SME

Netušíme, koľko zaujímavých zbierok je na Slovensku

Nadšenci zbierajú takmer všetko, staré autá, lyže, kamene či kosti, opravujú technické pamiatky či školu, často na vlastné náklady bez akýchkoľvek dotácií.

PRIPRAVILI: Viera Juhászová a redakcie MY a Korzár

[content type="longread-pos" pos="left"]

180

približne toľko je rôznych expozícii a múzeí na Slovensku.

[/content]

BRATISLAVA. Prvé lyže v Tatrách, prvá skautská poštová známka na svete, kúsky z raketoplánov Apollo 19 a Apollo 17, unikátna zbierka zvieracích kostí a ďalšie skvosty možno nájsť v neoficiálnych múzeách a zbierkach.

Oficiálnych múzeí je u nás okolo osemdesiat, s rôznymi expozíciami ich môže byť ešte o sto viac.

Ich majitelia návštevníkom ochotne a za symbolický poplatok či zadarmo svoje zbierky ukážu. Regionálni redaktori navštívili niekoľko z nich.

Viera Juhászová

Pod Oravským hradom zaparkoval čas

[content type="longread-pos" pos="left"]

1840

z tohto roku je najstarší kočiar v múzeu.

[/content]

ORAVSKÝ PODZÁMOK. Ešte pred necelým storočím sa po mestských uličkách ozýval dupot koní a zvuk kolies kočiarov a bričiek. Výroba tohto druhu dopravného prostriedku dosiahla vrchol v 19. storočí, v prvom desaťročí 20. storočia ich pomaly začali vytláčať prvé automobily.

Napriek boomu automobilizmu v 30. rokoch minulého storočia kočiare im dokázali vzdorovať až do roku 1945, keď sa prestali vyrábať úplne.

Zašlú krásu historickej dopravy možno dnes vidieť v uličke pod Oravským hradom. Súkromný zberateľ tam zaparkoval 22 skvostných kočiarov a bričiek.

„Hradní páni používali na cestovanie rôzne druhy kočiarov a v zime saní, preto je blízkosť hradu dobrým riešením na umiestnenie múzea,“ povedal jeho prevádzkovateľ Daniel Veščičík.

Najstarší kočiar v múzeu pochádza z roku 1840, najmladšie z posledných rokov éry tohto druhu dopravy. Medzi exponátmi sú bežné kočiare, ktoré využívali remeselníci, ale aj luxusné kusy, v ktorých sa vozila šľachta na cisárskom dvore.

Vystavené sú tiež lovecké koče, nájomné fiakre alebo veľké pohodlné cestovné kočiare na dlhé trasy s otváracími okienkami.

Najväčším v zbierke je bohato zdobený pohrebný kočiar s dĺžkou päť a výškou takmer tri metre.

Sú tam aj kočiare z dielne Ignáca Šustalu, z ktorej sa neskôr vyvinula automobilka Tatra Kopřivnica a kde vyrobili aj prvý automobil Prezident.

Lýdia Vojtaššáková

Múzeum veteránov

ŠURANY. Najznámejšie československé motorky od Pionierov cez skútre až po posledné tristopäťdesiatky má vo svojej zbierke M&T Veteran múzeum v Šuranoch. Autá a motorky zhromažďujú približne rok.

Nechýba Trabant ani poľský Fiat Maluch, s akými majitelia jazdili na dovolenky až k Jadranu.

Československá Octavia kombi má delené zadné sedadlá a výklopné zadné okno, aké vidieť na dnešných vozidlách kategórie SUV.

Exponáty dopĺňajú písacie stroje, fotoaparáty a elektronika. Japonská trojkombinácia kazeťák-rádio-gramofón sa dokonca zmestí do kufríka.

Súkromná zbierka je v objekte bývalého cukrovaru.

Miroslav Antoni

Modrý Kameň: hračky

[content type="longread-pos" pos="left"]

8000

bábik a hračiek má zbierka v Modrom Kameni.

[/content]

MODRÝ KAMEŇ. Slovenské národné múzeum - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade v Modrom Kameni je otvorené už viac ako 20 rokov. Je jediné svojho druhu na Slovensku. Nájdete tu viac ako osemtisíc divadelných bábok a hračiek.

Na nádvorí hradu stojí tradičná divadelná maringotka. „Spolu so súborom historických marionet a divadelným fundusom nám ju zanechal bábkar Ján Dubský. Toto je naše rodinné striebro,“ hovorí Helena Ferenczová, riaditeľka múzea.

Zastúpenie má kočovné bábkarstvo, tradičné ľudové divadlo, súbory klasických drevených marionet či artefakty z profesionálnych bábkových divadiel.

Bábiky tvoria v zbierke hračiek špeciálnu skupinu. „Moja najobľúbenejšia meria 70 centimetrov. Hlavu má z porcelánu, má ľudské vlasy a jej končatiny sú pohyblivé. Vyrobili ju približne v polovici 20. storočia,“ hovorí riaditeľka.

Pred dvoma rokmi expozíciu rozšírili o artefakty slovenského bábkového animovaného filmu. Múzeum ročne navštívi okolo 30-tisíc návštevníkov.

Zita Suráková

Kremnica: gýče

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3PBD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu