Bratislava 5. januára (TASR) - Ak je na Tri krále jasno, zdarí sa pšenica, ak je mnoho hviezd, bude mnoho zemiakov, hovorí slovenská pranostika. Podľa inej je zase na cirkevný sviatok Tri krále, ktorým vrcholí pre kresťanov na celom svete vianočné obdobie, zima stále.
V našich zemepisných šírkach vrcholia najkrajšie sviatky roka pre kresťanov aj účasťou na liturgii, kde sa svätili niektoré predmety používané v živote - voda, krieda, sviečka a cesnak, ktoré slúžili najmä na ochranu pred démonmi a na liečenie. K sviatku sa viazala a v mnohých obciach podnes viaže takzvaná kňazská koleda, pri ktorej kňazi obchádzali všetky domy a prežehnávali príbytky. Vykropili ich svätenou vodou, okadili kadidlom, dvere označili iniciálkami troch kráľov G+M+B a príslušným letopočtom. S kňazmi obyčajne príbytky ľudí navštevovali aj rechtor, kostolník, speváci, miništranti a nosiči vyzbieraných naturálií.
Pod názvom Chodenie s hviezdou sú známe aj na Slovensku Trojkráľové hry. Predvádzali ich mladí muži, ktorí v skupinkách obchádzali dediny na celom Slovensku. Mladíci predstavovali Troch kráľov, štvrtým bol hviezdonos alebo anjel. Domácim zaspievali a povinšovali božie požehnanie do nadchádzajúceho roka. Rozvinutejšou, ale už zaniknutou hrou je chodenie s kolískou, kde Traja králi vystupovali spolu so svätým Jozefom a Pannou Máriou. V súčasnosti sú trojkráľové obchôdzky zriedkavé, no zachovávajú sa v piesňovom repertoári.
Sviatok Troch kráľov - tzv. Epifaneia - pripomína udalosť, keď Boh svetlom hviezdy zjavil národom svojho syna, a traja mudrci z východu sa mu prišli do Betlehema pokloniť a obetovať mu svoje dary - zlato, kadidlo a myrhu ako symbol utrpenia. V prenesenom význame to znamenalo uznanie vykupiteľského poslania Ježiša Krista nežidovskými národmi. Počet mudrcov, ktorí ho navštívili, Biblia neuvádza, až v 14. storočí nachádzame v prameňoch zmienku o Gašparovi, Melicharovi a Baltazárovi. Motívy ich cesty, obety a betlehemskej hviezdy sú často zobrazované v betlehemoch prostredníctvom cirkevných hier a v trojkráľových ľudových hrách.