Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií zo 6.- 8.7.2001

Kandidáti budú len pomaly dosahovať životnú úroveň EÚ...

Kandidáti budú len pomaly dosahovať životnú úroveň EÚ Brusel 6. júla (TASR) - Životná úroveň na Slovensku a v ďalších kandidátskych krajinách sa bude v nasledujúcich rokoch len pomaly vyrovnávať dnešným členským štátom Európskej únie (EÚ). Zatiaľ čo dnes je na Slovensku príjem na obyvateľa na úrovni 49 percent priemeru EÚ, v roku 2015 to bude 65 percent. Vyplýva to z prognózy Inštitútu ekonomických štúdií so sídlom vo Viedni (WIIW) Najprosperujúcejšia kandidátska krajina - Slovinsko - by mala v roku 2015 dosiahnuť už 99 percent priemeru hrubého domáceho produktu na osobu v EÚ, Česká republika 78 a Maďarsko 72 percent. Slovensko sa so 65 percentami nachádza na štvrtom mieste spomedzi kandidátov, za ním nasledujú Estónsko, Poľsko, Litva s Lotyšskom a najchudobnejšie ostanú Rumunsko a Bulharsko (35 resp. 33 percent). V súčasnosti je HDP na obyvateľa na Slovensku na úrovni 49 percent priemeru EÚ, v roku 2005 by to malo byť 54 a v roku 2010 59 percent, predpovedá WIIW. Tabuľka odhadovaných hodnôt HDP na obyvateľa v kandidátskych krajinách:

2000 2005 2010 2015

Česká republika 59% 64% 71% 78%

Maďarsko 53% 59% 65% 72%

Poľsko 41% 45% 49% 54%

Slovensko 49% 54% 59% 65%

Slovinsko 73% 81% 90% 99%

Bulharsko 25% 27% 30% 33%

Rumunsko 27% 29% 32% 35%

Estónsko 41% 46% 51% 56%

Lotyšsko 30% 33% 36% 40%

Litva 30% 33% 36% 40%

priemer EÚ 100% 100% 100% 100%

Zdroj: Odhad WIIW

Britské lásky česko-slovenských letcov odchádzali do vlasti manžela

Londýn 6. júla (TASR) - Rozsiahly článok o česko-slovenských letcoch, ktorí sa počas druhej svetovej vojny zúčastnili leteckej bitky o Britániu, uverejnil v dnešnom vydaní denník Guardian inšpirovaný českým filmom Tmavomodrý svět režiséra Jana Svěráka. Vyše 2000 českých a slovenských letcov ušlo po podpise Mníchovskej dohody v roku 1939 z vlasti do Británie, kde potom počas druhej svetovej vojny bojovali na lietadlách typu Spitfire pod velením britského Kráľovského letectva (RAF). Aj vďaka ich odvahe sa bitka o Britániu skončila prehrou nacistov a ich spojencov. Autorka článku v ňom spomína príbehy viacerých britských žien, ktoré sa počas vojny vydali za týchto letcov - najmä kvôli ich "dobrým spôsobom, takým odlišným od správania britských mužov" - a po nej odišli žiť do Česko-Slovenska. Po ich návrate do vlasti tam však prevzali vládu komunisti, ktorí týchto vojnových hrdinov vyhlásili za zradcov, väznili, mučili a popravovali. Väčšina z nich bola rehabilitovaná až v roku 1991, uvádza denník. Medzi osudmi britských žien zvlášť vyniká postava Joy Kadečkovej, ktorá sa v posledných dňoch vojny vydala za českého pilota a prisľúbila, že odíde do jeho vlasti - či už s ním, alebo bez neho. A keď jej manžel zahynul, svoj sľub splnila a prežila 46 rokov v Prahe. Podľa jej slov citovaných v denníku Guardian toto svoje rozhodnutie nikdy neoľutovala.

