BRATISLAVA. George Soros sa opäť prejavil ako vizionár, ktorý dokáže veľmi presne pomenovať zásadné problémy ľudskej spoločnosti, upozorniť na ne a smerovať k nim svoju podporu.
Thorbjørn Jagland, generálny tajomník Rady Európy spolu s G. Sorosom popísali nové kroky pri príprave Európskeho rómskeho inštitútu. Text priniesol český server romea.cz.
Inštitút posilní identitu Rómov
Rómska komunita chce už štyri desiatky rokov zriadiť inštitút, ktorý by jej poskytol priestor, kde by mohla prezentovať svoju hudbu, umenie a jedinečné tradície. Podobné miesta zamerané na pripomenutie si celej rady kultúr, národností a rôznych identít existujú po celej Európe. Pre Rómov ale nič také neexistuje.
Tento nedostatok pociťuje mnoho ľudí, hlavne medzi rómskymi učiteľmi, intelektuálmi a tými, ktorí bojujú za práva tohto etnika. Zhoršuje to pocit vylúčenia a nám všetkým upiera možnosť pripomínať si vplyv Rómov na náš spoločný kultúrny život. Chceme sa zjednotiť, aby sme to mohli napraviť.
K otvorenej spoločnosti patrí tolerancia
Dvanásť miliónov európskych Rómov zostáva najväčšou a tiež najhúževnatejšou menšinou na tomto kontinente.
Veľká väčšina z nich žije aj naďalej oddelene od väčšinovej spoločnosti, v mnohých prípadoch je dokonca vylučovaná múrom predsudkov a nedôvery. V otvorenej a modernej Európe nemá táto netolerancia, stará už celé storočia, žiadne miesto. Veríme, že nový Európsky rómsky inštitút tu môže pomôcť.
Po prvé by mal silu vzdelávaciu a mohol by teda narúšať negatívne stereotypy, ktorých je Európa ešte stále plná. Po druhé by sa plne rozvinutý Európsky rómsky inštitút mohol stať mocným zdrojom sebaúcty. Plnil by úlohu dôležitého symbolu – a symboly sú skutočne dôležité, tak ako je dôležitá aj schopnosť rozprávať svoj príbeh svojím vlastným jazykom.
Taký inštitút by tiež mohol skúmať spôsoby, ktorými rómsky život ovplyvňoval iné kultúry a smery a ako bol naopak nimi ovplyvňovaný, pričom by kládol dôraz na podobnosti a odlišnosti. Najdôležitejší je asi fakt, že by poskytol určitý stredobod, ku ktorému by rómske deti mohli uprieť zrak a získať pocit spolupatričnosti a hrdosti.
Zdroj sebaúcty
Hodnotu takého budovania sebavedomia by sme nemali podceňovať. Veľa jedincov rómskeho pôvodu by vám mohlo rozprávať, aký tlak zažívajú pri snahe zaradiť sa k hlavnému prúdu na svojej ceste za úspechom. Pre tých, ktorí sa chcú pohnúť dopredu, sa javí ako najbezpečnejšia cesta opustiť svoje neustále kritizované korene.
Je pravdepodobné, že takýto spôsob uvažovania bude pretrvávať aj naďalej, pokiaľ sa budeme venovať stratégiám určeným na podporu komunít európskych Rómov nekonzistentne a nesúrodo. Rómsky inštitút samotný to nedokáže zvrátiť, ani nebude nejakým všeliekom na problémy Rómov. Môže ale pomôcť pestovať si istý druh sebaistoty, ktorý cítia ostatné komunity.
Prirodzené partnerstvo s Radou Európy
Open Society Foundation, ktorá pracuje spoločne s rómskymi organizáciami a rómskymi intelektuálmi, hľadá práve s týmto cieľom pomoc Rady Európy pre zriadenie prvého rómskeho inštitútu v Európe.
Projekt by mali riadiť Rómovia, ale my všetci spoločne im k tomu môžeme poskytnúť potrebnú oporu. Jedná sa o prirodzené partnerstvá, pretože Rada Európy a Open Society Foundation už dlho, každý svojím spôsobom, usilujú o zlepšenie postavenia a posilnenia rómskeho obyvateľstva. Podľa tohto návrhu budú hrať úlohu zakladateľov naše dve organizácie spolu s novým zoskupením, ktorým je Spolok pre Európsky rómsky inštitút. Tento spolok budú tvoriť existujúce rómske organizácie, ako je napríklad Rómske múzeum a Dokumentačné a kultúrne centrum nemeckých Sintov a Rómov.
Spoločne sa zaviažeme financovať Európsky rómsky inštitút počas jeho počiatočnej päťročnej etapy.
Jednotne proti diskriminácii
Inštitút bude pripomínať dedičstvo Rómov, ale tiež zaznamenávať skúsenosti Rómov a fungovať ako centrum tvorivosti. Stane sa miestom, kde sa budú môcť združovať a spolupracovať rómski umelci s kreatívnou komunitou z celej Európy, aby si tu vymieňali a rozvíjali svoje nápady. Svojou činnosťou, výstavami a vystúpeniami bude Inštitút usilovať o vzdelávanie širšej verejnosti vo veci bohatosti a veľkosti kultúry Rómov a o ich úspechoch.
Z inštitucionálneho hľadiska bude tiež fungovať ako politický poradca Rady Európy a členských štátov s cieľom vytvoriť partnerské vzťahy s podobnými miestami po celom svete.
Žiadna podobná inštitúcia ešte doteraz nevznikla a vznik tejto má našu plnú podporu. Spolu s našimi rómskymi partnermi sa teraz budeme snažiť, aby sa stala skutočnosťou.
Rómski myslitelia už celé desaťročia diskutujú o tom, ako prekonať európske hranice a konať jednotne v boji proti diskriminácii, ktorú všetci z nich zažili. Európsky rómsky inštitút sa môže stať predvojom týchto nesmierne dôležitých snáh.
Thorbjørn Jagland, generálny tajomník Rady Európy. George Soros, predseda nadácií Open Society Foundation.
Autor: romea.cz

Beata
Balogová
