BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra urobilo dobre, keď nezverejnilo analýzu, na základe ktorej policajti ešte v roku 2010 odmietli vyšetrovať kauzu Gorila. V stredu 1. apríla tak s konečnou platnosťou rozhodol Najvyšší súd.
Sprístupnenie analýzy žiadala advokátska kancelária Škubla & Partneri, ktorá zastupuje finančnú skupinu Penta.
Kauzu Gorila polícia odmietla vyšetrovať ešte pred tým, ako spis niekto v decembri 2011 zverejnil na internete. Už v roku 2009 totiž podal vo veci trestné oznámenie novinár Tom Nicholson, ktorému sa spis predtým dostal do rúk.
V januári 2010 operatívny pracovník Úradu boja proti korupcii spracoval materiál s názvom „vyhodnotenie bez podnetu na trestné stíhanie“. Tým polícia prípad uzavrela.
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7733643" title="Komentár Petra Schutza" url-type="sme-article"]Keby polícia vyšetrovala s nasadením, s akým pátra Haščák, azda by aj na niečo prišla.[/content]
Gašpar & Magala
„Išlo o desaťstranový dokument, ktorého podstatná časť bola rekapituláciou informácií, ktoré pred políciou koncom roka 2009 uviedli Jaroslav Haščák, Anna Bubeníková či Jirko Malchárek bez konfrontácie s dostupnými faktami,“ konštatuje Nicholson vo svojej knihe o kauze Gorila.
V správe podľa neho bolo aj stanovisko SIS, v ktorom sa uvádza, že len časť materiálu zo spisu sa dá identifikovať ako písomnosti, „ktoré boli vytvorené SIS“. Autenticitu zvyšku spisu podľa nej nemožno preukázať, lebo „zvukové záznamy z uvedeného obdobia boli zničené“.