V kandidátskych krajinách nezamestnanosť rastie, v EÚ klesá

Brusel 6. júla (TASR) - Zatiaľ čo Európska únia (EÚ) je úspešná vo vytváraní nových pracovných miest, v kandidátskych krajinách sa zvyšuje nezamestnanosť. Jej najväčší nárast zaznamenali za uplynulý rok v Poľsku, na Slovensku a v Bulharsku. Uvádza sa to vo výročnej správe o stave zamestnanosti v Európe, ktorú má na budúci týždeň schváliť Európska komisia (EK). Podľa dokumentu sa zamestnanosť v krajinách EÚ zvýšila v roku 2000 o 1,8 percenta, čo predstavuje asi tri milióny nových pracovných miest. Naopak v kandidátskych krajinách strednej a východnej Európy poklesla zamestnanosť o 1,4 percenta, teda asi o 600.000 pracovných miest. Celková priemerná nezamestnanosť v kandidátskych krajinách bola za skúmané obdobie 12 percent, zatiaľ čo v EÚ klesla táto hodnota na deväť percent. "Najväčší nárast nezamestnanosti zaznamenali Poľsko, Slovensko a Bulharsko. V týchto troch krajinách, spolu s baltskými štátmi, kde sa nezamestnanosť vlani tiež zvýšila, je teraz jej hodnota 14 percent alebo viac," píše sa v správe, o ktorej dnes informuje bruselský týždenník European Voice. Podľa EK sa situácia s nezamestnanosťou v kandidátskych krajinách bude ešte zhoršovať, kým sa jej vývoj obráti k lepšiemu. Zamestnanosť by sa podľa dokumentu mohla stabilizovať v roku 2002. Dni plnej zamestnanosti z čias komunizmu sú preč a bolestivé reformy potrebné pri transformácii na moderné trhové ekonomiky znamenajú, že strata ďalších pracovných miest v priemysle a poľnohospodárstve je neyhnutná, konštatuje správa EK. Najviac utrpia krajiny vysoko závislé na odvetví poľnohospodárstva ako Rumunsko, Poľsko a Litva. Jedinými dvoma kandidátskymi krajinami, v ktorých sa v roku 2000 zvýšila zamestnanosť, sú podľa dokumentu Maďarsko a Slovinsko. Naopak trend v EÚ je pozitívny. Vlani hlásila pätnástka okolo 14,5 milióna nezamestnaných, čo je o 1,5 milióna menej ako v roku 1999. Ide o najväčší pokles nezamestnanosti za uplynulé desaťročie, konštatuje správa EK.

Bratislavský komorný orchester zaujal Francúzov

Paríž 6. júla (TASR) -Koncertom v katedrále Montsoreau v údolí rieky Loire, ktoré je zaradené medzi svetové bohatstvá UNESCO, ukončil vo štvrtok turné po Francúzsku Bratislavský komorný orchester. Francúzsky denník Courrier deďOuest priniesol pri tejto príležitosti článok, ktorý dopĺňajú fotografie členov orchestra. "Mladí umelci s medzinárodným renomé prezentujú pod vedením Achima Koja svoj talent, ktorý je výsledkom slovanskej sláčikovej školy. Spoznať ju podľa virtuóznosti, kvality interpretácie a štipky fantázie, ktorá tvorí šarm hudobného prejavu," konštatoval denník. Bratislavský komorný orchester sa predstavil francúzskemu publiku širokým repertoárom, v ktorom nechýbalo Leto zo štyroch ročných období Vivaldiho, úryvok z Mozartovej Čarovnej flauty, úryvky skladieb Webera, Verdiho, Camilla Saint-Saensa a i.

Strasser chce intenzívnejšiu spoluprácu so Slovenskom v cezhraničnej oblasti

Eisenstadt 6. júla (TASR) - Otázky zabezpečenia hraníc a cezhraničná spolupráca v boji proti organizovanému zločinu boli ústrednými témami bezpečnostného summitu, ktorý sa uskutočnil dnes v Golsi v rakúskej spolkovej krajine Burgenland. Spolkový minister vnútra Ernst Strasser sa na stretnutí vyslovil sa zintenzívnenie spolupráce s Maďarskom a Slovenskom v tejto oblasti. Vzhľadom na skutočnosť, že 400-kilometrová hranica Burgenlandu je zároveň vonkajšou hranicou Európskej únie (EÚ), aktuálna situácia si vyžaduje výrazné zlepšenie cezhraničnej spolupráce v oblasti organizovaného zločinu, cituje Strassera rakúska tlačová agentúra APA. Spolkový minister sa preto chce stretnúť v júli v Salzburgu so slovenským a maďarským rezortným partnerom, ako aj s európskym komisárom Antoniom Vitorinom. Burgenland je jedna z najbezpečnejších krajín v Rakúsku, podľa účastníkov schôdzky preto ministerstvo vnútra spolu s exekutívou musia podniknúť všetky kroky, aby to tak zostalo aj v budúcnosti. V prvom polroku 2001 zaznamenali na hranici 4500 nelegálnych prechodov, čo predstavuje nárast o 100 percent. Toto číslo ukazuje, že zabezpečenie hraníc v Burgenlande funguje a v boji proti prevádzačstvu sa vynakladá veľké úsilie, zhodli sa účastníci dnešného bezpečnostného summitu v rakúskom Golsi.

