Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Vyšetrovanie streľby policajtov na auto štyroch študentov na diaľnici D2, ktorá sa odohrala v júni 2013, sa končí. Obe strany sa dohodli a minister vnútra vyplatí trom študentom po tritisíc eur z vlastného vrecka ako odškodné.
Ešte v apríli minulého roku pritom minister Robert Kaliňák zo Smeru rozplakal v parlamente študentku, keď sa jej odmietol osobne ospravedlniť. Nevidel na to dôvod.
„Myslíme si, že zo strany polície došlo k reťazcu chýb, ktoré vyústili do streľby na nevinných študentov a preto si myslíme, že by mali byť odškodnení,“ povedal včera počas brífingu hovorca ministra vnútra Ivan Netík.
Policajti nebudú stíhaní
Streľba
Priebeh kauzy
policajti na študentov strieľali 24. júna 2013.
v apríli 2014 minister vnútra Robert Kaliňák priznal, že videozáznam z akcie skartovali,
v marci 2015 Generálna prokuratúra zastavila trestné stíhanie policajtov,
využila videozáznam, o ktorom sa ukázalo, že existuje aj na USB kľúči.
Generálna prokuratúra minulý týždeň zastavila v tejto veci trestné stíhanie, pretože vyhodnotila zákrok ako legitímny a zákonný. Zohľadnila, že policajti dostali od ústredne informácie, že v aute môže byť ozbrojený muž podozrivý z dvojnásobnej vraždy, povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Vyšetrujúca prokurátorka zas potvrdila, že policajti z operačného strediska dostatočne nepreverili informácie o aute študentov.
Policajtov zodpovedných za pochybenia potrestali nadriadení. „Prišli o odmeny, čo sú v prípade policajtov stovky eur,“ povedal Netík.
Keďže trestné stíhanie zastavili, nie je možné študentov odškodniť zo štátneho rozpočtu. Preto im dá Kaliňák peniaze z vlastného. Štvrtý študent odškodnenie nechcel. Zo štátneho rozpočtu zaplatia opravu auta vo výške 1800 eur, dodal Netík.
Pomohla komunikácia
Policajti na auto strieľali 24. júna 2013. S majákom a sirénou najskôr zastavili podozrivé auto, študenti tvrdili, že ich gestikuláciu potom pochopili ako pokyn, že môžu odísť. Policajti však na nich začali strieľať.
Po streľbe policajti študentov podľa ich slov nechali asi hodinu stáť v daždi bez búnd.
Kaliňák priznal, že zákrok trval neprimerane dlho. Situáciu vysvetľoval v apríli minulého roku parlamentnému výboru na obranu a bezpečnosť. Jeho brífing potom z niekoľkých metrov sledovali aj dotknutý šofér a študentka. Kaliňák sa im ospravedlniť nechcel.
Posun nastal po osobnom stretnutí s ministrom, tvrdí právny zástupca študentov Karol Spišák. „S pánom ministrom sme sa osobne stretli a vysvetlili si niektoré veci aj z ľudského hľadiska.“
Nie je to po prvý raz, keď Kaliňák zmenil prístup. V roku 2010 odškodnil Štefana Gondu 18tisíc eurami za to, že mu polícia pri cvičení umiestnila výbušninu do jeho batoha. Najskôr sa však bránil, že výbušnina nebola „v“ batožine, ale iba „pri“ a iba náhodou sa stala jej súčasťou.

Beata
Balogová
