Správu sme nahradili autorským textom.
Prezident Andrej Kiska prišiel na Slavín samostatne krátko pred oficiálnym príchodom premiéra Roberta Fica a ruského šéfa diplomacie. Podľa prezidentovho hovorcu Kisku na spoločný pietny akt s ruských šéfom diplomacie oficiálne nikto nepozval.
„Prezident bol pripravený zúčastniť sa na spoločných oslavách, žiadnu oficiálnu pozvánku nedostal. Preto sa rozhodol uctiť si pamiatku vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy na Slavíne spolu s primátorom Bratislavy a predsedom bratislavského samosprávneho kraja,“ odkázal Kiskov hovorca Roman Krpelan.
Predseda vlády SR Robert Fico má záujem na dobrých a korektných vzťahoch s prezidentom SR Andrejom Kiskom, vyhlásil riaditeľ Tlačového a informačného odboru UV SR Erik Tomáš.
"Nerozumieme dnešnému vyhláseniu kancelárie prezidenta, podľa ktorého bol údajne pripravený zúčastniť sa na dnešných spoločných oslavách na Slavíne, no nedostal oficiálnu pozvánku. Toto vyhlásenie považujeme za zavádzanie verejnosti. V stredu tento týždeň riaditeľ kancelárie prezidenta sám kontaktoval riaditeľku úradu vlády, aby jej oznámil, že prezident sa na spoločných oslavách nezúčastní a na Slavín pôjde sám," uviedol Tomáš.
Slovensko nemá záujem na prekrúcaní dejín
Kiska prijal ruského šéfa diplomacie ako prvý v Prezidentskom paláci. Slovensko nemá záujem na prekrúcaní faktov našich dejín, uviedol prezident po spoločnom stretnutí v súvislosti s úlohou, ktorú zohrala Červená armáda pri oslobodzovaní Slovenska počas 2. svetovej vojny.
V rozhovore s Lavrovom neobišli ani aktuálnu situáciu na Ukrajine. Udalosti na Kryme nie sú podľa Kisku len vzdialenou teóriou geopolitiky. „Roky 1938 alebo 1968 sú bolestnou súčasťou našej nedávnej histórie,“ povedal. Kiska upozornil, že zvlášť menšie krajiny ako Slovensko a tie, ktoré majú skúsenosť s anexiou, považujú tieto akty za neakceptovateľné. Prezident vyjadril nádej, že zbrane v konflikte na Ukrajine definitívne nahradí dialóg a dodržiavanie dohôd.
Fico: Slavín nie je pamätník ideológie
Pamiatku padlých vojakov na Slavíne si Lavrov následne uctil v sprievode predsedu vlády Roberta Fica, predsedu parlamentu Petra Pellegriniho a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Prítomní boli aj ďalší ministri, napríklad šéf rezortu pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek či minister práce Ján Richter.
Premiér podotkol, že Slavín je pamätníkom víťazstva a odvahy a nie pamätníkom ideológie. „Hrdinstvo, ktoré títo muži a medzi nimi aj mladí chlapci vo veku i môjho syna preukázali, je odkazom nám živým,“ povedal.
Lavrov vo svojom príhovore vyjadril slovenskej vláde vďačnosť za starostlivé zachovávanie pamiatky sovietskych vojakov a údržbu vojnových hrobov. Uviedol, že ich cieľom je, aby sa podobné udalosti nikdy nezopakovali. „Sme nacielení na to, aby sa tieto udalosti nikdy nezopakovali a aby OSN bola centrom zaistenia bezpečnosti vo svete. Aby sa nikto nesnažil dominovať vo svete a podriaďovať iných proti svojej vôli,“ vyhlásil Lavrov. Ruský šéf diplomacie následne odovzdal 11 slovenským veteránom pamätnú medailu.
Na Slavíne bolo počas pietneho aktu aj niekoľko stoviek ľudí, ktorí mávali slovenskými aj ruskými vlajkami. Viacerí aktivisti držali aj protestné vlajky proti NATO. Príhovory premiéra a ruského ministra ocenili potleskami.
Nad Ficovou účasťou v Moskve stále visí otáznik
Lavrov mal v rámci svojej oficiálnej návštevy na programe aj rokovanie s Lajčákom. „Máme záujem na tom, aby Rusko bolo súčasťou riešenia všetkých kríz a problémov, s ktorými je náš svet konfrontovaný,“ uviedol po rokovaní Lajčák. Cesta k nastoleniu mieru na Ukrajine vedie podľa neho cez naplnenie dohôd z Minska. Šéf slovenskej diplomacie však dodal, že napriek rozdielnym rozdielnym názorom na niektoré aktuálne otázky, nemožno zabúdať na udalosti pred 70- timi rokmi.
Lavrov sa na tlačovej besede vyjadril aj k zoznamu pozvaných na májové oslavy 70. výročia konca druhej svetovej vojny, ktoré sa konajú v Moskve. Ficovu účasť na oficiálnych oslavách 9. mája ohlásil Lavrov v polovici marca cez vládnu tlačovú agentúru TASS. Lavrov v Bratislave túto informáciu nepotvrdil a odkázal, že zoznam bude hotový ku koncu tohto mesiaca.
Kiska neprijal pozvanie Putina na oslavy ukončenia 2. svetovej vojny, pamiatku padlých vojakov si uctí radšej na Slovensku. Prezident však Lavrovovi na stretnutí zdôraznil, že Slováci si uvedomujú a oceňujú nezastupiteľnú úlohu Červenej armády pri oslobodzovaní Slovenska. Kiska ľudí vyzval, aby mu 8. mája pomohli zapáliť sviečku vďaky na každom hrobe vojaka. „Požiadal som Lavrova, aby osobne tlmočil občanom Ruska, že sme nezabudli a že urobím, čo bude v mojich silách, aby u nás nezostal opustený ani jeden hrob vojaka Červenej armády,“ spresnil Kiska.
Autor: Lucia Krbatová

Beata
Balogová
