BRATISLAVA. Nápor nelegálnych migrantov na našu hranicu s Maďarskom sa možno v budúcnosti zvýši. V Maďarsku majú posledné mesiace v tejto oblasti zložitú situáciu, denne odhalia 400 až 500 nelegálnych migrantov.
"Najväčší tok utečencov smeruje z Maďarska do Rakúska a nedá sa vylúčiť, že v budúcnosti, po posilnení rakúsko-maďarskej hranice, sa presunie tlak aj na slovensko-maďarskú štátnu hranicu," konštatuje správa hraničného splnomocnenca Slovenska Ľudovíta Bíróa.
Situácia je zatiaľ stabilná
Z jeho stretnutia s maďarským hraničným splnomocnencom vyplynulo, že situácia na slovensko-maďarskej hranici je oproti iným úsekom najstabilnejšia.
To sa však môže zmeniť, keďže Maďarsko sa chystá výrazne posilniť kontrolu na vonkajších aj vnútorných hraniciach, a to najmä smerom do Rakúska.
Situáciu na Slovensku hodnotí náš hraničný splnomocnenec ako stabilnú. "Zatiaľ sa nenachádza na hlavnej trase migrácie a k danému stavu prispieva aj súčasná situácia na Ukrajine, keďže hranica s ňou bola posilnená, čo má za následok pokles migrantov z Ukrajiny," tvrdí materiál.
Podľa správy možno očakávať po sprísnení kontrol odklon trasy migrantov cez územie Slovenskej republiky. Správu o činnosti hlavného hraničného splnomocnenca SR za rok 2014 vzala vláda na vedomie.
Somálčanov nahradili Afganci
O prípadoch nelegálneho prekročenia našej východnej hranice sa rozprávali aj zástupcovia hraničných splnomocnencov Slovenska a Ukrajiny na jeseň minulého roka.
Situácia na hranici je podľa nich stále dynamická, pričom medzi hlavné hrozby aj naďalej patrí organizovaná nelegálna migrácia a pašovanie tovaru.
Zo správy tiež vyplýva, že sa zmenila skladba migrantov prichádzajúcich na naše územie, keď občanov Somálska nahradili Afganci. Zaznamenali tiež prípady, keď nelegálni migranti s prevádzačom po príchode z Ukrajiny smerovali do Maďarska, aby sa dostali na diaľnicu do Miškovca a odtiaľ do Rakúska.
"Táto snaha vyhnúť sa územiu Slovenskej republiky je spôsobená aj vysokými trestnými sadzbami za prevádzačstvo," píše sa v dokumente.