O postojoch firmy Ludovika Energy k prieskumu uránu pri Košiciach hovorí jej štatutár BORIS BARTALSKÝ.
Prečo ste označili prvostupňové rozhodnutie o nepredĺžení prieskumného územia za nezákonné?
„Ministerstvo životného prostredia porušilo geologický zákon a koná v rozpore s ústavou. V právnom štáte nemožno ukončiť prieskum administratívnym zásahom, lebo sa to niekomu nehodí do predvolebného roka. Sme prekvapení, že ministerstvo nie je ochotné dať čas na vyhotovenie záverečnej správy a výpočtu zásob.“
Práce v lokalite ste prerušili už roku 2013. Na čo potrebuje ďalší prieskum?
"Nižšia intenzita investovania v tomto období úzko súvisela so spochybnením, či je Ludovika Energy držiteľom dotknutého prieskumného územia. Geologický prieskum však nie sú len vrty, ale aj laboratórne práce.“
Nejde vám len o naťahovanie času?
„Ako inak sa dá zveľadiť nerastné bohatstvo, ak nie geologickým prieskumom? Kto iný, ak nie súčasná generácia geológov je povinná zmapovať ložiská a pripraviť ich pre našich potomkov? A tí nech rozhodnú o ich prípadnom využití.“
Nevyhrážate sa arbitrážou len preto, aby ste ovplyvnili rozhodnutie ministerstva?
„Túto možnosť analyzujú právnici zastupujúci spoločnosť tu aj v USA.“
Na základe čoho si myslíte, že by ste mohli od štátu vymáhať preinvestovaných 23 miliónov?
"Stane sa tak v prípade, že ministerstvo životného prostredia nezákonne rozhodne o nepredĺžení lehoty prieskumného územia našej spoločnosti."
Hovorili ste dokonca o ušlom zisku 616 miliónov dolárov.
„Túto otázku ministerstvo samo umelo živí, keďže nám nedáva šancu povedať, či sa oplatí, alebo neoplatí ďalej do prieskumu a ďalších štúdií investovať.“
Verejná mienka je proti ťažbe. Myslíte, že sa vám ju podarí zlomiť, alebo veríte v zmenu zákona?
„Banský zákon dnes umožňuje ťažbu rádioaktívnych nerastov. Povinnosťou uchádzača o povolenie na banskú činnosť je priložiť aj súhlasné stanovisko dotknutých obcí, inak banský úrad povolenie nevydá.“
Materská firma European Uranium Resources (EUU) plánuje vydať ďalšie akcie, aby mohla vyrovnať svoj dlh. Nemá potenciál ťažby v Kuriškovej len simulovať jej atraktivitu?
„Nie.“
EUU. predtým Tournigan Gold Corporation či Tournigan Energy, sa má čoskoro zmeniť na Reyes Resources. Aký majú význam tieto zmeny?
"Zmeny obchodného mena materskej spoločnosti súvisia prevažne so zmenami obchodného zamerania spoločnosti, nakoľko prieskum na urán na Slovensku nikdy neboli jej jedinou aktivitou v portfóliu. Zmeny tiež súvisia so snahou byť jednoduchšie identifikovateľný pre prípadných obchodných partnerov."
Nespájate povolenie na prieskum s automatickým právom na povolenie na ťažbu?
"Spájanie povolenia na prieskum s právom na povolenie ťažby je ťažiskovým argumentom úzkej skupiny košických aktivistov. Slovenský právny poriadok takúto možnosť a ani takéto automatické právo niekomu nepriznáva. Nemá ho ani Ludovika Energy."
Z čoho vychádza predpoklad, že by ťažba uránu v Kuriškovej mohla mať najnižšie náklady na svete?
„Štúdie vychádzali z ľahkej upraviteľnosti rudy a relatívne vysokého obsahu uránu či z prítomnosti molybdénu v rude.“
Do akého štádia by sa mala v Košiciach ruda spracovávať? Pôjde len o vylúhovanie alebo aj o spracovanie na kovový urán?
„Na to treba urobiť štúdiu uskutočniteľnosti a environmentálnu štúdiu."
Ako hodnotíte environmentálne riziká ťažby?
„Geologické či banské projekty sa dajú robiť aj environmentálne zodpovedne. Legislatíva Európskej únie ale aktuálne už aj tá naša neumožňujú banským spoločnostiam robiť žiadne environmentálne kotrmelce. “

Beata
Balogová
