BRATISLAVA. Policajný zásah vo Vrbnici ukázal na dôležitosť systémových zmien v polícii, s ktorými minister vnútra Robert Kaliňák mešká, myslí si podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská.
"K opakovaniu situácie spred dvoch rokov v Moldave nad Bodvou vôbec nemuselo dôjsť, ak by minister Robert Kaliňák splnil dve jednoduché úlohy, a to povinnosť použitia videozáznamu pri zásahoch a zriadenie nezávislej policajnej inšpekcie," informovala Tasr.
Tieto zmeny by podľa nej umožnili nezávislú a objektívnu kontrolu polície, pomohlo by to aj policajtom, ktorí by sa pri práci cítili komfortnejšie. Podotkla, že na tieto dve veci upozornila pred necelými dvoma rokmi aj ombudsmanka Jana Dubovcová.
Žitňanská vyslovila pochybnosti o dôveryhodnosti polície
Poukázala, že inšpekcia Policajného zboru je dnes pod gesciou ministra vnútra, ktorý zároveň menuje aj policajného prezidenta.
"Znamená to nielen absolútnu moc ministra vnútra nad celou políciou, no zároveň aj nad jej kontrolou, ktorá by mala skúmať jej pochybenia," uviedla.
Kaliňák mal podľa nej tri roky na to, aby tento stav zmenil.
"Dá sa pochopiť ľudské zlyhanie, čo sa ale pochopiť a ani ospravedlniť nedá, je neochota poučiť sa a konať zo strany ministra," dodala.
"Jedinou nezávislou inštitúciou, ktorá sa zaoberala možnými trestnými činmi príslušníkov ozbrojených zložiek, bola vojenská prokuratúra, ktorú zrušila bývalá vláda Ivety Radičovej, keď bola pani Žitňanská ministerka spravodlivosti.
Počas tejto vlády neprišla s návrhom, aby Inšpekcia Ministerstva vnútra SR nepatrila pod ministerstvo vnútra," reagoval pre TASR riaditeľ Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra Ivan Netík.
Na dokumentovanie zásahu vo Vrbnici už nezvýšila kamera
O tom, že inšpekcia pracuje nezávisle, svedčia podľa neho počty ročne prepustených policajtov za porušenie zákonov a služobnej prísahy. Od roku 2011 do konca roku 2014 bolo prepustených 235 policajtov.
Na vyhotovovanie kamerových záberov z akcií nie je podľa Netíka nutná legislatívna zmena.
"Pretože obrazové a zvukové záznamy pri výkone služby je možné vyhotovovať. A v mnohých prípadoch sa tak aj deje," uviedol Netík.
Kamerové zábery sa podľa neho vyhotovovali aj pri policajnej akcii 100 v Košickom kraji v najproblémovejších oblastiach, počas ktorej prišli aj do Vrbnice.
"Policajti ale zasahovali na 46 miestach a nie je možné, aby sme mali na zásahu len 46 kameramanov," dodal.
Používanie kamier by podľa neho mala upraviť novela zákona o Policajnom zbore, ktorú chce dať ministerstvo v priebehu leta do legislatívneho procesu.
Košickí krajskí policajti uskutočnili 2. apríla celokrajskú pátraciu akciu 100, na ktorej sa zúčastnilo 139 policajtov. Jednou z obcí, do ktorej prišli, bola aj Vrbnica, kde podľa starostu počas zásahu zbili do 20 Rómov. Neskôr ich približne 15 ošetrili. Krajský policajný riaditeľ vylúčil akýkoľvek brutálny zásah policajtov a ohradzuje sa proti tvrdeniu Rómov.