Rožnovské folklórne slávnosti privítali súbory z viacerých krajín

Praha 6. júla (TASR) - Spolupráca krajín Visegrádskej štvorky (V4), slovanská vzájomnosť a kultúra krajanov v zahraničí sú hlavnými motívmi medzinárodného folklórneho festivalu Rožnovské slávnosti, ktorý odštartoval vo štvrtok v Rožnove pod Radhoštěm za účasti stoviek účinkujúcich zo Slovenska, ČR, Poľska, Maďarska, Srbska, Chorvátska, USA a ďalších. Prvý deň festivalu sa niesol v znamení slovanskej vzájomnosti a časť programu sa odohrala na pamätnom pútnickom mieste v Pustevnách, uviedla pre TASR Jaroslava Kvapilová z programového oddelenia. Deň slovanskej vzájomnosti pokračoval v rožnovskom Valašskom múzeu v prírode, kde sa okrem iných predstavil aj slovenský vysokoškolský súbor z Banskej Bystrice Mladosť. Ako uviedla Kvapilová, celý dnešný deň je zasvätený medu a program dostal názov Ja mám srdce ako z medu. Vystúpia nielen folklórne súbory, ale aj včelári predvedú ukážky svojej práce. V sobotu v rámci Rožnovských slávností začnú Dni krajanov a časť programu bude venovaná aj vzájomnej spolupráci V4. "Pozvali sme vysokoškolské súbory z ČR, Slovenska, Maďarska a Poľska," uviedla Kvapilová. V sobotu sa tradične uskutoční aj súťaž v odzemku. Organizátori festivalu využili prítomnosť súborov z Maďarska a Slovenska a požiadali ich o ukážky sólových mužských tancov. "Cenou pre víťaza bude valaška," dodala Kvapilová. Nedeľné dopoludnie bude tradične venované deťom a medzi detskými súbormi sa objaví aj slovenská skupina Prvosienka. Záver festivalu bude patriť slávnosti Gaudeamus igitur, kde sa predstavia všetky vysokoškolské súbory.

EK víta schválenie zákona o vyšších územných celkoch

Brusel 5. júla (TASR) - Európska komisia (EK) privítala prijatie zákona o vyšších územných celkoch, ktorý tento týždeň schválil slovenský parlament. Ide podľa nej o dôležitý krok v reforme verejnej správy, ktorá je nevyhnutná pre schopnosť Slovenska prijímať po vstupe do EÚ peniaze zo štrukturálnych fondov. "Vítame toto rozhodnutie, pretože je to dôležitý krok v reforme verejnej správy, ktorý pomôže urýchliť prípravu Slovenska na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov a uľahčiť rokovania o regionálnej politike," reagoval na schválenie zákona hlavný vyjednávač EÚ so SR Dirk Meganck. Meganck sa odmietol vyjadriť k počtu vyšších územných celkov, ktoré nakoniec slovenský parlament schválil, pretože je to podľa neho plne v kompetencii slovenských orgánov. Šéf Generálneho riaditeľstva EK pre regionálnu politiku Guy Crauser nedávno povedal, že komisii nezáleží na počte územných celkov, ale na tom, aby fungovali efektívne. "To je jediné kritérium, ktoré máme, na počte nezáleží," uviedol. Upozornil však, že územie by malo byť rozdelené do dostatočne veľkých oblastí, aby sa dala efektívne uskutočňovať regionálna politika. Európska komisia Slovensku v uplynulých týždňoch opakovane pripomínala zaostávanie v reforme verejnej správy, ktorá je medzi krátkodobými prioritami Partnerstva pre vstup uzavretého medzi SR a EÚ. Decentralizácia moci a zefektívnenie verejnej správy sú podmienkami pre využívanie štrukturálnych fondov, ktoré sú určené na podporu zaostalejších regiónov v členských krajinách EÚ.

