BRATISLAVA. Dlho utajované rozhodnutie premiéra Roberta Fica zo Smeru, či pôjde na májové oslavy 70. výročia konca druhej svetovej vojny do Moskvy, napokon vyzradila Praha.
Hovorca českého prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček vyhlásil, že Zeman sa 9. mája nezúčastní na prehliadke ruskej armády, ale radšej sa v tom čase v Moskve stretne s Ficom.
Slovenský Úrad vlády informáciu nepotvrdil. Ficov program na 9. mája, keď Rusi oslavujú koniec vojny, podľa stanoviska zverejní „včas“.
Pridá sa k Merkelovej?
Hoci sa Fico nezúčastní na prehliadke armády, ktorá zabrala ukrajinský Krym, chce po nej prísť na slávnostnú recepciu, hovorí zdroj z Úradu vlády. Konať by s mala v podvečerných hodinách a prítomný by mal byť aj ruský prezident Vladimir Putin ako hlavný hostiteľ.
Jasné zatiaľ nie je ani to, kedy si premiér uctí padlých vojakov. Môže to urobiť spolu so Zemanom alebo na druhý deň s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Zdroj denníku SME povedal, že Fico uvažuje skôr o druhej možnosti. Merkelová má podľa oficiálnych informácií priletieť do Moskvy až 10. mája, aby položila veniec k hrobu neznámeho vojaka pri kremeľských hradbách. Nie je však vylúčené, že v Moskve bude už deň predtým.
„Nie je udržateľné, aby sa predseda vlády krajiny Európskej únie zúčastnil na vojenskej prehliadke, keď ruské vojská sa ešte nachádzajú na území Ukrajiny,“ hovorí Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky. Problém vidí vzhľadom na udalosti na Ukrajine už v samotnej účasti politikov v Moskve. Účasť na recepcii je však podľa neho vždy menšie zlo než prítomnosť na vojenskej prehliadke. Za najvhodnejší spôsob, ako si uctiť pamiatku padlých vojakov, ale vyhradiť sa voči politike Kremľa, však považuje rozhodnutie Merkelovej.
Európski lídri sa vyjadrili
O Ficovej ceste do Moskvy informoval v marci aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov cez vládnu tlačovú agentúru TASS. Na návšteve Slovenska správu nepotvrdil.
Ficovo váhanie, či potvrdiť svoju účasť v Moskve, pripisuje Mesežnikov jeho neistote, ako cestu do Ruska vysvetliť. „Ako štátnik by sa mal rozhodovať rýchlo a potom aj zdôvodňovať svoje postoje. Väčšina lídrov krajín Európskej únie sa už vyjadrila.“
Putinovo pozvanie na oslavy zatiaľ prijali Zeman, sevorokórejský diktátor Kim Čongun či čínsky komunistický vodca Si Ťinpching.
Prezident Andrej Kiska pozvanie odmietol a pamiatku padlých vojakov si uctí 8. mája, keď bude zapaľovať sviečky na hroboch na Slovensku.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
