva práce. Ľudskoprávny výbor NR SR správu o činnosti verejného ochrancu práv za minulý rok vzal na vedomie a rovnako odporučil, aby ju aj NR SR vzala na vedomie.
Vdovy a dôchodky //
Príspevok od Verejný ochranca práv.
Poslanci prerokujú aj správu výboru pre obranu a bezpečnosť o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2014.
Diskutovať sa bude aj o návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorou chcú poslanci za KDH Monika Gibalová, Martin Fronc a Marián Kvasnička odstrániť rozdielny prístup pri priznávaní nároku na vdovský a vdovecký dôchodok a upraviť pravidlá výplaty týchto dôchodkov.
Kresťanskí demokrati navrhujú, aby mala vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku aj po roku od smrti manžela, ak je invalidná pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 50 percent namiesto v súčasnosti platných 70 percent.
Opoziční zákonodarcovia súčasne žiadajú vypustiť podmienku nároku na výplatu vdovského dôchodku aj po roku od smrti manžela pre tie vdovy, ktoré vychovali aspoň tri deti.
Namiesto toho navrhujú, aby mali vdovy nárok na výplatu vdovského dôchodku aj po jednom roku od smrti manžela, ak vychovali aspoň jedno dieťa a dovŕšili vek 52 rokov. Rovnaké pravidlá by sa uplatňovali aj pri posudzovaní nároku na vyplácanie vdoveckej penzie vdovcovi.
Poslancom zostáva do konca schôdze prerokovať 19 bodov programu, prevažne poslaneckých návrhov noviel a zákonov.
MOST-HÍD: Vláda verejného ochrancu práv ignoruje Smeru nejde o systémové riešenia, ale len o prekrývanie problémov, tvrdí Bugár.
BRATISLAVA. Doterajší prístup vlády k verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej je ignorantský. Na tlačovej konferencii to v utorok vyhlásil predseda Mosta-Híd Béla Bugár.
Podľa jeho slov o tom svedčí aj nezáujem Smeru-SD vykonať opatrenia, ktoré ombudsmanka Jana Dubovcová odporúča.
"Vláda, ministerstvá, ale aj parlament doteraz ignorovali jej prácu a zistenia. Ukazovali tak skutočnú tvár svojej sociálnej politiky smerom k znevýhodneným a marginalizovaným skupinám občanov," povedal Bugár.
To podľa neho len potvrdzuje, že Smeru-SD nejde o systémové riešenia, ale len o prekrývanie problémov marketingovými bublinami.
Ako príklad uviedol cestovanie vlakmi zadarmo. "To, že mnohí seniori majú sťažený prístup k sociálnym službám, to vládu netrápi," upozornil.
(tasr)