Rada Európy kritizuje Slovensko za diskrimináciu Rómov

Brusel 6. júla (TASR) - Slovensko vyvinulo v uplynulých rokoch významné úsilie pri podpore národnostných menšín a ich kultúr a dosiahlo zlepšenie vzťahov medzi menšinami a ostatnou populáciou. Mali by však byť posilnené niektoré právne záruky ochrany menšín a znepokojujúca ostáva diskriminácia Rómov v rôznych oblastiach. Uvádza sa to v dnes zverejnenej správe poradného výboru Rady Európy (RE) pre rámcový dohovor o ochrane národnostných menšín. Podľa správy sú na Slovensku problémy s implementáciou rámcového dohovoru v prípade Rómov. Poradný výbor je najmä znepokojený diskrimináciou, ktorou Rómovia trpia vo viacerých oblastiach, ako aj zaobchádzaním úradov s touto menšinou, píše sa v dokumente. Expertov, ktorý správu vypracovali, znepokojujú tiež "mimoriadne veľké sociálno-ekonomické rozdiely" medzi Rómami a ostatnou populáciou, ktoré ešte zhoršuje neuspokojivé postavenie Rómov vo vzdelávacom systéme. Poradný výbor je "hlboko znepokojený" správami o tom, že veľká časť rómskych detí je umiestňovaná do osobitných škôl. "Hoci tieto školy sú určené pre mentálne postihnuté deti, zdá sa, že veľa rómskych detí je do nich umiestňovaných kvôli jazykovým a kultúrnym rozdielom medzi Rómami a väčšinovou populáciou," píše sa v správe, podľa ktorej táto skutočnosť nie je v súlade s rámcovým dohovorom. Dokument vypracovaný 18 nezávislými expertmi poradného výboru Rady Európy konštatuje, že na Slovensku by mali byť posilnené právne záruky ochrany menšín vyplývajúce z dohovoru a v mnohých oblastiach, kde takéto záruky existujú, je potrebné ďalšie úsilie pri ich plnej implementácii. Pretrvávajúce nedostatky nachádza správa aj v legislatíve týkajúcej sa menšinových jazykov. Dnes zverejnený dokument schválil poradný výbor RE už septembri minulého roku. Experti na základe správy vypracovali odporúčania, ktoré momentálne skúma Výbor ministrov Rady Európy. Ten bude potom schválené odporúčania tlmočiť Slovensku ako členskej krajine RE.

Bezvízový turistický styk SR s JZR platí od 1. júla do 30. septembra 2001

Belehrad 6. júla (TASR) - Rozhodnutie juhoslovanskej vlády zrušiť vízovú povinnosť pre turistov zo Slovenska, členských krajín Európskej únie, Švajčiarska, Nórska, Poľska, Českej republiky, USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu a umožniť im dovolenkový pobyt na území Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) bez víz platí od 1. júla do 30. septembra tohto roku. Informoval o tom dnes v Belehrade zväzový informačný sekretariát. Držitelia zahraničných pasov dostanú na hraničných priechodoch pri vstupe do JZR osobitné turistické pasy s platnosťou 30 dní. Pred vydaním 30-dňového pasu však musia zaplatiť daň, ako to vyžadujú juhoslovanské zákony. Štvrtkové rozhodnutie vlády JZR zrušiť na tohtoročnú letnú sezónu vízovú povinnosť pre väčšinu západných štátov podnietila potreba rozvoja turistického ruchu a pritiahnutia zahraničných turistov do JZR, píše sa vo vyhlásení sekretariátu. Juhoslovanská vláda v tejto súvislosti požiadala ministerstvo zahraničných vecí, aby o jej rozhodnutí informovalo všetky diplomatické zastupiteľstvá v uvedených krajinách. Štátni príslušníci iných štátov než tých, ktoré sú uvedené na zozname, budú na vstup do JZR naďalej potrebovať platné víza. Rozhodnutie Belehradu uvítal juhoslovanský veľvyslanec v Bratislave Miroslav Kopečni a označil ho za krok ďalšieho otvárania sa Juhoslávie voči svetu. "Nie je náhoda, že medzi štátmi, ktorých občania budú k nám cestovať bez víz je aj Slovensko. Veď vaša krajina bola jednou z prvých, ktorú navštívil prezident Vojislav Koštunica a bola aj medzi prvými, čo nám finančne pomohla. Naše dvojstranné vzťahy sú výborné a verím, že sa v najbližšom období zintenzívni najmä naša hospodárska súčinnosť. Jasné kontúry tejto spolupráce dá určite aj augustová cesta premiéra Mikuláša Dzurindu do Belehradu," dodal pre TASR Kopečni.

Na Slovensku údajne zadržali členov Pravej IRA

Londýn 6. júla (TASR) - Troch republikánskych disidentov, pravdepodobne príslušníkov severoírskej teroristickej organizácie Pravá IRA, zadržali na Slovensku. Veľká Británia zrejme požiada slovenské úrady o ich vydanie. Informovala o tom dnes nemecká agentúra DPA s odvolaním sa na britské ministerstvo pre Severné Írsko v Londýne. Slovenská polícia však túto správu zatiaľ nepotvrdila. Celá operácia bola dôkladne pripravovaná a koordinovaná, potvrdil dnes večer protestantský severoírsky politik Jeffrey Donaldson. Podľa informácií z Londýna trojicu mužov zadržali počas prekvapivej akcie, na ktorej sa zúčastnili bezpečnostné zložky Slovenska i ďalších východoeurópskych štátov, píše agentúra DPA. O zadržaní troch údajných disidentov informuje aj internetová stránka britskej rozhlasovej a televíznej spoločnosti BBC. Podľa zdrojov z britských bezpečnostných kruhov u príslušníkov Pravej IRA našli už v minulosti zbrane, ktoré pochádzali z Balkánu a z východoeurópskych krajín. Bývalý vedúci predstaviteľ severoírskej Ulsterskej unionistickej strany (UUP) a poslanec dolnej komory britského parlamentu Donaldson zdôraznil, že vláde v Londýne už pred niekoľkými mesiacmi predložil dôkazový materiál, podľa ktorého sa vysokopostavení členovia Pravej IRA zúčastňujú na nelegálnom obchodovaní so zbraňami s obchodníkmi z krajín bývalej Juhoslávie. Donaldson zároveň vyslovil potešenie nad tým, že bezpečnostné sily konečne udreli. Hovorkyňa britského ministerstva pre Severné Írsko predtým pre francúzsku agentúru AFP nespresnila totožnosť mužov ani dôvod ich zadržania. Zdôraznila však, že britská politika v oblasti žiadostí o vydanie má svoje pravidlá a neumožňuje diskutovať o jednotlivých prípadoch. Slovensko má s Veľkou Britániou dohodu o vydávaní osôb. Slovenské policajné orgány však dnes podľa Jána Bazovského z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR nezadržali žiadnych občanov Írska prípadne Veľkej Británie. Informáciu o údajnom zadržaní írskych disidentov nevedel potvrdiť ani hovorca slovenských vyšetrovateľov Stanislav Ryban. Pravá IRA sa prihlásila k doteraz najkrvavejšiemu atentátu v histórii konfliktu v Severnom Írsku, ktorého dejiskom bolo 15. augusta 1998 mesto Omagh. Bomba uložená v aute zaparkovanom pred nákupným strediskom zabila v centre Omaghu 29 ľudí, prevažne žien a detí, pričom ďalších 220 utrpelo zranenia. Onedlho nato vyhlásila Pravá IRA pod silným politickým tlakom dočasné prímerie. Hovorca Írskej republikánskej armády (IRA) označil čin odštiepeneckej skupiny za "nešťastie veľkého rozsahu". Pravá IRA podľa neho poškodila meno republikánov a nie je alternatívou k IRA. V júni minulého roku začala Pravá IRA opäť s násilnými útokmi, pričom len v Londýne sa podpísala pod šesť atentátov. Pri jednom z nich odpálila raketu na sídlo tajnej služby MI6 a v marci tohto roku umiestnila bombu do taxíka pred štúdiami spoločnosti BBC. Útoky si však nevyžiadali žiadne obete na životoch.

