Bratislava 3. januára (TASR) - V pondelok sa pre celý kresťanský svet skončí oslavou cirkevného sviatku Troch kráľov vianočné obdobie. Pripomína udalosť, keď Boh svetlom hviezdy zjavil národom svojho syna, a traja mudrci z východu sa mu prišli do Betlehema pokloniť a obetovať mu svoje dary - zlato, kadidlo a myrhu ako symbol utrpenia.
Až dodnes sa v mnohých slovenských mestách a obciach zachovala tradícia tzv. kňazskej koledy, pri ktorej kňazi v tento deň obchádzali domy a požehnávali príbytky, kropili ich svätenou vodou, okadili kadidlom a dvere označovali svojimi iniciálami - G M B.
Biblickí traja králi - Gašpar, Melichar a Baltazár, ktorí so svojimi darmi prichádzajú k maličkému Ježišovi vedení betlehemskou hviezdou, sú tradične zobrazovaní aj v betlehemoch a sú témou vianočných a trojkráľových hier. Ich putovanie sa spomína od 14. storočia.
Súčasťou svätých omší v katolíckych kostoloch bolo v minulosti aj dnes svätenie niektorých predmetov používaných v ľudovej praxi, napríklad vody, kriedy, sviečky, cesnaku a pod. Podľa tradícií slúžili na ochranu pred démonmi a na liečenie. Na Troch kráľov a v predvečer tohto sviatku sa v katolíckych kostoloch konajú slávnostné sväté omše. V niektorých chrámoch sú trojkráľové koncerty alebo Betlehemské hry. *ds som NNNN