Aj desiate výročie štátneho osamostatnenia republiky poukazuje na to, ako sa na Slovensku robia dejiny. Tak, že predstaviteľ jednej politickej garnitúry sformuluje ideu, šéf druhej ju prakticky uplatní, ale až tretia politická zostava ideu aj fakticky naplní.
Myšlienku štátnej samostatnosti najskôr prezentovali politici, ktorých štátotvorná predstava bola založená na téze, že krava sa má podojiť tam, kde sa napasie. Svoj koncepčný rámec dostala idea v októbri 1990. Ján Čarnogurský vtedy napísal, že v integrujúcej sa Európe si musí Slovensko vymôcť „pre seba vlastnú stoličku a vlastnú hviezdičku“, aby malo „priame napojenie na orgány integrácie, nie iba sprostredkované“. Z osamostatnenia, ktoré Ján Čarnogurský videl v „horizonte roku 2000“, urobil predseda HZDS tému na okamžité riešenie, lebo mu to v roku 1992 pomohlo vyhrať voľby. Na rozdiel od politikov SNS, ktorí zriadenie samostatného štátu považovali za hodnotu, ktorí je taká evidetná, že nepotrebuje osobitné zdôvodnenie, Vladimír Mečiar potrebu samostatnosti odôvodnil integračnými argumentmi: „Ak sa budeme do Európy integrovať cez Česko-Slovensko a nevybudujeme systém zaručujúci Slovensku účasť za rokovacím stolom ako rovnocennému partnerovi, odsúdime sa do úlohy regiónu a etnickej skupiny…“ Hoci z tejto koncepcie vyplývalo, že zmysel štátnej samostatnosti sa naplní až medzinárodnou integráciou Slovenska, premiér Mečiar a jeho tretia vláda krajinu z integrácie vylúčili. Ideu, ktorou sa vznik štátu zdôvodňoval, naplnila prvá a druhá Dzurindova vláda, lebo pozvanie do NATO a EÚ robia zo Slovenska integrovanú časť európskeho a transatlantického spoločenstva. Nie je to však koniec slovenských dejín, ale iba potenciálny začiatok.
Ako člen aliancie a únie už Slovensko nemusí hľadať nejakú historickú skratku, aby odstránilo svoje zaostávanie za vlastným kontinentom. Tak ako mnohí pred ním, aj ono môže využiť vo svoj prospech, že sa stane súčasťou fungujúceho modernizačného modelu, v ktorom je úspech nielen možný, ale aj vysoko pravdepodobný. Ak zmyslom štátnej samostatnosti bola integrácia, tak zmyslom integrácie je modernizácia Slovenska.

Beata
Balogová
