SME

Klenoty majú knižnice skryté v depozitoch

Klenoty majú knižnice skryté v depozitoch

Niektoré sa dajú čítať iba s lupou, iné vážia aj desať kilogramov. Mnohé knihy sú z čias začiatkov kníhtlače. Bežne sa vidieť nedajú.

[/content][content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/56/5613683/5613683.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Knižnica Apponyiovcov z Oponíc je zrejme najkrajšou knižnicou u nás. Jej interiér bolo treba nanovo vyrobiť. ARCHÍV TASR[/content]

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré sa dajú čítať iba s lupou, iné vážia aj desať kilogramov. Mnohé knihy sú z čias začiatkov kníhtlače. Bežne sa vidieť nedajú.

TEXT: Viera Juhászová a redakcie MY a Korzár

S ústavu knižníc na Slovensku tvoria Slovenská národná knižnica v Martine, vedecké, akademické, verejné, školské a špeciálne knižnice. Ministerstvo kultúry ich eviduje spolu 5141 vrátane obecných a školských knižníc.

Knižnice, aby ako inštitúcia prežili, musia dnes v čase prakticky neobmedzeného množstva zdrojov dokázať poskytovať relevantné a hodnoverné informácie.

Zďaleka to nie je ich jediná úloha – naďalej musia uchovávať písomné dedičstvo. Špeciálnu starostlivosť si vyžadujú historické fondy s knihami vydanými do roku 1860. Sú medzi nimi miniatúry, veľké zväzky, vzácne tlače z celej Európy.

Tými najvzácnejšími sú inkunábuly, prvotlače, vydané do roku 1500. Vyžadujú si špeciálne podmienky – stálu teplotu, vlhkosť a prítmie.

Ako však vyplýva zo stratégie rozvoja slovenského knihovníctva na roky 2015 – 2020, ich stav zatiaľ nie je všade vyhovujúci, čo sa týka vybavenia depozitov ani evidencie.

Oponice priťahujú cudzincov

OPONICE. Apponyiovskú knižnicu od svojho znovuotvorenia v roku 2011 navštívilo viac ako 70-tisíc návštevníkov. „Približne tretinu tvoria zahraniční návštevníci,“ povedal správca knižnice Peter Králik.

Nebyť františkána Vševlada Jozefa Gajdoša, knižnica, ktorú založil v roku 1774 gróf Anton Juraj Apponyi, by už neexistovala. Počas socializmu do nej cez rozbité okná lietali vtáky. V roku 1956 prišiel do knižnice a za dva roky skatalogizoval všetky knihy a rozdelil ich do 17 vedných odborov. Matica Slovenská sa mu odmenila výpoveďou. Po jeho odchode sa o knihy nik nestaral a huby a červotoč zničili všetko drevo z 19. storočia. V roku 1972 na nátlak verejnosti a úradov Matica Slovenská odviezla knihy. Robotníci nahádzali vzácne diela na nákladné autá, interiér strhli a na nádvorí spálili. Z knižnice nezostalo nič.

V zahraničí získal Gajdoš rôzne ocenenia, no nemohol si ich prevziať. „Táto krajina sa mu poďakovala v roku 1990 stroho. Rehabilitovaný in memoriam,“ povedal Králik.

Dnes sú v knižnici autentické knihy a kópia pôvodného interiéru, ktorý dali vyhotoviť majitelia kaštieľa, slovensko­švajčiarska spoločnosť I&P Slovakia.

Apponyiovská knižnica je momentálne najväčšou šľachtickou knižnicou sprístupnenou u nás. Sú tu švajčiarske tlače, diela Shakespeara či Dickensa, Newtonove Matematické princípy a Optika z roku 1718, či diela náboženských mysliteľov.

Od 10. apríla tu prebiehajú podujatia súvisiace s Titanicom. Američan Thomas Cardez, ktorý potopenie lode prežil, bol priateľom grófa Henricha Apponyiho.

Apponyiovská knižnica

Diecézna knižnica v Nitre

NITRA. Národná kultúrna pamiatka, diecézna knižnica v Nitre funguje 130 rokov. Knižnica sídli v budove Veľkého seminára pod Nitrianskym hradom.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3PJK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu