SME

Chronológia čínsko-slovenských vzťahov

Bratislava 2. januára (TASR)- Prezident SR Rudolf Schuster navštívi 3. - 12. januára Čínsku ľudovú republiku. Pri tejto príležitosti sa stretne aj s ...

Bratislava 2. januára (TASR)- Prezident SR Rudolf Schuster navštívi 3. - 12. januára Čínsku ľudovú republiku. Pri tejto príležitosti sa stretne aj s čínskym predsedom parlamentu Li Pchengom a premiérom Ču Žung-ťim. V tejto súvislosti vydávame chronológiu vzájomných vzťahov.

20. - 24. februára 1994 - Delegácia Slovenskej republiky vedená predsedom vlády Vladimírom Mečiarom vykonala oficiálnu štátnu návštevu Čínskej ľudovej republiky, ktorá sa uskutočnila na pozvanie predsedu Štátnej rady ČĽR Li Pchenga. Prvá oficiálna návšteva na tejto úrovni bola významným impulzom na skvalitnenie bilaterálnej spolupráce. Jej najväčším úspechom bolo vzájomné udelenie si doložky najvyšších výhod. Na základe rokovaní s čínskymi partnermi sa vytvorila medzivládna komisia, ktorá sa zaoberala kooperáciou oboch republík v hospodárskej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

24. septembra - 3. októbra 1995 - Delegácia Národnej rady SR vedená jej predsedom Ivanom Gašparovičom uskutočnila oficiálnu návštevu Čínskej ľudovej republiky na pozvanie Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov a Politického poradného zhromaždenia čínskeho ľudu. Predsedu NR SR Ivana Gašparoviča prijal aj prezident a generálny tajomník ÚV KS Číny Ťiang Ce-minom a podpredseda Stáleho výboru Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov Wang Kuan-jin. Delegácia sa stretla aj s ďalšími významnými politikmi. Všetkým rozhovorom dominoval vysoký záujem o prehlbovanie vzájomného priateľstva a rozširovanie spolupráce.

10. - 15. apríla 1996 - Prezident SR Michal Kováč s manželkou absolvoval oficiálnu návštevu Čínskej ľudovej republiky na pozvanie jej prezidenta Ťiang Ce-mina. M. Kováč rokoval okrem svojho hostiteľa aj s podpredsedom Štátnej rady ČĽR Ču Žung-ťim a predsedom Celočínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia Li Žui-chuanom. Ďalej sa stretol s predstaviteľmi Čínskej obchodnej komory, kde vystúpil s prednáškou o výsledkoch ekonomického vývoja Slovenska z hľadiska perspektív medzinárodnej hospodárskej spolupráce. V programe slovenského prezidenta bola aj prehliadka pamätihodností - Cisárskeho paláca (Zakázané mesto), Čínskeho múru a Múzea terakotových bojovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

8. mája 1996 - Novovymenovaný veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike Tao Miaofa odovzdal ministrovi zahraničných vecí SR Jurajovi Schenkovi kópie poverovacích listín. Predstavitelia oboch krajín v krátkom rozhovore pozitívne ocenili súčasnú vysokú úroveň vzájomných vzťahov.

22. - 27. marca 1997 - Delegácia medzinárodného oddelenia pri Ústrednom výbore Komunistickej strany Číny (ÚV KS Číny) navštívila Bratislavu.

7. - 10. mája 1997 - Minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík navštívil na pozvanie čínskeho vicepremiéra a ministra zahraničných vecí Čchien Čchi-čchena oficiálne Čínu. V rozhovore obaja partneri konštatovali záujem o ďalší rozvoj dobrých bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Čínou. Vymenili si názory na najaktuálnejšie otázky medzinárodnej politiky, a to najmä na budovanie európskej bezpečnosti, ale aj nadchádzajúci prechod Hongkongu pod čínsku správu. Oblasťou spoločnej slovensko-čínskej spolupráce bola aj výmena informácií s cieľom eliminovať medzinárodný zločin. Ďalšími bodmi jeho programu v Pekingu bolo prijatie u prezidenta Ťiang Ce-mina a podpredsedu parlamentu Pu Chea.

SkryťVypnúť reklamu

30. júna 1997 - Slovenský prezident Michal Kováč a predseda slovenskej vlády Vladimír Mečiar zaslali blahoprajné posolstvá čínskemu prezidentovi Ťiang Ce-minovi a premiérovi Li Pchengovi pri príležitosti návratu Hongkongu pod čínsku zvrchovanosť.

17. - 20. augusta 1998 - Na oficiálnu návštevu SR pricestovala delegácia čínskeho zákonodarného zboru vedená podpredsedníčkou Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov Čínskej ľudovej republiky Pcheijun Pchengovou. Zástupcov parlamentu Číny prijal predseda Národnej rady SR Ivan Gašparovič a stretli sa aj s predsedom vlády SR Vladimírom Mečiarom. Počas pobytu na Slovensku rokovali s ministerkou zahraničných vecí SR Zdenkou Kramplovou, predsedami poslaneckých klubov v NR SR a členmi Slovensko-čínskej skupiny MPÚ.

