SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ

Odvolávanie Figeľa bude pokračovať v piatok

V parlamente pokračovala rozprava k návrhu Smeru na odvolanie podpredsedu parlamentu Jána Figeľa z KDH.

Ján Figeľ.Ján Figeľ. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

V parlamente pokračovala vo štvrtok rozprava k návrhu Smeru na odvolanie podpredsedu parlamentu Jána Figeľa.

BRATISLAVA. Podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ z KDH bude na pôde parlamentu čeliť odvolávaniu aj v piatok. Keďže celý proces spustil Smer v stredu, poslanci sa mu budú venovať už tretí deň.

Do rozpravy je prihlásených ešte 20 poslancov, samotné tajné hlasovanie o Figeľovom odvolaní bude nasledovať po vystúpení všetkých rečníkov, čo môže trvať až do budúceho týždňa.


Minútu po minúte sme ukončili.

19:00 Podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková odvolávanie prerušila. Poslanci budú v rokovacom maratóne pokračovať v piatok.

18:50 V diskusii pokračuje Ľubomír Galko. „Slovenský národ si bude pamätať, že premiér Fico odvolal podpredsedu parlamentu Jána Figeľa, lebo vybavil nižšie ceny pre štát. Premiér Fico sa nezbláznil, on len prepadol panike, lebo je úplne sám,“ tlmočil Galko slová Richarda Sulíka.

18:36 Zákonodarcovia by mali rokovať do 19:00 a pokračovať v piatok. Na záver rozpravy písomne prihlásených poslancov prišiel do sály aj Figeľ. Nesadol si však na miesto vyhradené pre podpredsedu NR SR, ale medzi poslancov KDH. Na mieste pre podpredsedov nesedí ani Erika Jurinová z OĽaNO. Hnutie oznámilo, že ak Smer-SD odvolá Figeľa, Jurinová sa vzdá funkcie.

18:23 Do rozpravy sa ústne prihlásilo ešte 23 poslancov. Prvým z nich je Igor Hraško. „Pod vašou gesciou sa ožobračuje tento národ. Bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú,“ povedal v krátkom prejave Hraško.

18:08 „My sme vždy dokázali vyvodiť politickú zodpovednosť, dokážte to aj vy,“ odkázal Blaha opozícii. Za vinníkov kauzy Váhostav okrem Figeľa označil aj Lipšica, Procházku a Žitňanskú.

17:49 Slovo ma posledný písomne zapísaný poslanec do rozpravy - Pavol Hrušovský z KDH. Poukázal na to, že poslanci idú odvolávať človeka, ktorému dali dôveru, hoci na to nie je dôvod. Hovorí o politickej kultúre a žiada stiahnutie návrhu na odvolanie Figeľa z programu schôdze.

17:45 Jedno z piatich najtrápnejších vystúpení v Národnej rade a štyri sú vaše, odkázal Hraškovi poslanec Smeru Michal Bagačka.

17:41 Kolesík sa vo faktickej poznámke Hraška pýta, či bol v roku 1998 na ústredí Strany občianskeho porozumenia.

17:18 Fico je podľa Hraška kaz tejto spoločnosti – klamár, alibista a zbabelec. Ministra Richtera sa na diaľku pýta, ako sa vláda postará o drobných zamestnancov, ktorí prišli o prácu.

17:06 Slovo má Igor Hraško. „Smerácki alibisti, ako pomôže odvolanie Figeľa malým podnikateľom,“ pýta sa vo svojom prejave. Smer schvaľuje iba zákony, ktoré pomáhajú nenažrancom a kašle na riešenia, pokračuje.

