Bratislava 31. decembra (TASR) - Od 1. januára 2003 začne v slovenskom právnom poriadku platiť zákon o používaní analýzy deoxyribonukleovej kyseliny (DNA) na identifikáciu osôb. Táto metóda patrí k najmodernejším a najúčinnejším metódam v kriminalistickej praxi.
Nová právna norma, ktorú ani po jej opätovnom schválení v parlamente prezident nepodpísal, upravuje podmienky a príslušnosť odoberania vzoriek na analýzu DNA. Počíta i so zriadením národnej databázy profilov DNA.
Vzorku možno podľa zákona človeku odobrať napríklad v súvislosti s identifikáciou osôb na účely trestného konania, pátrania po nezvestných osobách, či identifikácie osôb neznámej totožnosti. Odobratie vzorky budú povinné strpieť osoby vo výkone trestu odňatia slobody. Vzorky budú môcť odoberať policajti, vrátane príslušníkov Železničnej polície, a orgány činné v trestnom konaní. V ich prítomnosti si bude môcť vzorku osoba odobrať i sama za prítomnosti policajtov. Odber budú musieť strpieť osoby vo výkone trestu, v iných prípadoch bude potrebný súhlas dotknutej osoby. Vzorku, ktorej odberom je narušená telesná integrita jedinca, teda krv alebo moč, bude môcť odobrať iba lekár alebo zdravotná sestra. Vzorky budú analyzovať útvary Ministerstva vnútra SR alebo znalci. Za poplatok bude môcť o analýzu požiadať fyzická alebo právnická osoba, ktorej sa trestný čin alebo pátranie po nezvestnej osobe týka. Na odber by sa mal používať najmä sterilný ster bukálnej sliznice, teda vnútornej strany líc. Ďalším spôsobom odberu vzorky, ktorý bude môcť policajt vykonať, je napríklad vytrhnutie 10 vlasov s korienkami.
Na Slovensku sa používa analýza DNA na účely trestného konania od roku 1990, stále neexistuje národná databáza profilov DNA. Zriaďovateľom, prevádzkovateľom a správcom národnej databázy DNA bude Ministerstvo vnútra SR - Policajný zbor, ktorý bude tak povinný zabezpečiť ochranu údajov uchovávaných v databáze pred odcudzením, stratou, poškodením, zničením, neoprávneným prístupom, zmenou alebo rozširovaním. Údaje v DNA databáze o osobách, ktorým sa nedokázal trestný čin, sa zlikvidujú okamžite. Naopak, údaje o odsúdenej osobe sa budú uchovávať 100 rokov od jej narodenia. Zákon upravuje aj možnosť likvidácie vzorky z databázy vo vymedzených prípadoch. Analýzu budú môcť vykonávať oprávnené univerzitné aj súkromné laboratóriá.
Prezident mal po prvom schválení zákona v parlamente pochybnosti o súlade jeho časti s Ústavou SR a s Dohovorom o právach dieťaťa, ktorými je SR viazaná. Jeho pripomienka sa týkala ustanovenia, podľa ktorého je osoba vo výkone trestu povinná odobratie vzorky DNA strpieť. Podľa Schustera by totiž v prípade mladistvého mohlo dôjsť odberom k narušeniu jeho integrity. Odobratie vzorky malo byť podľa neho podmienené predchádzajúcim súhlasom zákonného zástupcu. Parlament pripomienku hlavy štátu neakceptoval a zákon opätovne schválil 21. júna 2002 v pôvodnom znení.
*zg som NNNN