BRATISLAVA. Argumenty v prospech práce strojov sa nemenia: sú presné, rýchle a nepodliehajú emóciám. Niekto ich však musí ovládať a kontrolovať. Tému automatizácie povolaní oživila aj nedávna nehoda nemeckého airbusu v Alpách.
Chýbajúce emócie nedovolia automatizovať povolania s kreatívnym vkladom, čiže umelecké alebo vedecké činnosti, takisto ani riadenie leteckej prevádzky.
„Do lietadla, ktoré riadi stroj alebo iba jeden pilot, by som neposadil ani svojho najväčšieho nepriateľa,“ povedal pilot Peter Švec. Autopilota neodmieta v obave zo straty profesie, ale na základe svojich dlhoročných skúseností „so strojom“.
Ľudský dotyk
Stroje nenahradia ani povolania, ktoré si vyžadujú ľudský dotyk, človečenstvo. Takými sú lekári, psychológovia, zdravotné sestry, kňazi a opatrovatelia.
„Zo štúdia sociálnej práce sa síce robia žarty, ale má obrovskú budúcnosť,“ myslí si ekonóm Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV.
Niektoré profesie vymizli prirodzene, sú menej žiadané alebo ich nahradili iné. Po príchode eura napríklad ubudli pracovníci zmenární. „K ubúdajúcim povolaniam by za posledný rok mohli patriť napríklad kožušník, lisovač, kováč a obsluha banských strojov,“ povedala Marcela Glevická z portálu profesia.sk.
Naopak, najväčší podiel pracovných ponúk tvorí v súčasnosti IT sektor.
Hutníctvo zomiera
Medzi pracovnými ponukami ubudli pozície v hutníctve. „Je to odvetvie 19. a 20. storočia, ktoré od nás postupne odchádza,“ vysvetľuje Baláž. Je to prirodzená reakcia na meniacu sa štruktúru slovenskej ekonomiky.
Hutníctvo má vysoký podiel nízko kvalifikovanej práce, no s istými technickými zručnosťami. „Túto kombináciu už v západnej Európe nájdete len ťažko,“ hovorí Baláž. Ťažký priemysel je dominantou Ruska, Indie a Číny, s lacnou pracovnou silou a nízkymi limitmi na životné prostredie. Výroba je zároveň energeticky náročná.
„U. S. Steel funguje len preto, že má vysoko dotovanú elektrickú energiu. A to nie je ochotný robiť do nekonečna každý štát,“ povedal Baláž.
Miznúce profesie
- bankový úradník
- kominár
- garbiar
- kováč
- šička
- rušňovodič
- zámočník
- farmár
- pokladník
- účtovník
- včelár
- rybár
- zdroj: Profesia, Manpower, HR– People

Beata
Balogová
