BRATISLAVA. „Dosť aktívne sa zaoberáme myšlienkou zavedenia dobrovoľnej vojenskej služby,“ povedal v roku 2012 minister obrany Martin Glváč zo Smeru. Odvtedy uplynuli takmer tri roky a zavedenie dobrovoľnej vojenskej, teraz už prípravy, nemá ďaleko od zaoberania sa.
Stále nie je jasné, kedy ministerstvo pripraví návrh zákona, ktorý vojenskú prípravu umožní. Ani pred pár týždňami medializovaný júnový termín najnovšie rezort nepotvrdil.
Isté je tak len predsavzatie, že prípravu by ministerstvo rado zaviedlo na budúci rok. Jej zmyslom by malo byť vytváranie záloh pre armádu. Počet ich členov stále klesá.
Na dvanásť týždňov
„Na návrhu zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa v súčasnosti pracuje,“ vraví Martina Balleková, hovorkyňa ministerstva obrany. Na otázku, prečo ani po takmer troch rokoch stále nie je hotový návrh predpisu o vojenskej príprave, neodpovedala.
Jedinou zmenou nateraz je, že oproti pôvodne plánovaným dvom mesiacom by mala vojenská príprava trvať až tri. „Dobrovoľná vojenská príprava by mala podľa pripravovaného návrhu zákona trvať dvanásť týždňov,“ približuje Balleková.
Mala by sa týkať mužov medzi 19. až 45. rokom života, ak nemajú vojenskú hodnosť, ak áno, tak až do 55. roku.
Najnovšie už ministerstvo nezdôrazňuje, že by dobrovoľnou vojenskou prípravou chcelo znižovať nezamestnanosť. Túto myšlienku Glváč s ministrom práce Jánom Richterom zo Smeru rozoberali v roku 2013. Nateraz nie je úplne jasné ani to, aká by bola úloha absolventov vojenskej prípravy. Balleková hovorí, že by mohli požiadať o prijatie do aktívnych záloh a podieľať sa na plnení úloh našej armády „v stave bezpečnosti štátu v krízových situáciách nevojenského charakteru“.