BRATISLAVA. Rómske tradície sú pre Slovensko významnou hodnotou. Kvalita spolunažívania by sa mohla zlepšiť, keby súčasťou školskej výchovy bol aj učebný program o rómskej kultúre a dejinách.
"Rómske umenie je nielen všeobecne známa a obľúbená značka, ale aj tradičný integračný kanál pre Rómov," povedal pre Tasr István Vavrek.
Most-Híd: Rómske tradície môžu zachovať umelecké školy
Z pohľadu prežitia rómskych tradícií by bolo vhodné posilnenie siete umeleckých škôl v regiónoch, kde žije väčšia rómska komunita.
Kultúra je podľa strany Most-Híd pre Rómov prvkom, ktorý im umožňuje nájsť pozitívny vzťah k svojmu pôvodu a vlastnej identite.
"Práve preto štátna podpora kultúry rómskej menšiny nie je len záležitosťou kultúrnej politiky, ale aj integračnej. Občania, ktorí sú hrdí na svoju identitu, sú viac motivovanými aj integrovanými členmi spoločenstva," uviedol v stanovisku Mostu-Híd István Vavrek.
KDH: Situácia ľudí na okraji spoločnosti sa zhoršuje
Podľa podpredsedníčky KDH Miroslavy Szitovej je Medzinárodný deň Rómov príležitosťou vyjadriť spolupatričnosť a zamyslieť sa, či máme na Slovensku vytvorené podmienky pre dôstojný život každého človeka bez ohľadu na národnostnú príslušnosť.
„Napätie na územiach, kde žijú sociálne vylúčení, sa nezmierňuje, skôr vyhrocuje. Situácia ľudí na okraji spoločnosti sa zhoršuje a Smer nerobí nič," uviedla Szitová
Súčasná vláda má podľa podpredsedníčky KDH za sebou tri roky vedenia krajiny, počas ktorých mala možnosť prezentovať víziu a uskutočniť kroky zamerané na riešenie situácie ľudí najmä na východnom a južnom Slovensku.
„Vyzývame vládu, aby sa vrátila k plneniu Stratégie integrácie Rómov do roku 2020, ktorá bola prijatá v januári 2012 a v rámci Európskej únie bola vyhodnotená ako najlepšia. Na Slovensku treba vytvoriť podmienky pre dôstojný život každého človeka, bez ohľadu na národnostnú príslušnosť,“ povedala pre agentúru Sita podpredsedníčka KDH.
Strana rómskej únie: Už nechceme byť bezdôvodne bití
"Našou snahou je, aby sa tento prípad nezamietol pod koberec," povedal pre médiá predseda Strany rómskej únie František Tanko k policajnému zákroku vo Vrbnici v michalovskom okrese. Pred Veľkou nocou boli podľa starostu obce zranení viacerí Rómovia. Krajský šéf polície to odmieta. Polícia zo zásahu neurobila kamerový záznam.
"Už nechceme byť bezdôvodne bití. Vo Vrbnici neboli zo strany Rómov žiadne problémy, ani nekládli odpor pri výkone služobného zákroku," povedal F. Tanko novinárom pred budovou ministerstva vnútra.
Podľa Tanka už boli vo Vrbnici ľudia z ministerskej inšpekcie.
"Celý deň vypočúvali Rómov a tí povedali jednoznačne, že dostali nakladačku od príslušníkov Policajného zboru," priniesla Sita vyjadrenie šéfa rómskej strany.
Tanko hovorí o tom, že tieto zákroky musia vidieť aj maloleté deti.
"V tomto prípade, ale aj v ostatných, sú Rómovia dobrí na to, aby si policajti udreli, aby bezdôvodne bili niekoho, hlavne tak, že vtrhnú do domácnosti, zakryjú deťom oči a mlátia dospelých ľudí," vravel.
Tanko avizoval v tejto súvislosti protestné akcie. Strana Rómskej únie na Slovensku dnes organizuje protestný pochod pred okresným riaditeľstvom polície v Michalovciach, ďalší v sobotu v Rimavskej Sobote.
Zásahu sa venuje vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák, prípad chce prešetriť aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Beata
Balogová