17:03 Medzi Blahom a Matovičom opäť prišlo k slovnej prestrelke. Padli aj slová ako podvodník a vychcanec.

jakl8706_r9256_res_res_res_res.jpg

Figeľ si sadol medzi poslancov KDH FOTO - SME JOZEF JAKUBČO

16:45 Opozícia vytvorí legislatívnu pracovnú skupinu zameranú na reštrukturalizáciu firmy Váhostav-SK, a. s. Informoval o tom predseda KDH Ján Figeľ. Navrhované riešenie vlády je podľa neho v záujme akcionárov a majiteľov spomínanej firmy. “Zodpovednosť alebo kompenzácia za vzniknuté škody sa prenáša na štátne aktíva. A to je neprijateľné. Naše podmienky sú za 100-percentnú prácu, 100-percentná pláca. Škodu musia niesť akcionári a majitelia, nie občania,“ povedal.

Jeho aktuálne odvolávanie je bezprecedentné. “Odvolávanie opozičného predstaviteľa kvázi za dianie v minulosti, nemá obdobu. Zároveň je to zakrývanie vládnej zodpovednosti v štvrtom roku vládnutia za podvod, ktorým je samotná reštrukturalizácia Váhostavu. A za podvod, za ktorým je dlhoročné protežovanie alebo ochranná ruka slovenských štátnych orgánov nad správaním sa Váhostavu,“ poznamenal Figeľ.

16:41 V rozprave pokračuje Janka Šípošová z Obyčajných ľudí.

16:33 Toto nie sú sociálni demokrati, ale „sociálni demokradi“, hovorí o Smere šéf obyčajných.

16:20 Matovič prekrikuje faktickú poznámku Ľuboša Blahu, ten ho nazval trnavským Širokým.

16:04 V diskusii pokračuje Štefan Kuffa z OĽaNO. Pýta sa, kedy bude Bratislava spojená diaľnicou s Košicami. Ak by sa začala stavať z metropoly východu, určite by už bola podľa Kuffu dávno dokončená. Popísal aj to v akej situácii sú živnostníci. V závere svojej reči apeloval na poslancov Smeru, aby za odvolanie Figeľa nehlasovali.

16:02 Andrej Kolesík číta z Wikipédie definíciu slova farizej. "Beda vám KDH," ukončil svoju faktickú poznámku.

15:54 Slovo v rozprave má Monika Gibalová z KDH. Poslankyňa ukazuje fotografiu premiéra Fica so Širokým, z ktorej je podľa nej jasné, kto je lídrom Smeru. Spomenula aj motto neapolskej mafie: Kto kradne málo, ide do väzenia, kto kradne veľa, robí kariéru.

15:48 Jedným z problémom je politické zneužívanie témy Váhostav, hovorí vo faktickej poznámke Dušan Jarjabek.

15:44 Poslanec Martvoň sa rozhorčuje, pýta sa kde je Figeľ a prečo nevystúpi.

15:34 Za rečnícky pult sa postavil Martin Fronc z KDH. Za celou kauzou sú podľa neho vplyvní oligarchovia a obáva sa, že niektorých ľudí v Smere držia pod krkom.

15:28 "Včera sa začal počiatok Ficovho konca. Dosť bolo Fica," reaguje Alojz Přidal z KDH. V sále sa ozval slabý potlesk.

15:00 Šéf parlamentu Peter Pellegrini otvoril hodinu otázok. Keďže žiadne otázky pre premiéra Fica ani členov vlády neboli položené, hodina otázok vo štvrtok nebude. Pokračuje tak rokovanie o Jánovi Figeľovi. Slovo má Pavol Abrhan z KDH, ktorý okrem iného spomína aj noc dlhých nožov.

14:20 Tri opozičné poslanecké kluby požiadali o zvolanie poslaneckého grémia. Dôvodom je, že sa dožadujú, aby prišli do parlamentu členovia vlády a v parlamente sa otvorila Hodina otázok. Tá podľa rokovacieho poriadku býva vždy, keď zákonodarný zbor zasadá vo štvrtok.

O dodržiavanie rokovacieho poriadku požiadali viacerí opoziční poslanci. Predseda klubu KDH Pavol Abrhan tvrdil, že Smer-SD tým, že Hodinu otázok nezvolal, porušil zákon a na to sa opozícia nebude prizerať. Predsedajúca schôdze Jana Laššáková opozícii nevyhovela, preto opozičné kluby zvolali grémium. To sa musí zísť, ak o jeho zvolanie požiadajú najmenej tri poslanecké kluby.