SkryťVypnúť reklamu

9. - 16. októbra 1999 - Delegácia Národnej rady SR vedená jej predsedom Jozefom Migašom absolvovala oficiálnu návštevu Čínskej ľudovej republiky (ČĽR). Poslanecká delegácia sa počas pobytu v Číne stretla s predsedom Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov Li Pchengom, podpredsedom vlády Čchien Čchi-čchem, ministrom zahraničných vecí Tchang Ťia-süanom a navštívili dynamicky sa rozvíjajúci Šanghaj a provinciu Tchaj-kou, kde absolvovali rokovania s predstaviteľmi regionálnych parlamentov.

9. decembra 1999 - Prezident SR Rudolf Schuster prijal v Bratislave nového mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Čínskej ľudovej republiky v SR Jüana Kuej-sena, ktorý mu odovzdal poverovacie listiny. Prezident v rozhovore pripomenul dobrú hospodársku spoluprácu oboch krajín a poukázal aj na rezervy v tejto oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

19. - 21. júna 2000 - Predseda Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (parlamentu) Li Pcheng s manželkou pricestoval na trojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska. Jej hlavným cieľom bolo podporiť zintenzívnenie vzájomnej spolupráce medzi SR a Čínskou ľudovou republikou vo všetkých oblastiach. Návšteva sa uskutočnila na pozvanie predsedu NR SR Jozefa Migaša. Počas pobytu v SR Li Pcheng rokoval aj s premiérom SR Mikulášom Dzurindom. Plánované stretnutie s prezidentom Rudolfom Schusterom sa neuskutočnilo kvôli zdravotným problémom hlavy štátu. Rokovania so slovenskými politikmi boli najmä v znamení rozširovania hospodárskej spolupráce a prezentácie zahraničnopolitických cieľov SR v súvislosti so smerovaním do OECD, Európskej únie a NATO.

SkryťVypnúť reklamu

14. októbra 2000 - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jaroslav Chlebo podpísal v Hongkongu vzájomnú dohodu o zrušení vízovej povinnosti medzi Slovenskom a osobitnou administratívnou oblasťou Hongkong v Čínskej ľudovej republike. Dohoda umožňuje recipročný bezvízový vstup, výstup a pobyt na území zmluvných strán po dobu nepresahujúcu 14 dní pre držiteľov všetkých platných cestovných dokladov Slovenska i Hongkongu. Dohoda nadobudla platnosť dňom podpisu.

12. - 13. februára 2001 - O spolupráci v lesnom hospodárstve, v oblasti veterinárstva a o rozvíjaní čínsko-slovenských obchodných vzťahov rokovala čínska vicepremiérka pre ekonomiku Wu Ji s prezidentom SR Rudolfom Schusterom počas svojej oficiálnej návštevy Slovenska, ktorá sa konala na pozvanie podpredsedu vlády SR pre ekonomiku Ivana Mikloša. Možnosťami rozvoja spolupráce medzi Slovenskom a Čínou v oblasti energetiky, strojárstva, poľnohospodárstva a lesníctva sa zaoberali vo vzájomných rozhovoroch so svojím hostiteľom. Výsledkom návštevy Wu Ji na Slovensku, ktorá rokovala aj so šéfom slovenskej diplomacie Eduardom Kukanom, bol podpis niekoľkých bilaterálnych obchodných dohôd.

SkryťVypnúť reklamu

6. - 14. januára 2002 - Delegácia Národnej rady SR vedená jej podpredsedom Pavlom Hrušovským absolvovala návštevu Čínskej ľudovej republiky, ktorá sa uskutočnila na pozvanie predsedu Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov ČĽR Li Pchenga. V Pekingu sa stretli aj s podpredsedníčkou čínskeho parlamentu Peng Peiyunovou a riaditeľom medzinárodného odboru ÚV Komunistickej strany Číny Dai Bingguom. Návšteva delegácie NR SR nadväzovala na oficiálnu návštevu predsedu parlamentu Jozefa Migaša a zároveň bola reakciou na oficiálnu návštevu Li Pchenga na Slovensku. Pokračovali v rozhovoroch o rozvoji obchodnej spolupráce na bilaterálnej úrovni, ako aj riešení politických a ekonomických otázok zameraných na prehĺbenie vzájomnej spolupráce a podporu partnerských vzťahov. Počas rokovaní s predsedom Stáleho výboru Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov Li Pchengom otvorili otázku dodržiavania ľudských práv a náboženských slobôd v Číne a problémov katolíckej cirkvi v ČĽR. V programe návštevy bola i prehliadka Pekinskej väznice, provincie Chaj-nan, miest Sanya a Šanghaj, kde delegáti NR SR rokovali s predstaviteľmi samosprávy.

SkryťVypnúť reklamu

23. - 25. októbra 2002 - Osemčlenná delegácia z mesta Šanghaj z Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) počas svojej návštevy Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) prejavila záujem navštíviť predovšetkým Priemyselný park Záhorie. Začatie spolupráce medzi Šanghajom a Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) pozitívne hodnotila delegácia čínskych podnikateľov na prijatí u prezidenta SR Rudolfa Schustera.

27. - 30. novembra - Na trojdňovú návštevu Slovenska pricestoval podpredseda vlády Čínskej ľudovej republiky Li Lan čching, ktorého prijal predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a prezident Rudolf Schuster. Hlavným dôvodom návštevy bol rozvoj čínsko-slovenských hospodárskych vzťahov a v tomto duchu sa viedli rokovania podpredsedu čínskej vlády so slovenskými predstaviteľmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 239
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 497
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 182
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 112
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 950
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 677
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 358
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu