1. januára – Vznikla samostatná Slovenská republika.
8. februára – Začala platiť nová mena – slovenská koruna.
15. februára – Poslanci NR SR zvolili za prezidenta kandidáta HZDS Michala Kováča.
1994
11. marca – NR SR vyslovila nedôveru predsedovi vlády SR Vladimírovi Mečiarovi.
16. marca – Prezident SR vymenoval novú koaličnú vládu na čele s Jozefom Moravčíkom.
30. septembra – 1. októbra – Na Slovensku sa konali predčasné parlamentné voľby, v ktorých zvíťazila koalícia HZDS a Roľníckej strany Slovenska.
13. decembra – Prezident SR Michal Kováč vymenoval novú vládu SR na čele s Vladimírom Mečiarom.
1995
29. júna – 3. júla – SR navštívil pápež Ján Pavol II.
31. augusta – Syna prezidenta SR Michala Kováča ml. násilne a protiprávne zavliekli do Rakúska, kde ho po krátkom pobyte v nemocnici zadržala rakúska polícia v súvislosti s medzinárodným zatykačom Interpolu, ktorý na neho vydali v Nemecku.
25. októbra – Premiér V. Mečiar prijal zástupcov EÚ, ktorí mu odovzdali demarš – komuniké vyjadrujúce znepokojenie nad úrovňou politických svárov na Slovensku. Po nich Mečiarovi odovzdal demarš veľvyslanec USA v SR Theodore E. Russel.
1996
20. februára – O synovi prezidenta rozhodol Vyšší krajinský súd vo Viedni, že nebude z Rakúska vydaný mníchovskej prokuratúre a že sa môže vrátiť na Slovensko.
29. apríla – V Bratislave pri výbuchu auta zahynul jeho vodič Róbert Remiáš, blízky priateľ bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Oskara F., zdržiavajúceho sa v zahraničí pre obavy v súvislosti s únosom Michala Kováča ml. SIS bola v tom čase podozrivá zo zapletenia sa do tohto činu.
17. mája – Do plnej a stálej prevádzky bolo uvedené VD Gabčíkovo vrátane vodnej elektrárne.
1997
8. – 9. júla – Pre nedostatky v demokracii a nespĺňanie politických kritérií nepozvali SR na summite NATO v Madride do aliancie.
25. septembra – Medzinárodný súdny dvor v Haagu vyniesol rozsudok v spore medzi MR a SR o výstavbe a využívaní vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. Rozsudok bol prijateľnejší pre slovenskú stranu.
september – október – Slovensko vypadlo z prvej šestice kandidátov na členstvo v EÚ.
1998
2. marca – Prezidentovi Kováčovi uplynulo volebné obdobie a rozlúčil sa s prezidentským palácom.
3. marca – Vláda poverila predsedu vlády Vladimíra Mečiara výkonom niektorých právomocí prezidenta. Mečiar vyhlásil rozhodnutie o amnestii vzťahujúce sa aj na trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Michala Kováča mladšieho do cudziny.
20. – 21. júla – Východné Slovensko postihli záplavy, ktoré si vyžiadali vyše 50 ľudských životov a spôsobili škody vo výške okolo 3,3 miliardy korún.
25. – 26. septembra – V parlamentných voľbách sa vyhralo HZDS, ale vládu už nedokázalo zostaviť. Moci sa chopili dovtedy opozičné strany SDK, SDĽ, SMK a SOP.
1999
11. januára – V Bratislave zastrelili bývalého ministra hospodárstva Jána Duckého.
20. februára – Z kozmického centra Bajkonur v Kazachstane odštartovala kozmická loď s prvým slovenským kozmonautom Ivanom Bellom.
9. apríla – Parlament rozhodol o vydaní poslanca HZDS Ivana Lexu na trestné stíhanie v prípade zavlečenia do cudziny a lúpeže, neoznámenia krádeže motorového vozidla, fingovanú kúpu triptychu Klaňanie troch kráľov, umiestnenie nástražných výbušných systémov a za neoprávnené držanie monitorovacieho zariadenia.