14:06 Poslanci po obedňajšej prestávke pokračujú v diskusii.

13:35 Majiteľ stavebnej spoločnosti Váhostav-SK Juraj Široký udržiaval s manažmentom korektné pracovné vzťahy na štandardnej úrovni. Tvrdí to bývalý generálny riaditeľ firmy Ján Kato s tým, že určite nedochádzalo k tunelovaniu Váhostavu-SK cez schránkové firmy v jeho pozadí.

"Teraz sa veľa hovorí o tom, že sa možno Váhostav-SK tuneloval cez svoju majetkovú štruktúru. Chcem povedať, že to skutočne nie je pravda," konštatoval Kato v diskusii na Tablet TV.

13:05 Odvolávať Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu za to, že zastavil predražené projekty a vysúťažil štandardné európske ceny, považuje expremiérka Iveta Radičová za absurdné. Ako povedala pre agentúru SITA, politik musí zniesť viac útokov ako bežný občan.

„Preto som sa naučila, ako v takomto prostredí prežiť a mať chuť napriek mnohým podpásovým podrazom robiť zmysluplné veci,“ povedala s tým, že politika je aj súboj, konflikt a používanie moci.

„Ale útok nemá mať podobu zlomyseľnej lži, moc nemá byť zneužívaná a má predovšetkým chrániť verejný záujem, a verejný záujem je zodpovedné používanie našich peňazí,“ vyhlásila Radičová.

jakl8672_r318_res.jpg

Parlament rokuje o Jánovi Figeľovi. FOTO - SME JOZEF JAKUBČO

12:56 Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (nezávislý) má na štvrtok dohodnutú návštevu eurokomisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej. Chce ju poprosiť, aby Európska komisia preskúmala, či návrh zákona o reštrukturalizácii vlády Roberta Fica (Smer-SD) je v súlade s legislatívou EÚ o poskytovaní štátnej pomoci.

12:19 Podpredsedníčka parlamentu vyhlásila obednú prestávku. Diskusia bude pokračovať o 14:00.

12:03 Nie je celkom jasné, prečo sa práve kauza Váhostav-SK tak zbesilo rozbehla, ale je isté, že vstúpi do dejín. Keďže jej politický rozmer ako prvý pochopil predseda strany a vlády Robert Fico, netreba sa čudovať ani tomu, že ju ako prvý aj politicky uchopil, píše komentátor SME Juraj Hrabko.

11:47 Odvolávanie šéfa KDH Jána Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady SR slúži na odpútanie pozornosti od hľadania riešení pre veriteľov veľkých firiem v reštrukturalizácii. Myslia si to nezaradení poslanci NR SR Martin Chren, Jozef Kollár, Daniel Krajcer a Juraj Miškov.

"Vyzývame Smer-SD a opozičné strany, aby ukončili tento kabaret a vrátili sa k hľadaniu systémových riešení, ktoré povedú k tomu, aby sa kauza Váhostav už nikdy neopakovala," uviedli dnes vo svojom stanovisku.

11:24 Poslanec parlamentu za KDH Jozef Mikloško sa vo štvrtok v pléne ospravedlnil za svoj dávnejší odhad, že KDH pôjde po voľbách do koalície so Smerom, lebo to inak nemôže byť. Urobil tak počas rozpravy k návrhu vládnej strany na odvolanie šéfa KDH Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu.

"Ospravedlňujem sa, predpoveď nevyšla, aj keď za rok sa ešte všeličo môže stať. V politike nikdy nemôžeš hovoriť nie, vždy sú alternatívy. V Smere sú aj normálni ľudia, po voľbách môže prísť iné rozdanie kariet. Je fakt, že pravicová vláda bola zlepencom," priznal Mikloško.

