Čo sa za posledné tri roky ministerstvu podarilo?
„Za najpozitívnejšie považujem, že sa dokončilo zavádzanie parametra chorobnosti do prerozdeľovacieho mechanizmu poistného medzi poisťovne, tzv. PCG-model. Oceňujem postupné posilňovanie kompetencií všeobecných lekárov, ktorí by mali chronických pacientov viac liečiť sami a menej ich posielať k špecialistom. Plusom je aj zastavenie projektu jedinej zdravotnej poisťovne.“
Aké sú, naopak, najväčšie sklamania?
„Posledné tri roky v zdravotnej politike sú obdobím strateného času. Absencia systémových zmien je najväčším sklamaním a nedostatkom, ktorý bude negatívne ovplyvňovať slovenské zdravotníctvo. Vláda a parlament navrhovali a prijímali v zdravotníctve oveľa viac negatívnych ako pozitívnych opatrení. Pacienti stále nevedia, na čo všetko majú zo zákona nárok. Zdravotníci a nemocnice nie sú odmeňované podľa kvality svojej práce a spokojnosti pacientov.“
Zdravotníctvo čaká na splnenie sľubov. Už dlhé rokyČítajte
Premiér Robert Fico sa v pondelok chválil, že ministerstvu zdravotníctva sa podarilo zastaviť zadlžovanie nemocníc a obmedziť reexport liekov. Súhlasíte?
„Nie. Aktuálne údaje o hospodárskych výsledkoch štátnych nemocníc za uplynulý rok hovoria o ich narastajúcej strate a jednoznačne sa nedá potvrdiť ani znižujúca sa dynamika rastu nového dlhu. A pri problematike reexportu si spomeňme na nedávne informácie o chýbajúcich drahých onkologických liekoch.“
Ministerstvo malo ambíciu urobiť poriadok v poplatkoch. Podarilo sa mu to?