
Bratislava 1. januára (TASR) - Slovenská republika je desať rokov od svojho vzniku aj vďaka pokojnému spolunažívaniu majority s menšinami, názorovými skupinami a susedmi "garantom bezpečnosti pre svojich obyvateľov". Vyhlásil to dnes v novoročnom príhovore k občanom prezident SR Rudolf Schuster, pričom poukázal na vývoj v niektorých ďalších štátoch, ktorých vznik sprevádzali krvavé etnické čistky.
V deň, keď si SR pripomína 10. výročie svojho vzniku, sa vrátil k udalostiam spred desiatich rokov a pripomenul, že novodobá existencia nášho štátu sa nerodila bezbolestne ani ľahko. Keďže je však slovenská štátnosť výsledkom vôle národa, mali by sme s ňou podľa prezidenta "zaobchádzať obozretne a usilovať sa ju zveľaďovať". Pripustil, že pohľad na uplynulých desať rokov slovenskej samostatnosti sa javí optimisticky "skôr z hľadiska nášho smerovania ako vo vnímaní jednotlivých problémov".
Korupcia a nízka vymožiteľnosť práva sú podľa prezidenta SR problémy, ktoré "nám zbytočne kazia dobré meno". Od Dzurindovej vlády očakáva, že zásadným spôsobom podporí postupné riešenie týchto problémov a pri ratifikácii vstupu SR do NATO a prijatí do Európskej únie (EÚ) sa ukážu aspoň čiastkové pozitívne výsledky. "V ďalšom období už nebude stačiť iba o tom hovoriť a prijímať neúčinné opatrenia," zdôraznil prezident v novoročnom príhovore.
Schuster zopakoval, že plne podporuje plánované reformy. Upozornil však, že pri ich realizácii treba citlivo zvážiť, "v akom rozsahu a v akom čase majú byť uvedené do života", aby ich občania dokázali akceptovať aspoň na minimálnej garantovanej životnej úrovni. Zároveň musia byť pripravené zodpovedne a koncepčne, s analýzou kladných aj záporných stránok, dodal. "Som zástancom reforiem, ako aj dokončenia tých, ktoré sme ešte nezrealizovali, lebo bez nich medzi členmi EÚ neobstojíme. Ale reformy neprijímame preto, lebo ich od nás vyžaduje EÚ, ako to často niektorí politici, možno aj zámerne, vysvetľujú," uviedol.
Prezident vyzdvihol integračné úspechy Slovenska v uplynulom roku, pripomenul však, že nie je na mieste "prílišný optimizmus niektorých ľudí", ktorí od integrácie Slovenska očakávajú automatické vyriešenie nahromadených problémov. "Naším prijatím nastupujeme iba do nového vlaku, ktorý nás postupne dovezie k tým istým hodnotám, ktoré sú už bežné v členských krajinách EÚ".
V závere prezident opakovane vyzval občanov SR, aby v májovom referende potvrdili záujem Slovenska stať sa členom EÚ. "Doteraz ste nikdy nechýbali pri vážnych rozhodnutiach nášho mladého štátu a preto verím, že to nebude inak ani v tomto dôležitom referende," uzavrel prezident.