11:06 Vládna strana Smer podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ) neprináša žiadne skutočné návrhy. Reagoval tak na návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu Jána Figeľa. “Zlodej zistil, že sa mu na to už prichádza, že tá miska sa už prelieva, preto začal kričať a ukazovať na nevinného, aby sa vyvinil. Preto Robert Fico ukázal na Radičovej vládu, aby poskytol náhradného vinníka za svoje zlyhania, za Širokého zlodejiny,“ povedal Kaník v Národnej rade SR vo faktickej poznámke.

Podľa Kaníka mal Široký absolútne politické krytie pri 'zlodejinách'. “Všetci vedia, že je akcionárom Smeru, že je jeho zakladateľom, že je jeho sponzorom. Len vďaka tomu tu môže bačovať, vypaľovať firmy, rozširovať svoje impérium od stavebníctva po zdravotníctvo, jednoducho na základe toho, že tu vládne Smer. Nikdy by si to inak nemohol dovoliť,“ vyhlásil Kaník.

Ako povedal poslanec Smeru Anton Martvoň, Figeľa Smer odvoláva za fígle na ministerstve dopravy, keď zostalo nevyplatených viac ako 1 000 veriteľov. „Figeľ je podpísaný pod zmluvami,“ dodal Martvoň.

Čo si myslí Lucia Žitňanská, poslankyňa NR SR (Most-Híd), o návrhu vlády v súvislosti s reštrukturalizáciou Váhostavu –SK?

11:00 Rozprava pokračuje vystúpením poslanca Alojza Hlinu, ktorý sa stáva členom klubu KDH. "Váhostav sa stane symbolo ako náš tát funguje," hovorí vo svojom vystúpení.

10:48 "Vy zachraňujete oligarchu Širokého, ale odpútať pozornosť sa vám nepodarí," povedal poslanec Július Brocka z KDH. "V parlamente ste zostali sami, nikto s vami nechce mať nič spoločné," dodal Brocka.

10:46 Do rozpravy k návrhu na odvolanie Figeľa je prihlásených ešte desať poslancov. Po skončení debaty príde na rad samotné hlasovanie v tajnej voľbe. Poslanci opozície sa za Figeľa postavili. KDH, OĽaNO a Most-Híd avizovali, že ak Smer Figeľa odvolá, stiahnu svojich ľudí zo všetkých funkcií v parlamente. Pridala sa aj SaS, jej poslanci však žiadne funkcie nemajú.

Prakticky to teda znamená, že vo vedení parlamentu zostanú len zástupcovia Smeru, keďže post podpredsedu parlamentu by mala opustiť okrem Figeľa aj Erika Jurinová (OĽaNO). Opozícia sa má na protest vzdať aj postov predsedov a podpredsedov parlamentných výborov.

Peter Pollák z OĽaNO sa vzdá funkcie rómskeho splnomocnenca vlády. "A vládnite si sami až do volieb," odkázal líder OĽaNO Igor Matovič.20150416_nrsr_figel_7914242088_r34_res.jpg

Alojz Hlina počas počas svojho vystúpenia. FOTO - TASR

10:44 Odvolávanie lídra KDH Jána Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady SR je ako pamätná tzv. noc dlhých nožov z 3. na 4. novembra 1994, keď Vladimír Mečiar a jeho ľudia naplnili odkaz najvyššieho zo Zlatej Idky. V dnešnej rozprave k návrhu na Figeľovo odvolanie to v úvode druhého rokovacieho dňa 49. schôdze parlamentu povedal Peter Osuský (SaS). V danú novembrovú noc parlamentná väčšina odvolala množstvo funkcionárov v štáte.

"Starého psa novým kúskom nenaučíš. Tento návrh je ukážkou tej politickej kultúry, ktorú reprezentuje podpredseda NR SR Miroslav Číž (reprezentuje 45 predkladateľov návrhu za Smer). Je to pravý politický kulturista," odkázal. Podľa Osuského je totiž pozoruhodné, že sa odvoláva podpredseda NR SR za niečo, čo o ňom bolo známe už v momente, keď ho parlament aj hlasmi Smeru do funkcie zvolil. "Je to zvláštne," povedal člen liberálov.