Ďalšou zastávkou prezidenta Schustera v Južnej Amerike je Brazília

Joinville 7. júla (TASR) - Návštevou najjužnejšie položeného mesta na svete Punta Arenas ukončil v piatok prezident SR Rudolf Schuster trojdňovú oficiálnu návštevu Čílskej republiky a odcestoval do Brazílskej federatívnej republiky, kde pokračuje v ceste po krajinách Južnej Ameriky. Správne centrum čílskej provincie Punta Arenas na juhu Patagónie bolo pred otvorením Panamského prieplavu významnou zásobovacou stanicou pri Magallanesovom prielive. Dnes je centrom chovu oviec a vývozu mäsa a vlny. Pre Slovákov je zaujímavé tým, že tu začiatkom minulého storočia žil, pracoval a tvoril MUDr. Matej Bencúr, známy pod umeleckým menom Martin Kukučín. Bencúr sa v Punta Arenas usadil v roku 1907 a pracoval ako mestský doktor medzi juhoslovanskými vysťahovalcami až do roku 1922. Z jeho juhoamerického pôsobenia vznikli cestopisné práce, napríklad Prechádzka po Patagónii a románovú kroniku Mať volá o živote chorvátskych vysťahovalcov v Chile. Prezident Schuster si pozrel dom, v ktorom Kukučín kedysi žil, navštívil tamojšie regionálne múzeum uchovávajúce historické dokumenty o Kukučínovom pobyte a inauguroval plaketu na jeho pamiatku. Absolvoval aj vyhliadkový let helikoptérou nad Magallanesovým prielivom, za ktorým vidieť Ohňovú zem. V piatok vo večerných hodinách prezident SR Rudolf Schuster s manželkou a členmi delegácie, v ktorej sú aj minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Brňo, pristál na letisku v hlavnom meste brazílskeho štátu Paraná Curitibe. Vstupnou bránou jeho šesťdňovej oficiálnej návštevy Brazílie sa stalo mesto Joinville, ktorého primátor Luiz Henrique da Silveira je známy dlhoročným priateľským vzťahom k Slovensku. Na večernom stretnutí slovenský prezident pripomenul primátorovi Joinvillu, že nezabúdame a vážime si skutočnosť, že v roku 1993 inicioval v Poslaneckej snemovni Národného kongresu vytvorenie samostatnej parlamentnej skupiny slovensko-brazílskeho priateľstva, čo v tomto roku prinieslo plody v podobe prvej návštevy brazílskych poslancov na Slovensku. Prezident vyjadril osobnú podporu aj najnovšej iniciatíve primátora uzavrieť dohodu o partnerských vzťahoch medzi Joinville a Košicami. Kontakty na medzivládnej a medziparlamentnej úrovni sa tak prenášajú na úroveň samospráv a občanov, čo Rudolf Schuster považuje za dobrú cestu. Zdôraznil, že takáto spolupráca už prináša konkrétne výsledky a práve Joinville a jeho podnikatelia sú ich priekopníkmi. Popredný svetový výrobca chladiacich kompresorov firma Embraco, ktorá sídli práve v tomto polmiliónovom brazílskom meste, úspešne produkuje v závode v Spišskej Novej Vsi pod názvom Embraco Slovakia kompresory aj na Slovensku. Spoločnosť Embraco navštívi slovenský prezident v sobotu dopoludnia miestneho času.

Podľa FAZ nevydarená reforma verejnej správy vedie k vládnej kríze v SR

Frankfurt 7. júla (TASR) - Strana maďarskej koalície (SMK) pozastavila svoju činnosť v slovenskej vládnej koalícii a v auguste rozhodnú jej vrcholné orgány, či SMK opustí kabinet Mikuláša Dzurindu úplne. Dôvodom rozhodnutia SMK je do očí bijúca neschopnosť súčasnej slovenskej vlády splniť svoje sľuby o reforme verejnej správy, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v článku Nevydarená reforma verejnej správy vedie k vládnej kríze na Slovensku. Podporou opozičnému návrhu územno-správneho členenia Slovenska z dielne Mečiarovho Hnutia za demokratické Slovensko sa poslanci vládnucich ľavicových strán SDĽ a SOP vyslovili za zachovanie terajšieho členenia SR, voči ktorému ešte za čias vlády Vladimíra Mečiara ostro protestovala maďarská menšina na Slovensku a domáce politické subjekty, založené na občianskom princípe. Denník ďalej pripomína, že na rozdiel od ľavičiarov a ich nezriedkavých útokov na reformné snahy Dzurindovej vlády to bola práve Bugárova SMK, ktorá sa doteraz voči Dzurindovmu kabinetu chovala vždy lojálne. V rámci zachovania súčasnej koalície bola dokonca pripravená vzdať sa jednej z hlavných požiadaviek maďarskej menšiny v SR, vytvoriť v okolí Komárna, obývanom prevažne príslušníkmi maďarskej menšiny, samostatný región. O predsedovi SMK nemožno v nijakom prípade tvrdiť, že by bol ostrým nacionalistom, konštatuje FAZ a Bugára charakterizuje ako umierneného kompetentného politika, ktorý je na súčasnej slovenskej politickej scéne skôr výnimkou ako pravidlom. Označenie stredy za čierny deň pre Slovensko a výzva premiérovi Dzurindovi, aby odstúpil, pretože očividne nie je schopný realizovať vládny program a postaviť sa proti strategickej aliancii opozície s koaličnými ľavicovými stranami, rozhodne nepatria k zvyčajnému Bugárovmu slovníku a svedčia skôr o vážnosti situácie, domnieva sa nemecký denník. V otázke teritoriálneho členenia Slovenska sa spája notorické nepriateľstvo nacionalisticky naladenej opozície voči maďarskej menšine s obavami niekdajších komunistických ľavičiarov, že kvôli decentralizácii by mohli prísť o doterajšiu moc, konštatuje FAZ. Denník dodáva, že premiér Dzurinda nepovažuje "odskočenie" ľavicových strán v ústrednej otázke reformného programu svojho kabinetu za "nijakú tragédiu" a prezident Rudolf Schuster, ktorého Bugár vyzval, aby zákon nepodpísal, rozhodnutie parlamentu o zachovaní doterajších ôsmich územných celkoch dokonca privítal.

Slováci v Maďarsku si pripomenuli sv. Cyrila a sv. Metoda

Budapešť 8. júla (TASR) - Celoštátna slovenská samospráva (CSS) v Maďarsku v spolupráci so zastupiteľstvom a slovenskou menšinovou samosprávou obce Sudice usporiadala v sobotu oslavy Dňa Slovákov v Maďarsku v tejto novohradskej obci nachádzajúcej sa pri meste Balašské Ďarmoty. Valné zhromaždenie CSS vyhlásilo sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda za Deň Slovákov v Maďarsku, ktorý naši krajania aj v uplynulých rokoch oslavovali počas víkendov pripadajúcich najbližšie k štátnemu sviatku SR. Doterajšie Dni sa konali v Malom Kereši, Bánhide (Slovákmi obývanej časti mesta Tatabánya) a vlani v Sarvaši. Tohoročné oslavy najväčšieho sviatku slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku sa začali ekumenickou bohoslužbou v evanjelickom kostole hostiteľskej obce, kde po kázňach evanjelickej farárky Alžbety Nobikovej a rímskokatolíckeho duchovného Juraja Petrovského odznela Pieseň na sviatok Cyrila a Metoda. Predseda CSS Ján Fuzik po svojom slávnostnom prejave odovzdal vyznamenania najvyššieho, celoštátneho voleného zboru Slovákov v Maďarsku "Za našu národnosť" Slovenskému ľudovému spevokolu z Kestúca, predsedovi zboru slovenských poslancov v meste Slovenský Komlóš dr. Michalovi Antalovi, bývalému predsedovi Zväzu Slovákov v Maďarsku a CSS Michalovi Matovi, podpredsedníčke CSS Etelke Rybovej a riaditeľovi budapeštianskeho Slovenského inštitútu Karolovi Wlachovskému. V kostole vystúpil Budapeštiansky dychový súbor pod vedením Slováka zo Santova Štefana Malého a ľudová speváčka zo Slovenského Komlóša Anna Ištvánová. Po slávnostnom sprievode galaprogram ústredných osláv Slovače v Maďarsku sa konal na nádvorí miestneho osvetového strediska a starostovského úradu, kde účastníkov slávnosti pozdravil i chargé dďaffaires SR v Maďarsku Milan Kurucz. V rámci pestrého kultúrneho programu na javisku sa vystriedali najmä folklórne kolektívy takmer z každej Slovákmi obývanej oblasti krajiny - z obcí Sudice, Šárišáp, Kestúc, Répášska Huta, Kondoroš, Tardoš, Veňarec a Santov. Usporiadanie Dňa, počas ktorého došlo i k mimoriadnemu zasadnutiu Predsedníctva CSS, finančne podporila verejná nadácia Pre národné a etnické menšiny v Maďarsku a Ministerstvo národného kultúrneho dedičstva MR.