15. apríla – Ivana Lexu vzali do vyšetrovacej väzby.
21. apríla – Vláda SR na zasadaní vyslovila súhlas s tranzitom vojsk Severoatlantickej aliancie cez územie SR v súvislosti s akciou v Juhoslávii.
30. mája – Víťazom priamych prezidentských volieb v SR sa stal Rudolf Schuster, ktorý porazil Mečiara.
19. júla – Poslanca NR SR Ivana Lexu prepustili po 95 dňoch z väzby a on neskôr ušiel do zahraničia.
16. septembra – Dohodu o spoločnej obnove štúrovského Mosta Márie Valérie zničeného počas 2. svetovej vojny podpísali predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a predseda vlády MR Viktor Orbán.
10. decembra – Slovensko dostalo pozvanie na začatie rokovaní o vstupe do EÚ.
2000
22. marca – Predseda HZDS Vladimír Mečiar sa nedostavil na výsluch v kauze zavlečenie Michala Kováča ml., kde ho predvolali ako svedka.
20. apríla – Jednotka rýchleho nasadenia vnikla do penziónu Elektra v Trenčianskych Tepliciach, ktorý vlastnil a kde býval expremiér Vladimír Mečiar. Predseda HZDS bol obvinený z nezákonného vyplatenia odmien členom svojej vlády. Vladimíra Mečiara previezli do Bratislavy, kde ho mali vypočuť vyšetrovatelia, Mečiar odmietol vypovedať.
22. mája – Ukončil sa proces delenia bývalého federálneho majetku.
18. – 19. júna – Rudolf Schuster sa podrobil chirurgickému zákroku, neskôr sa jeho stav zhoršil, nasledovala ďalšia operácia a prevoz do rakúskeho Innsbrucku.
28. júla – OECD rozhodla o prizvaní Slovenska do klubu najvyspelejších krajín sveta.
20. novembra – Prezident Rudolf Schuster sa vrátil po vyše piatich mesiacoch práceneschopnosti do svojho úradu.
2001
8. februára – Prokurátor zastavil trestné stíhanie voči bývalému premiérovi Vladimírovi Mečiarovi v prípade nezákonného vyplácania odmien členom vlády.
21. septembra – Vláda SR povolila vojenským lietadlám USA a NATO prelety cez slovenský vzdušný priestor. USA i NATO o prelety požiadali v súvislosti z odvetnou akciou za teroristické útoky z 11. septembra v USA.
2002
18. marca – Predstavitelia vlády SR podpísali so zástupcami konzorcia investorov Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom zmluvu o predaji 49 percent akcií SPP za cenu 130 miliárd Sk.
19. marca – Nominanta HZDS Pavla Kandráča NR SR zvolila v druhom kole hlasovania na post ombudsmana v SR.
24. apríla – Po siedmich ro- koch uzavrel Vyšší vojenský súd v Trenčíne prípad bývalého šéfa Štátnej bezpečnosti Alojza Lorenca. Odvolací senát odsúdil bývalého prvého námestníka ministra vnútra ČSSR na 15 mesiacov podmienečne s odkladom na tri roky.
14. júla – Juhoafrická polícia zadržala I. Lexu, previezli ho na Slovensko a putoval do cely. Najvyšší súd vydal príkaz na jeho prepustenie.
19. augusta – Slovenská ženijná jednotka odletela do Afganistanu.
23. septembra – Skončili sa parlamentné voľby. Znova vyhralo HZDS, ale pri moci ostal dovtedajší premiér Dzurinda. Zostavil koalíciu zo strán SDKÚ, SMK, KDH a ANO.
21. novembra – Na summite NATO v Prahe dostala SR pozvánku do tejto aliancie.
5. decembra – Bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby a exposlanca HZDS Ivana Lexu zadržala polícia. Je podozrivý z trestného činu navádzania na vraždu Róberta Remiáša.
12. – 13. decembra – Desať kandidátskych krajín vrátane Slovenska na summite v Kodani uzavrelo prístupové rokovania s EÚ.
(r, tasr)