SME

Žeriavy kedysi Slovenskom iba prelietali, teraz aj pristanú

Žeriavy kedysi Slovenskom iba prelietali, teraz aj pristanú

Keď vyrážajú z Afriky, netušia, aké počasie ich v Európe čaká. Kričia a hádajú sa. Taká je láska medzi žeriavmi. V minulosti u nás neoddychovali. Teraz sú ich tisíce.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/7/77/7722667/zeriavy-popolave1.jpg" author="" longread-pos="full"]Keď sa žeriavy vydajú na cestu, preletia ohromnú vzdialenosť.[/content]

Keď vyrážajú z Afriky, netušia, aké počasie ich v Európe čaká. Kričia a hádajú sa. Taká je láska medzi žeriavmi. V minulosti u nás neoddychovali, teraz sú ich tisíce.

TEXT: Alena Štifilová, FOTO: Andrej Chudý, Štefan Benko, Ján Gúgh a Ivan Godál

Jarné prílety sťahovavých vtákov vrcholia. Niektoré sa u nás len zastavia oddýchnuť, pre iné je Slovensko vytúženým miestom hniezdenia. Pozorovanie vtáctva, čiže birdwatching, je čoraz populárnejšie aj u nás.

Dnes medzi pol šiestou a pol siedmou večer ponúkne príroda fascinujúce divadlo. Tisíce žeriavov popolavých postupne zosadnú na lúku medzi obcami Senné a Iňačovce, aby si tu oddýchli na svojej ceste na sever.

Len čo slnko zapadne úplne, objavia sa na oblohe husi, najmä bieločelé. Je ich raz toľko ako žeriavov a ich prílet sprevádza hlasné a charakteristické ‚ki-lik‘.

Okolie Senianskych rybníkov južne od Michaloviec je vzácnym územím, jediným na Slovensku, kde v takom hojnom počte nocujú žeriavy putujúce zo Stredomoria do Pobaltska a Škandinávie.

Dôvodom môže byť zachovaná krajina s rybníkmi, mokraďami a lúkami zaliatymi vodou, ktorá vtákom poskytuje podmienky pre odpočinok. Dôležitý je však podľa odborníkov aj fakt, že oblasť sa nachádza na významnej migračnej trase.

Žeriav popolavý. Viacero rodín sa spojí do väčšieho kŕdľa. FOTO: ANDREJ CHUDÝ

„Leží na akejsi leteckej diaľnici, po ktorej na jar vtáky migrujú smerom na sever,“ hovorí Matej Repel z ornitologickej spoločnosti SOS/BirdLife Slovensko Michalovce.

[content type="longread-pos" pos="left"]Žeriav popolavý je vysoký 110 až 130 centimetrov, váži šesť kilogramov a rozpätie krídel dosahuje 220 až 245 centimetrov. V Číne je symbolom pre dlhovekosť, nesmrteľnosť a múdrosť.[/content]

Ide o takzvanú juhovýchodnú migračnú trasu, ktorá na jeseň vedie zo severu na juh Európy a následne cez Bospor ďalej Tureckom na Blízky východ a subsaharskú oblasť.

Na jar ňou migrujú vtáky na sever, späť na hniezdiská až do Škandinávie a na Sibír. Východné Slovensko v nej zohráva úlohu ‚lievika‘, stretávajú sa tu vtáky z celej Sahelskej oblasti nachádzajúcej sa na južnom okraji Sahary, jedny prilietajú cez Taliansko, druhé cez Bospor v Turecku.

S nohami vo vode

V týchto dňoch prelety žeriavov vrcholia, na lúkach a poliach pri Senianskych rybníkoch ich prespáva až do päťtisíc.

Čítajte ďalej

Anna Remiášová pri pomníku syna: Nikdy to nevzdám Foto

21. výročie vraždy Róberta Remiáša si prišli k jeho pamätníku pripomenúť aj študenti, ktorí organizovali Veľký protikorupčný pochod.

Colníci zásielky pri kontrole neotvárajú - na rozdiel od Danka Video

Kancelár poslancov posiela, aby si preberali listy mimo parlament.

Skener na poštové zásielky.

Danko si v Národnej rade otvoril čitáreň (Schutzov týždeň)

Smernicu z rezortu vnútra vyvinul sám Kaliňák.

Andrej Danko v NR SR.

U. S. Steel namieta sudcov: Hovorili skôr, než mali

Majetok súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

Výroba ocele v U. S. Steel Košice.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop