BRATISLAVA. „Keby neexistovali médiá, tak by som o dni Rómov doteraz ani nevedel.“ povedal Miroslav Žiga z Liciniec.
Medzinárodný deň Rómov je síce uznávaným dátumom na celom svete, no u nás na Slovensku o ňom vie, prípadne ho oslavuje len časť občanov. Viacerí mladí o tomto dni nevedeli.
„Nepočula som o tom zatiaľ, len teraz od teba,“ uviedla Barbora z Torysiek.
Niektorí zasa povedali, že sviatok Rómov oslavujú každý rok vo svojej rodine, alebo sa zúčastňujú akcií vo svojom okolí, ktoré sa spájajú s týmto dňom.
„Jasné, že som počula. Keďže som z rómskej rodiny, tak v prvom rade od nej, a potom z televízie,“ uviedla Nikola zo stredného Slovenska.
Spektrum podujatí sa každoročne rozširuje
Tento rok prinesie oproti minulým rokom výrazne viac podujatí na celom Slovensku.
Nielen tanec, spev, hudba a divadlo budú sprevádzať tento deň, ale aj skupinový odber krvi, vernisáž mladých rómskych fotografov z Vtáčkoviec, krst knihy Deti slnka v Prešove a rôzne aktivity v komunitných centrách po celom Slovensku.
Na námestí v Kecerovciach zorganizujú módnu prehliadku. V Hnúšti sa uskutoční ochutnávka rómskych tradičných jedál. Na Partizánskej lúke v Bratislave prebehne futbalový zápas medzi pracovníkmi americkej ambasády s tímom mládeže z Čičavy.
Rómovia sú súčasťou tejto krajiny už niekoľko storočí. Podľa splnomocnenca Petra Polláka bude toto spolužitie obojstranne výhodné vtedy, len ak nebudeme žiť vedľa seba, ale spolu.
"To však musia chcieť nielen Rómovia, ale samozrejme aj majoritné obyvateľstvo. Vôľu učiť sa žiť spolu a spoznávať sa želám pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov nám všetkým, bez ohľadu na farbu pleti, etnicitu alebo príslušnosť k národnostnej menšine," povedal splnomocnenec.
Foto ilustračné International Gypsy Fest
Rómsky splnomocnenec ocení tri dámy
Peter Pollák, splnomocnenec vlády pre rómske komunity sa snaží aktívne integrovať Rómov do spoločnosti. Tvrdí, že vzdelanie je východiskom z chudoby.
Už tretí rok organizuje pri príležitosti dňa Rómov galavečer Amaro Džives – Náš deň. Na podujatí, ktoré bude vysielať večer RTVS na STV2 v priamom prenose, ocení splnomocnenec Peter Pollák troch ľudí.
„Prvá dáma je terénna sociálna pracovníčka Beta Berkyová z Rudňan, druhá ocenená je riaditeľka školy na Luníku IX Anna Klepáčová a treťou bude pani starostka Hrabušíc Jana Skokanová,“ uviedol pre Sme Peter Pollák.
Na výbere ocenených pracoval celý úrad splnomocnenca pre rómske komunity aj so svojimi regionálnymi kanceláriami po celom Slovensku.
„Naším cieľom je oceniť tých, čo pracujú v teréne a realizujú aktivity, ktoré vyústia do lepšieho života v rómskych komunitách,“ dodal P. Pollák.
Desať študentov bude od rána do večera sprevádzať splnomocnenca Polláka jeho sviatočným programom počas akcie Rómska kvapka krvi, otvárania komunitného centra v Bystrom, aj rozhovoru v rádiu Regina.
Rómska kvapka krvi 2015. Foto TASR
„Každý národ má nejaký deň, ktorý oslavuje. Rómovia, naši predkovia, nám zanechali 8. apríl ako pamätný deň. My sme pred troma rokmi založili tradíciu Amaro Džives, aby sme zviditeľnili jednak riešenia, aj samotnú rómsku problematiku v pozitívnom svetle,“ vyjadril sa Peter Pollák.
Slávnostný galavečer Amaro Džives sa uskutoční v priestoroch Veľkej sály historickej radnice v Košiciach v stredu o pol ôsmej večer. Priamy prenos odvysiela RTVS na Dvojke.
Prezident príde na deň Rómov do Spišského Hrhova
„Neviem, prečo si nás pán prezident vybral. My sme však veľmi poctení, že si prezidentská kancelária vybrala práve Spišský Hrhov. Je to docenenie našej 15-ročnej snahy v tejto oblasti,“ povedal pre Sme starosta obce Vladimír Ledecký.
Prezident Andrej Kiska bude vidieť, čo všetko sa v obci urobilo v oblasti bývania, zamestnania, ale hlavne vzdelávania. Navštívi výrobné prevádzky, pekáreň, výstavbu drevodomov a základnú školu.
Medzinárodný deň Rómov vznikol na počesť celosvetového stretnutia, kedy sa na svojom I. kongrese zišli Rómovia zo 14 krajín, v dňoch 8. - 12. 1971 v Orpingtone pri Londýne.
Účastníci stretnutia založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu - Internacional Romani Union (IRU) - Medzinárodnú rómsku úniu - Maškarthemutňi romaňi khetaňiben. Požiadali medzinárodné organizácie, aby rešpektovali ich vlastné etnické meno Róm/Rómovia a odmietli označenie Cigán (Zigeuner, Gitanos, Gypsies) ako nerómske, ktorým ich označujú Nerómovia. Taktiež prijali rómsku vlajku a hymnu a prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu, k Indii.
Autor: Róbert Hamburgbadžo

Beata
Balogová
