KDH má 25 rokov. V akom stave podľa vás dnes je?
„V dobrom. Spojí pravicu.“
Spojí?
„Pevne verím. Stále sa držím toho, čo povedal ešte pán Čarnogurský, že jedine KDH má na pravej strane spektra potenciál byť silnou kresťanskou stranou, ktorá spojí ostatné. A v akej môže byť kondícii, keď sa stále štiepi, stále odchádzajú, či už procházkovci, alebo lipšicovci, ale stále má svoje percentá. Možno nerastie, ale ani nestráca.“
Čo by pomohlo, aby boli čísla vyššie?
„Na to sú väčší odborníci, ktorí by to vedeli zadefinovať, ale v prvom rade sa KDH možno potrebuje trošku omladiť. Má veľmi dobrý nový program KDH plus. Musí mať aj osobnosti a musí trvať na tom, čo presadzuje.“
Uspeli ste v ťažkých voľbách. Neuvažovali ste o prieniku do veľkej politiky?
„Nie. Táto funkcia je až-až.“
Ani v budúcnosti? Ak sa KDH potrebuje omladiť.
„Nie. Ja sa necítim ani novým politikom a aj svoj vek už mám. Nemyslím si, že by práve toto KDH pomohlo. Máme nového podpredsedu pre ekonomiku, 28-ročného Miloša Moravčíka. Ak hovoríme o tom, čo by KDH pomohlo, tak možno práve viac dobrých ekonomických tém. Lebo ľudia okrem toho, že chodia do chrámov a riešia otázku svedomia a ochrany života, majú aj existenčné problémy.“
Kedy a prečo ste vstúpili do KDH?
„V roku 2000. Vstupovala som, pretože som čítala sociálne encykliky cirkvi, že každý kresťan má byť angažovaný a mne v tom čase, aj teraz, pripadalo, že KDH je jediná kresťanská strana, ktorá stojí na kresťanských základoch. Nehovorím, že všetci ľudia sú tam stopercentní.“
Čo hovoríte na možnú koalíciu Smer-KDH?
„Špekuluje sa už dlho, zatiaľ sa to nikdy nepotvrdilo a pevne verím, že to nebude ani teraz. Poviem rovno príklad z praxe. Zatiaľ máme koalíciu Smer-KDH na nižšej úrovni najmä v Banskej Bystrici a Nitre. V Nitre sa stále spája široká koalícia a v Bystrici to nevyšlo. Keď zoberieme výsledky z týchto krajov v celoslovenských voľbách, tak sú mizivé. Takže, ak by chcelo KDH skončiť a po 25 rokoch z politiky odísť a stať sa mimoparlamentnou stranou, tak by sa malo spojiť so Smerom. Myslím si, že KDH by to poškodilo.“
Ako v Prešove komunikuje pravica s ľavicou?
„Nie sme v jednom klube, ale myslím si, že spolupráca je dobrá. Ani na jednej, ani na druhej strane nie sú nejakí extrémisti, zatiaľ sme nemali ani sporné body, na ktorých by sme sa pohádali, pretože v meste sa má ťahať v prospech ľudí a neriešiť politiku.“
Zúčastnili ste sa na referende, aj ste ho podporili. Ako hodnotíte výsledok?
„V podstate sa dal očakávať. Ľudia sú pasívni, neuvedomujú si, že voľby a referendum sú nástroj, ako sa môžu priamo podieľať na správe vecí verejných.“
Nebolo zbytočné?
„Potom si položme otázku, či nie sú zbytočné aj voľby. Tí, ktorí zastávajú názor, že peniaze mohli ísť na sociálne núdznych, nech sa pozrú, koľko dávame na sociálne núdznych a kam nás to posúva. Som síce 'sociálnik', ale trošku radikálny, lebo si myslím, že štát dáva priveľa peňazí na sociálnu politiku a výsledky nevidieť.“
Čo vás najviac prekvapilo vo funkcii milo či nemilo?
„Ťažká otázka. Mám pocit, že som nemilo prekvapená už odo dňa, keď som zložila sľub. Milo ma prekvapilo to, že zvládame zastupiteľstvá, schválili sme rozpočet, kluby komunikujú, až na pár malých výnimiek ľavica i pravica hlasuje spoločne za dobré veci. A nemilo to, že sa vyplavujú na povrch neriešené veci z minulosti. Aj mnohé také, ktoré som ako poslankyňa kritizovala a teraz ich musím riešiť.“
Prirovnávajú vás k Radičovej či Thatcherovej. Ktorá je vám bližšia?
„Neviem. Radšej by som bola, keby ma prirovnávali k Thatcherovej než k pani Radičovej, ale čas ukáže. Rodina ma doma jednoznačne považuje za Thatcherovú.“

Beata
Balogová
