BRATISLAVA. Pomery v mestách a obciach sa meniť nebudú. Väčšina pléna NR SR v utorok totiž nepodporila dovedna štyri návrhy na novelizáciu zákona o obecnom zriadení.
Všetky novely boli z opozičnej dielne. Dve predložilo KDH a po jednej nezaradení poslanci Daniel Lipšic a Martin Fedor.
Návrhy neprešli
Cieľom prvého návrhu KDH bolo dosiahnuť, aby prvé zasadnutie obecného či mestského zastupiteľstva po komunálnych voľbách mohlo mať charakter len ustanovujúcej schôdze so skladaním sľubu novozvolených poslancov.
Poslanci Pavol Zajac, Jozef Bobík a Ján Hudacký chceli takto zabrániť praktikám, keď odchádzajúci starosta alebo primátor po prehratých voľbách zvoláva staré zastupiteľstvo a narýchlo schvaľuje zmluvy alebo rozpočet.
Pavol Abrhan, Monika Gibalová a Marián Radošovský (všetci KDH) zase chceli obmedziť činnosť odchádzajúceho starostu či primátora po komunálnych voľbách.
Kým úrad neprevezme nový šéf samosprávy, podľa ich návrhu nemal mať právomoc uzatvárať nové zmluvy, udeľovať odmeny zamestnancom obce či predávať majetok obce.
Lipšic presadzoval kontrolórov
Danielovi Lipšicovi prekáža súčasný stav v súvislosti s hlavnými kontrolórmi obcí a miest. Opozičný poslanec tvrdil, že až v desiatich percentách obcí je táto pozícia neobsadená.
„Keďže hlavný kontrolór je veľmi dôležitý orgán samosprávy, ktorého úlohou je nezávislá kontrola dodržiavania zákonov a hospodárenia obce, mala byť mať každá obec záujem túto funkciu obsadiť. Hlavný kontrolór môže zabrániť mnohým pochybeniam, ktoré môžu viesť ku škodám na majetku obcí, k porušovaniu zákonov alebo obecných nariadení a pravidiel,“ argumentoval Lipšic.
Lipšic preto navrhoval, aby kontrolóra v takomto prípade dočasne ustanovil Najvyšší kontrolný úrad spomedzi svojich zamestnancov. Jeho mzdu mala refundovať dotknutá samospráva.
Právo na informácie
Martin Fedor chcel svojou novelou zákona posilniť právo verejnosti na informácie tým, že bude umožnený jej prístup na rokovania mestských a obecných komisií.
Poslanec tvrdil, že rokovania obecných zastupiteľstiev sú už dnes verejné, a je preto logické, aby aj komisie, ktoré zastupiteľstvo zriaďuje, rokovali verejne.
Okrem toho si Fedor myslí, že Slovensko potrebuje aj nezávislú inšpekciu bezpečnostných zborov. O tejto téme hovorila v utorok v parlamente aj ombudsmanka Jana Dubovcová.
"Takáto kontrola je jednou z najdôležitejších zmien, ktoré slovenské bezpečnostné zložky potrebujú. V Českej republike sa takáto agentúra napríklad nazýva Generálna inšpekcia ozbrojených zborov," uviedol Fedor.
Nezávislej kontrole policajných zložiek by mal byť venovaný workshop, ktorý Fedor pripravuje.
"Spolu s expertmi z vonkajšieho prostredia budeme hľadať formuláciu konkrétnych opatrení na zabezpečenie väčšej nezávislosti Policajného zboru," informoval Fedor.