Zelení v EP vyzývajú Slovensko na vytvorenie rómskej univerzity

Brusel 8. júla (TASR) - Zahraničný výbor Európskeho parlamentu (EP) bude v pondelok hlasovať o texte pravidelnej rezolúcie o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v EÚ. Poslanci predložili k pôvodnému návrhu spravodajcu EP pre SR Jana Marinusa Wiersmu celkovo 42 pozmeňovacích návrhov, z ktorých väčšina sa tradične týka problematiky Rómov, maďarskej menšiny, jadrovej energetiky a tento rok aj korupčnej aféry s predvstupovými fondami. Skupina poslancov z frakcie Zelených chce do rezolúcie presadiť výzvu, aby bola v Košiciach založená rómska univerzita, prostredníctvom ktorej by mali všetci Rómovia v strednej Európe prístup k vyššiemu vzdelaniu. Švédska liberálka Cecilia Malströmová navrhuje v texte vyjadriť "hlboké poľutovanie" nad tým, že rómska menšina na Slovensku je naďalej vystavená širokej diskriminácii a opakovane je terčom policajnej brutality a rasovo motivovaného násilia, čo okrem iného viedlo slovenských Rómov k emigrácii do krajín EÚ. Malströmová však zároveň navrhuje vyzvať Írsko a Veľkú Britániu, aby zrušili vízovú povinnosť pre občanov Slovenska zavedenú práve kvôli migrácii Rómov. Britská kresťanská demokratka Caroline Jacksonová v mene výboru pre životné prostredie bude svojich kolegov presviedčať, aby podporili jej návrh, podľa ktorého by mal EP v rezolúcii vyjadriť názor, že reaktory 1 a 2 bloku V1 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach by mali byť zatvorené "najneskôr ku dňu prijatia" SR do EÚ, nie až v rokoch 2006 resp. 2008, ako sa dohodla slovenská vláda s Európskou komisiou. Rakúsky socialista Herbert Bösch, ktorý nedávno navštívil Slovensko kvôli vyšetrovaniu korupčnej aféry okolo programu PHARE, chce, aby rezolúcia zdôraznila nevyhnutnosť náležitých a dobre riadených systémov finančnej kontroly a manažmentu, ako aj potrebu vytvárania "protikorupčnej kultúry" na Slovensku. Dôležitú zmenu navrhuje aj samotný spravodajca EP pre SR Jan Marinus Wiersma. Zatiaľ čo pôvodný návrh hovoril, že Slovensko má "výrazné štrukturálne slabiny" v oblastiach ako finančná kontrola, poľnohospodárstvo, životné prostredie a spravodlivosť a vnútro, podľa nového Wiersmovho návrhu ide len o "isté slabé miesta". Okrem toho navrhovaná rezolúcia upozorňuje, že pri riešení problémov menšín a boji proti korupcii naďalej existuje v SR priepasť medzi dobrými zámermi a konkrétnymi krokmi. Obavy vyvoláva predpokladaný deficit verejných financií na rok 2001. Dokument tiež upozorňuje na potrebu urýchlene uskutočniť reformu verejnej správy a štátnej služby. Žiada Slovensko, aby urýchlilo prípravy na uzavretie reaktorov 1 a 2 v bloku V1 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a aktívne pokračovalo v modernizácii elektrárne v Mochovciach. Návrh rezolúcie ďalej vyzýva Bratislavu, aby urýchlila zosúladenie legislatívy v oblasti poľnohospodárstva, najmä čo sa týka implementačných kapacít vo veterinárnej a fytosanitárnej oblasti, ako aj v životnom prostredí, osobitne v oblasti vody, odpadov, ochrany prírody a priemyselného znečistenia.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 8. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 9. Kam do tepla v januári?
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 299
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 023
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 824
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 209
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 795
 6. Kam do tepla v januári? 2 546
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 289
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 211
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 513
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 469

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

Neprehliadnite tiež

Petícia za Harabina má jeho osobné údaje. Môže ich mať každý, hovorí

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Budú slovenskí športovci v bezpečí na olympiáde v Kórei

Ako sa vyvíja vzťah Južnej a Severnej Kórey pred olympijskými hrami? Kto sú najväčšie slovenské medailové nádeje?

Legálne bývanie na Luniku IX: Rómovia ho postavia sami

Mesto im má poskytnúť pozemky. Platiť budú sami.

Danko hostil diplomatov, vyzval na komunikáciu a upevňovanie dôvery

Predseda NR SR skonštatoval, že aj vďaka diplomatom sa zlepšili vzťahy medzi parlamentmi.