BRATISLAVA. Poslanci vo štvrtok pokračujú v diskusii k odvolaniu Jána Figeľa (KDH) z funkcie podpredsedu parlamentu.

Figeľovo odvolanie navrhli poslanci Smeru, podľa premiéra Roberta Fica problémy Váhostavu spôsobili pohľadávky zo zmlúv, ktoré boli podpísané za čias, kedy Figeľ viedol ministerstvo dopravy.

"To seno, čo dávate žrať svojim voličom, vám nezožerú. Nezožerú vám to ani vaši voliči, pretože to seno je plesnivé. Nie Figeľ, ale Fico a Široký. Fico a Široký," komentoval poslanec za KDH Alojz Přidal v závere stredajšieho rokovacieho dňa kroky vládnej strany.

Stiahnu svojich nominantov

Opozícia jednotne návrh na Figeľovo odvolanie odmietla. Hnutie OĽaNO podľa predsedu Igora Matoviča stiahne všetkých svojich nominantov z funkcií, ak Smer odvolá Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady.

"Pani Jurinová prestane byť podpredsedníčkou parlamentu, Peter Pollák skončí ako splnomocnenec pre menšiny," vysvetlil Matovič s tým, že z funkcií odídu aj predsedovia parlamentných výborov za obyčajných ľudí.

Rovnako predseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdil, že aj poslanci za jeho stranu sa vzdajú funkcií predsedov výborov národnej rady.

"Odvolanie pána Figeľa je odplatou za to, že vám prekazil odporný kšeft PPP-projektov pri diaľniciach," povedal Matovič.

Fico môže vládnuť sám, ak chce

"Len na úrokoch a poplatkoch ste chceli dopriať mecenášom 10 miliárd eur," dodal líder obyčajných ľudí na margo diaľničných PPP-projektov plánovaných prvou vládou Roberta Fica.

"Opakuje sa noc dlhých nožov, to ste sa naučili od svojho koaličného partnera HZDS," konštatoval poslanec KDH Pavol Abrhan.

Predseda poslaneckého klubu KDH tiež zopakoval, že z postov predsedov a podpredsedov výborov odstúpia poslanci kresťanských demokratov. Opoziční poslanci sa zhodli na tom, aby Fico vládol sám, keď chce.

Po ukončení diskusie k Figeľovmu odvolaniu sa parlament vráti k rozprave na skrátené legislatívne konanie o zmenách v reštrukturalizáciách.

Zatiaľ poslanci neukončili diskusiu a neodhlasovali ani to, aby národná rada mohla o návrhu rokovať v skrátenom konaní. Až potom novelu prerokujú v prvom a druhom čítaní. Po definitívnom schválení zákona by poslanci mali pokračovať v prerušenej schôdzi k odvolávaniu ministra zdravotníctva Viliama Čisláka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Home (ale aj) Office
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Zelená Bratislava
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 2. Bezbariérové vozidlo
 3. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 4. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Zelená Bratislava
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Ruža zmeny
 9. Úpravy automobilov pre ZŤP
 10. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 762
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 142
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 758
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 721
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 201
 6. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 884
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 9 907
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 089
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 075
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 979
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Záborskej novela neprešla, potraty sa nesprísnia

Z prítomných 117 poslancov bolo za 58.

Anna Záborská.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a premiér SR Igor Matovič počas zasadnutia Bezpečnostnej rady SR.

Trnkovi pomohla druhá polovica vety. Šťastie mal aj v minulosti

Zníženie platu je v porovnaní s navrhovaným trestom symbolické.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

SaS plánuje ešte rokovať o motivovaní ľudí k účasti na testovaní

Koaličná SaS považuje celoplošné testovanie za správny krok.

Minister hospodárstva Richard Sulík.