
Jedným z tých, ktorých nominoval na vyznamenanie sám prezident bol aj Jozef Golonka. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Rad Bieleho dvojkríža, ktorý sa udeľuje za mimoriadne zásluhy o Slovenskú republiku občanom iných štátov, dostali grafik Koloman Sokol, ktorý sa dožil tento rok 100 rokov, a sopranistka Magdaléna Hajóssyová. Vyznamenanie neprevzali osobne.
Ostatní ocenení dostali Pribinove kríže - pre tých, ktorí sa významne zaslúžili o hospodársky, sociálny alebo kultúrny rozvoj republiky.
„Každý z vás svojím jedinečným a neopakovateľným spôsobom prispel k rozvoju našej krajiny, k tomu, že už desať rokov budujeme vlastnú štátnosť,“ povedal prezident. Za ocenených poďakoval spisovateľ Ladislav Ballek.
Ani tento rok sa udelenie vyznamenaní nezaobišlo bez prekvapení a sporov. Už v decembri, keď vláda zverejnila zoznam navrhnutých na ocenenie, Smer a PSNS protestovali proti vyznamenaniu Dušana Kováča, Juraja Jakubiska a Ľubomíra Feldeka, pretože podľa nich nesúhlasili so vznikom Slovenskej republiky. Feldek a Jakubisko okrem toho žijú v Prahe.
Prezident zase na poslednú chvíľu rozšíril zoznam ocenených schválených vládou o sedem svojich návrhov. Ocenenie teda dostali aj športový novinár a komentátor Gabo Zelenay, hokejista Jozef Golonka, dramatik Osvald Záhradník, paralympionik Radovan Kaufmann. Paradoxne tak Ľubomír Feldek, ktorý bol terčom útokov HZDS, prevzal rovnaké vyznamenanie ako Gabo Zelenay, ktorý pravidelne prispieva do denníka Nový deň, blízkeho HZDS.
Na slávnosti však včera rozpory nebolo badať, ocenení a prítomní politici si všetci navzájom blahoželali a priali do nového roku.
Feldek povedal, že treba konečne skoncovať s mečiarovským delením na dobrých a zlých Slovákov. „Práve toto veľmi poškodzovalo v minulosti štátnosť, že sa Slováci delili na dobrých a zlých. Táto idea zmenšovala ‚dobrých‘ Slovákov na voličov jednej strany a veľmi poškodzovala.“ Výber ocenených podľa neho skôr naznačil, že „týmto nezmyslom“ je už na Slovensku konečne koniec.
„Mne nikdy neprekážali politické názory. Štátne vyznamenania sa dávajú za zásluhy,“ povedal historik Dušan Kováč.

Beata
Balogová
