BRATISLAVA. Tri roky vlády nás podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára presvedčili, že to bolo obdobie stagnácie a vlády schránkových firiem.
"Vláda dala zelenú schránkovým firmám. Čo ministerstvo, to schránka. Je to Ficova zodpovednosť," povedal dnes pre agentúru SITA Bugár v reakcii na Ficovo hodnotenie troch rokov vlády. Ficom vyzdvihovaná stabilita je podľa Bugára jedna vec, ale ak neprináša reformy a lepší život občanov, je to dobré podľa neho len pre vládu.
Tieto tri roky nepriniesli podľa Bugára žiadne systémové reformy, žiadne zmeny.
"Dlh sa síce znižuje, ale pomocou vyšších daní a odvodov na úkor živnostníkov a občanov. Nemocnice sa naďalej zadlžujú. Zdravotná starostlivosť je nedostatočná. Druhý dôchodkový pilier je znovu destabilizovaný," upozornil predseda Mosta-Híd.
Bugár pripustil, že nezamestnanosť síce trošku klesá, ale zmenou metodiky výpočtu nezamestnaných a odchodmi ľudí za prácou do zahraničia. "Minulý rok odišlo pracovať do zahraničia viac ako 130 000 ľudí. Nezamestnanosť v okolitých krajinách klesá rýchlejšie," konštatoval.
Vláda zakročí len na tlak verejnosti
Korupcia nikdy nebola tak blízko vládnej strane ako v prípade kauzy Váhostavu, myslí si podpredseda SaS Ľubomír Galko.
Fico sa podľa Galka pri hodnotení svojej vlády opäť predviedol vo veľkom štýle, keď kritizoval zvyšovanie daní a odvodov pravicovou vládou.
"Zabudol však pripomenúť, že nie tá uzákonila 20-percentnú DPH. Vláda Roberta Fica má priamy vplyv na vysoké ceny na Slovensku,“ konštatoval poslanec SaS.
Premiér podľa podpredsedu liberálov môže garantovať naplnenie obidvoch sociálnych balíčkov, otázkou je, na úkor koho. „Smeráci neustále zdierajú poctivo pracujúcich ľudí, nie však oligarchov,“ zdôraznil Galko.
Podľa Galka sa ukázalo, ako mimoriadne nebezpečné je, keď všetky orgány moci má v rukách jedna strana.
"Štát nefunguje. Premiér by mal vážiť slová pri vyjadrovaní sa o schránkových firmách. Tie sú totiž typickým spôsobom, ktoré používajú oligarchovia, napojení na vládnu stranu Smer. Práve preto sa im darilo a darí. Akékoľvek kroky, ktoré avizujú vládni politici v súvislosti so schránkovými firmami, sú len na tlak verejnosti,“ uzavrel Galko.
Premrhaná príležitosť posunúť Slovensko vpred
Schránková vláda Smeru urobila príliš málo pre ľudí, ktorí sa živia svojou prácou, povedal pri hodnotení troch rokov vlády Smeru predseda strany Sieť Radoslav Procházka.
"Smer trestuhodne premrhal historickú šancu posunúť Slovensko dopredu. Na každú vec, ktorú urobí dobre, pripadá desať ďalších, ktoré Slovensku škodia," konštatoval Procházka.
Vládna strana podľa neho neprekročila tieň, ktorý na jej výkon vrhajú vazalské väzby z minulosti. Smutnou vizitkou kabinetu podľa lídra Siete ostáva kolabujúce zdravotníctvo a stagnujúce školstvo.
Sieť chce podľa jej predsedu po budúcoročných voľbách vymeniť Smer pri kormidle a otočiť ho k jednoduchému a funkčnému štátu.
"Musí prísť nová, kompetentná a dynamická generácia verejnej služby, schopná pretvoriť štát z byrokratického molocha na jednoduchú a prehľadnú štruktúru, z ktorej budú mať občania osoh. Štát má byť pre občanov úžitkom, nie príťažou," dodal líder Siete.
Prioritou budúcej vlády musia byť podľa Procházku praktická pomoc rodinám s deťmi, účinný boj proti korupcii, podpora malých a stredných podnikov a rozvoj slovenských regiónov.
Vo voľbách ponúkne Fico alternatívu stabilného vládnutiaČítajte
Premiér si vytvára vlastnú realitu
Premiér Robert Fico je podľa predsedu OĽaNO Igora Matoviča génius vo vytváraní virtuálnej reality.
"Chváli sa, že Smer znížil daň z príjmu právnických osôb o 1%, ale nepovie, že predtým ju zvýšili z 19 na 23%. Chváli sa, že klesá nezamestnanosť, ale nepovie, že v okolitých štátoch klesá dramaticky rýchlejšie," povedal.
"Chváli sa, že znížili dlh o 1% HDP, ale nepovie, že ho od roku 2012 zvýšili o 13%," povedal pre agentúru SITA Matovič v reakcii na hodnotenie troch rokov vlády Smeru Robertom Ficom.
Líder obyčajných ľudí pripomenul, že premiér sa chváli, že získal späť do rúk štátu Slovenský plynárenský podnik, ale nepovie, že jej ziskovú časť dohodil za bagateľ kamarátom z J&T a štát prebral len časť vysoko stratovú.
"Svojim sponzorom dohodili kšefty za miliardy eur a ľuďom hádžu odhodlanú kosť. Bohužiaľ, mnohí sú z toho ešte aj nadšení," konštatoval Matovič.
"Zdravotníctvo je v rozklade, firmy sponzorov Smeru okrádajú živnostníkov, dôchodcovia, sestričky či učitelia dostávajú almužny. Mladí radšej odchádzajú zo Slovenska," uzavrel líder obyčajných.
Pre voliča je najlepšia vláda, ktorá rozdáva
Vláda pod vedením Roberta Fica pre rozvoj krajiny za tri roky činnosti príliš veľa neurobila a krajinu neposunula. Na druhej strane pozitívami jej pôsobenia sú politická stabilita a dodržanie rozpočtovej disciplíny, v čom sme dobrí.
Pre TASR to dnes uviedol politický analytik Ján Baránek v reakcii na hodnotenie troch rokov kabinetu, ktoré prezentoval premiér Fico. Baránkovi sa nepáči, že voči strednej triede boli prijaté opatrenia, ktoré nie sú v jej prospech.
"Vláda tiež posilňuje úlohu štátu tam, kde by nemala a obmedzuje tak samostatnosť a slobodu podnikateľov," vytýkal Baránek, ktorému chýba aj podpora strednej vrstvy a silnejší boj s korupciou.
"Stále nebol za korupciu odsúdený žiaden politik, čo by znamenalo, že u nás to neexistuje, hoci škandálov bolo veľa. O úspechu by som nehovoril ani pri podpore rodín a populačnej krivky, čo spôsobí do budúcna obrovské problémy," varoval.
Premiérov výrok, že pravica zruší viaceré opatrenia zo sociálnych balíčkov, navyše Baránek označil za sčasti pravdivý.
"Neviem si predstaviť, že by ostali pri pravici vlaky zadarmo či iné veci, ktoré sú efektívne len na rozdávanie peňazí. Pre každého voliča je však najlepšia vláda, ktorá rozdáva. Nerozmýšľajú až tak sofistikovane, kto to kedy v budúcnosti splatí. A napriek dôkazom, ako Grécko, myslenie ľudí zostáva rovnaké," dodal.
Vyslovenie nedôvery Čislákovi je politikárčenie
Za politikárčenie označil premiér Fico opozičný návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi. Odôvodnil to krátkym pôsobením Čisláka vo funkcii. Parlament ho bude odvolávať v stredu 15. apríla.
Od Čisláka očakáva, že bude venovať téme zisku zdravotných poisťovní primeranú pozornosť.
Zopakoval, že minister je pod obrovským tlakom tak laickej, odbornej verejnosti, médií, ako aj pod jeho tlakom, pričom musí reagovať na problémy, ktoré sa pravidelne vynárajú zo slovenského zdravotníctva.
Požiadal ho, aby nielen efektívnejšie pracoval s doterajšími dosiahnutými výsledkami, ale maximálne využil posledných 10 mesiacov do budúcoročných parlamentných volieb na kvalitný sociálny dialóg a na bezodkladné riešenie všetkých kontroverzných tém spojených so zdravotníctvom.
"Nikto neočakáva zázraky, ale je zjavné, že zdravotníctvo vyžaduje tvrdú a disciplinovanú ruku ministra," zdôraznil premiér.