SME

Aká je budúcnosť panelákov na Slovensku? Prežijú aj rok 2100

Väčšina slovenských panelákov je v polovici svojej papierovej životnosti. Na sídliskách pritom býva tretina Slovákov. Aká je ich budúcnosť?

TEXT: Milan Čupka, FOTO: SME, archív TASR

P red šesťdesiatimi rokmi sa v Bratislave položili základy prvého paneláka v Československu a zároveň i éry výstavby montovaných panelových domov.

Trvala takmer štyri desaťročia, pričom životnosť takto postavených budov je podľa smerníc asi 80 rokov. Paneláky to u nás zďaleka nemajú spočítané, ako mnohí ich kolegovia na Západe.

Keďže po páde minulého režimu sa z nájomníkov bytov stali vlastníci, je nepravdepodobné, aby sa budovy začali rozoberať.

Býva v nich tretina Slovenska, životnosť teda môže, či dokonca musí rásť. Do 22. storočia a možno aj ďalej.

A hoci sa masovej panelovej výstavbe dá mnohé vyčítať, budúcnosť panelákov oveľa viac ovplyvňujú ich súčasní vlastníci, ich činy a rozhodnutia, než pomyselná štartovacia čiara narysovaná inžiniermi v 60. až 80. rokoch minulého storočia.

[content type="longread-pos" pos="center"][/content]

Ak chcú panelák, je jedno aký starý

Ak by bola životnosť paneláka skutočne 80 rokov, už v súčasnosti by mohla pri najstarších nastať kuriózna situácia.

Človek, ktorý by si v takomto dome chcel kúpiť byt a zobral by si naň hypotekárny úver na 30 rokov, by pôžičku splácal dlhšie, než by jeho dom mal jestvovať.

Nijaký z oslovených odborníkov si však nemyslí, že by už o dvadsať rokov mali paneláky ,,umierať“. Naopak, mnohí si myslia, že sa budú musieť dožiť aj 22. storočia.

Možno aj preto klienti realitných kancelárií vek paneláka, v ktorom kupujú byt, v súčasnosti takmer vôbec neriešia.

[content type="longread-pos" pos="right"][/content]

"Záujem o vek je niekde na siedmom mieste medzi prioritami kupujúcich. Najdôležitejšia je stále cena, väčšiu dôležitosť ako veku pripisujú aj lokalite, ploche, tomu, či v byte prebehla rekonštrukcia, poschodiu, na ktorom sa byt nachádza, a susedom,“ tvrdí realitný maklér spoločnosti RE/MAX Branislav Struhár.

Martin Čapo z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska potvrdzuje, že záujem o paneláky neklesá. „Za minulého režimu sa panelových bytov postavilo státisíce, takže si treba uvedomiť, že tvoria významnú časť slovenského bytového fondu a ešte minimálne päťdesiat rokov ju tvoriť budú.“

Ľudia podľa neho skôr rozlišujú, či chcú tehlový dom, novostavbu, alebo byt v paneláku. Ak si vyberú poslednú možnosť, či už pre nižšiu cenu, alebo aj preto, že im vyhovuje lokalita, je im potom už v zásade jedno, či je budova zo 60., alebo z konca 80. rokov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3P7J na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu