SME

Zmeny v zákonoch majú dostať pod kontrolu trh s anabolikami

V našich zákonoch chýbajú definície, účinky a zoznamy látok, ktoré by vážne mohli poškodiť zdravie ľudí.

Pavol Pavlis.Pavol Pavlis. (Zdroj: SME – JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Slovensko je jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá nemá ošetrený trh s anabolikami a anabolickými steroidmi. Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer).

Štát preto pripravuje legislatívne zmeny, ktorými chce tento trh s hormonálnymi látkami regulovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pavlis sa podľa vlastných slov len nedávno dozvedel, že jeho rezort by mal na základe zákona o telesnej kultúre, ktorý je v pôsobnosti ministerstva školstva, trh s anabolikami sčasti kontrolovať a riadiť. Na starosti má totiž ochranu spotrebiteľa, a tým nepriamo aj zdravia.

SkryťVypnúť reklamu

Trh musí byť pod kontrolou

"Nesmieme dopustiť, aby si dnes mohol ktokoľvek kdekoľvek kúpiť takýto výrobok, ktorý by nebol pod kontrolou a mohol by vážne poškodiť zdravie občanov, hlavne mladých ľudí. Musíme dostať pod kontrolu čo sa predáva, kto to predáva, ako sa to predáva a na akých miestach sa to predáva," priblížil minister.

"Chceme ošetriť všetky zákony s tým súvisiace tak, aby náš trh bol pod kontrolou a aby Slovensko prestalo byť zlatou baštou pre kšeftárov so zdravím," dodal.

Na novej legislatíve a úprave dnes platných predpisov by sa mali podieľať viaceré rezorty.

Okrem ministerstiev hospodárstva, zdravotníctva, školstva či vnútra sa problematika týka aj rezortov financií, spravodlivosti a pôdohospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

V zákone dnes totiž chýba definícia anabolík a iných látok s hormonálnym účinkom, zoznam látok, pôsobnosť orgánov i výkon kontroly. Antidopingová agentúra kontroluje len vrcholových športovcov.

Zároveň nie je jasné, či je zaobchádzanie s týmito látkami trestným činom.

Chýbajúca definícia látok spôsobuje problémy

Policajný prezident Tibor Gašpar informoval, že polícia sa stretáva s novými trendmi v páchaní trestnej činnosti.

"Sme v štádiu, keď sa na trh s drogami okrem klasických drog postupne dostávajú predovšetkým nové psychoaktívne látky, a na to by mala rýchlo reagovať naša legislatíva. Stretli sme sa s istými problémami, ako postihovať ľudí, ktorí s týmito kvázi drogami robia biznis, obchodujú a možno aj poškodzujú zdravie tých, ktorí to konzumujú," upozornil.

SkryťVypnúť reklamu

Gašpar poukazuje na prípad z roku 2013, kedy polícia zadržala veľké množstvo anabolík, ktoré mohli byť zneužité v rozpore so zdravotnými predpismi, no nedokázali vyvodiť zodpovednosť.

Pripravuje sa preto nový osobitný zákon pod ministerstvom spravodlivosti, ktorý vymedzí a klasifikuje látky s hormonálnym účinkom. Zmeny čakajú aj trestný zákon, a to v podobe vzniku dvoch nových skutkových podstát.

"Trh sa vyvíja, zdatní chemici modifikujú rôzne látky, ktoré majú rovnaké účinky ako klasické drogy, ale nie sú v zoznamoch ako zakázané," uviedol Gašpar.

Problém treba riešiť akútne

Ide o neoprávnené zaobchádzanie s liekmi, liečivami a zdravotníckymi pomôckami, ako aj falšovanie liekov.

"Zámerom bolo vytvoriť účinný mechanizmus postihovania najmä nelegálneho obchodu s liekmi, čo sa momentálne javí ako problém najmä cez internet," priblížil Gašpar.

SkryťVypnúť reklamu

Tresty by sa mali pohybovať od troch rokov odňatia slobody, v niektorých prípadoch až do 15 rokov.

Nová legislatíva by mala byť čoskoro predložená do pripomienkového konania, problém sa podľa Gašpara musí riešiť akútne.

"Toto by bola moderná právna úprava, ktorá by bola podobná okolitými krajinám a umožnila by efektívne bojovať s týmto problémom," povedal Gašpar. Ako dodal, v súčasnosti sa nelegálny obchod liečiv deje najmä cez internet.

Zakázané využívanie látok bude trestné

Upraviť by sa mal aj tzv. antidopingový paragraf trestného zákona. Doteraz mohol byť podľa neho postihovaný len ten, kto poskytoval doping maloletej osobe, prípadne ak išlo o spojitosť s účasťou na organizovanom športovom podujatí.

Po novom bude môcť byť trestaný ktokoľvek, kto zakázaným spôsobom využíva anabolické látky na zvyšovanie športového výkonu. Zmeny by mali začať platiť od budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

"My určite budeme mať záujem vymedziť priestor, kde budú môcť byť tieto látky predávané, či už sú to fitnescentrá, špecializované predajne alebo lekárne," uzavrel Pavlis.

Polícia plánuje na odhaľovanie prípadov využívať aj agentov medzi športovcami.

Tibor Gašpar

Minister spravodlivosti Boris Susko a podnikateľ Michal Suchoba.

V dovolaní minister žiada, aby špecializovaný súd znovu posúdil vinu podnikateľa.


51
Podpredseda Smeru Tibor Gašpar.

Začiatok schôdze, ktorú iniciovala opozícia, je naplánovaný na 12.30 h.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 691
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 376
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 871
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 562
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 708
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 498
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 113
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 695
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pamätník Memoranda národa slovenského v Martine.

Výročie si pripomenuli predseda parlamentu aj ZMOS.


TASR 2

Na juhu sa očakávajú aj vysoké teploty.


TASR
Ilustračné foto.

Návštevnosť v kúpeľoch dosiahla úroveň spred pandémie.


TASR 2
Národná rada Slovenskej republiky.

Na Slovensku je aktívnych 55 strán či hnutí.


TASR 13

Sportnet

Futbalisti FC Spartak Trnava.

S už bývalými zverencami sa prišli rozlúčiť aj Michal Gašparík s asistentom Mariánom Hodulíkom.


TASR
Kapitán Portugalska Cristiano Ronaldo.

Táto kapitola sa skončila. Príbeh? Ten sa stále píše, uviedol v príspevku na sociálnej sieti.


TASR
Adam Hagara na exhibícii v Bratislave.

Mladý Slovák sa predstaví na NHK Trophy.


Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu